V Holíči o predĺžení vodnej cesty - projekt za 612 mil. SKK

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

V Holíči o predĺžení vodnej cesty - projekt za 612 mil. SKK

Odoslaťod Dialniciar » 07. Okt 2007 13:18

http://www.mynoviny.sk/c/3515671/VHolic ... cesty.html


V Holíči o predĺžení vodnej cesty

Rieka Morava by sa mohla stať v budúcnosti novou strategickou dopravnou tepnou spájajúcou tri susedné štáty. Vyplýva to zo štúdií, ktoré boli vo štvrtok 27. septembra predstavené na medzinárodnom seminári k spoločnému trnavsko-juhomoravskému projektu v cestovnom ruchu. Zaoberali sa na ňom Komplementárnym projektom slovenskej strany, ako spoločne s českým projektom a podporou európskych zdrojov predĺžiť splavnenie rieky Moravy od Otrokovíc (neskôr až od Kroměříža) až po sútok Moravy a Dyje.

Ak by bola vôľa a prostriedky, išlo by o významnú investíciu za viac ako 612 miliónov korún. Dnes je na úseku hraničnej rieky Moravy spolu s Baťovým kanálom, vybudovaným medzi rokmi 1935 – 1938, splavných 60 kilometrov. Najnovšie na tejto rekreačnej vodnej ceste pribudol 1. mája tohto roku prístav Skalica.

Na seminári podpredseda TTSK a primátor Holíča Zdenko Čambal vyslovil za ambicióznych projektantov aj želanie splavniť rieku Moravu spoločnými investíciami Čechov, Slovákov i Rakúšanov až k sútoku rieky Moravy s Dunajom, čo by sa pri potrebnej ekonomickej podpore mohlo stať do 10-15 rokov.

Seminár sa uskutočnil za účasti podpredsedov Trnavského samosprávneho kraja Ľudovíta Dauča a Zdenka Čambala, zástupcov Juhomoravského kraja Igora Poledňáka a Jaroslava Pospíšila. So svojimi príspevkami vystúpili predstavitelia Spolku na podporu Pomoravia, Vladimír Slaninka, riaditeľ Správy povodia Moravy Slovenského vodohospodárskeho podniku, manažéri Ida Antipovová a Marián Cipár z Trnavského samosprávneho kraja, Dagmar Michaličková z Regionálnej rozvojovej agentúry v Skalici, Vladislav Horňák z Mestského úradu v Skalici, Petr Forman z českej spoločnosti Societas Rudolfinas, starostovia obcí a ďalší odborníci.

Spoločný projekt má spracovať štúdiu ako podklad pre víziu splavnenia po ústie rieky Moravy a Dyje. Pri investíciách do územia medzi rokmi 2007 – 2013 sa očakávajú nové podnikateľské aktivity v cestovnom ruchu i službách po oboch brehoch rieky Moravy a Baťovho kanála.
Vzhľadom na význam pripravovaných zámerov pre oba prihraničné regióny Česka a Slovenska, unikátne križovaníe vodného kanála a rieky Moravy, i snahu, získať pre projekt aj podporu Rakúšanov, sa k téme určite ešte vrátime. Spoločný projekt má záverečným seminárom a vypracovanou štúdiou vyvrcholiť v máji 2008.

MILAN SOUKUP, [4. 10. 2007 14:52:35]
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 20:16

Naspäť na 2007

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.