Podepsáno, Kapsch postaví mýtné na všech budoucích dálnicích

re-print článků souvisejících s problematikou dálnic, rychlostních komunikací a silnic

Moderátor: Moderátori

Podepsáno, Kapsch postaví mýtné na všech budoucích dálnicích

Odoslaťod mcmillan » 27. Dec 2007 21:39

Podepsáno, Kapsch postaví mýtné na všech budoucích dálnicích

27.12.2007 - 21:23, autor: ČTK.

Praha - Zástupci ministerstva dopravy a firmy Kapsch dnes podepsali dodatek ke smlouvě o mýtném. Podle něj vystaví Kapsch mýtný systém na všech dálnicích, jejichž stavba započne nejpozději v roce 2017. ČTK to řekl mluvčí ministerstva Karel Hanzelka. Dodatek zároveň zkracuje plánované zpoplatnění silnic první třídy z 1200 na necelých 200 kilometrů. Na těch se začne platit od 1. ledna.

Mýtné se v ČR zatím vybírá na 1000 kilometrech dálnic a rychlostních silnic. Podle původní smlouvy k nim mělo do poloviny roku 2007 přibýt dalších 1200 kilometrů silnic první třídy. To se však kvůli problémům s výstavbou mýtných bran nestihlo a ministerstvo nakonec od této varianty ustoupilo. Cena zakázky, 22 miliard korun včetně DPH za výstavbu a desetiletý provoz, se podpisem dodatku nemění.

Na necelých 200 kilometrech silnic první třídy začnou kamiony platit od ledna. Systém je podle informací ČTK na "jedničkách" v podstatě hotov; Kapsch ho začal stavět v předstihu před uzavřením dodatku.

Většina nově zpoplatněných úseků silnic první třídy vede v místech, kde se do budoucna počítá s otevřením dálnice. Mýtné se bude vybírat také na silnicích, které propojují českou dálniční síť se zahraničím nebo vedou od dálnic k velkým městům. Průměrná sazba bude 1,9 koruny na kilometr, na dálnicích je dvojnásobná.

Česká dálniční síť by měla být podle plánů ministerstva dokončena mezi lety 2013 a 2015. Její současná délka 1000 kilometrů se má do té doby zdvojnásobit. Mikrovlnný systém s ocelovými branami od firmy Kapsch tak bude stát na všech dálnicích v České republice. Změnu mýtné smlouvy schválila v srpnu vláda.

Dnes podepsaný dodatek je již třetí v pořadí. První, uzavřený za ministra Milana Šimonovského, umožnil Kapschi rozdělit výstavbu na dvě etapy, dálnice a silnice první třídy, a navíc firmě přiznal některé další platby za úspěšné a včasné spuštění systému. Nový ministr Aleš Řebíček jej po nástupu do funkce označil za nevýhodný pro stát a dohodl s firmou dodatek druhý, který ustanovení prvního dodatku mírnil ve prospěch státu.

Mýtné od letošního ledna platí pouze kamiony o hmotnosti 12 tun a více. Celkem jich je 246.000; podle odhadů zaplatí letos celkem 5,7 miliardy korun. Z toho stát musí Kapschi zaplatit téměř dvě miliardy za služby a jako první splátku systému. Od ledna 2009 se povinnost platit mýtné rozšíří i na malé náklaďáky od 3,5 tuny.

Ve hře je i rozšíření systému na silnice prvních a nižších tříd. Pokud analýzy ministerstva ukážou, že by se takový systém vyplatil, vypíše úřad na zhotovitele nový tendr. Šlo by však o čistě satelitní systém, který by se obešel bez bran a platby by hlídala družice.

http://www.ct24.cz/zpravy/index_view.php?id=246285
A Whiter Shade of Pale: ... but the crowd called out for more...
Obrázok používateľa
mcmillan
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 638
Obrázky: 150
Založený: 29. Aug 2006 13:37
Bydlisko: CR

Naspäť na Monitoring tisku

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.