Galileo z vrecka daňovníkov

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Galileo z vrecka daňovníkov

Odoslaťod wazari » 18. Máj 2007 09:15

Galileo z vrecka daňovníkov

11.05.2007
S cieľom vyhnúť sa akýmkoľvek omeškaniam pri implementácii projektu Galileo, Komisia navrhuje, aby bol tento satelitný systém vybudovaný výlučne z verejných financií.

http://www.euractiv.sk/obrana-a-bezpecn ... danovnikov

Hovorca podpredsedu Komisie pre dopravu, Jacquesa Barrota, 10. mája 2007 vyhlásil: „Súkromné firmy sa rozhodli pokračovať, ale toto nie je zďaleka dostačujúce.“ 10. máj bol zároveň konečným termínom pre partnerov konzorcia Galileo, aby sa dohodli na novej koncesovanej zmluve.

Ako dôsledok, keďže pôvodný plán verejno-súkromného partnerstva (PPP) pre projekt Galileo neuspel, hrozili „nenapraviteľné omeškania“ a „neprijateľné riziko pre verejné financie.“ Preto bude Komisia diskutovať a 16. mája 2007 predstaví alternatívne riešenie umiestnenia satelitného systému na orbitu Zeme bez okolkov a ďalších zbytočných prieťahov.

Komisia navrhla revíziu PPP a tvrdí, že najlepším variantom ako dohnať stratený čas by bolo definovanie „jasného rozlíšenia medzi nákladmi na vybudovanie infraštruktúry a na jej využívanie.“ Navrhuje, aby boli prvé z nich kryté výlučne z prostriedkov verejného sektora, zatiaľ čo tie druhé „by mohli byť zverené súkromnému sektoru.“

Komisia taktiež nalieha, aby sektor verejného financovania infraštruktúry nezvyšoval daňovým poplatníkom cenu za Galileo. Na druhej strane je lacnejšie, ak bude systém postavený z verejných financií, ako by mali byť tieto prostriedky poskytnuté súkromným investorom ako pôžička s trhovou hodnotou. Konzorcium totiž nedávno navrhlo, aby boli verejné prostriedky použité ako 100%-ná garancia pred rizikami a možným zadlžením vyplývajúcim z budovania systému.

Ministri dopravy EÚ-27 rozhodnú o budúcom scenári európskeho navigačného satelitného systému v júni 2007. Ak schvália návrh Komisie, prostriedky budú musieť byť vyčlenené s iných terajších rozpočtových kapitol Spoločenstva.
Obrázok používateľa
wazari
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 17. Máj 2005 16:12

Naspäť na 2007

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.