Začalo tažení proti skokanům pod mýtnými branami

re-print článků souvisejících s problematikou dálnic, rychlostních komunikací a silnic

Moderátor: Moderátori

Začalo tažení proti skokanům pod mýtnými branami

Odoslaťod mcmillan » 26. Apr 2007 09:19

http://aktualne.centrum.cz/ekonomika/do ... ?id=408844

12:37 | 25.4.2007 | Tomáš Fránek

Brno - Prvních třicet výhružných dopisů od Ředitelství silnic a dálnic dostávají dopravci a řidiči, kteří se snažili vyhnout placení mýtného na českých dálnicích.

Jde o poslední varování, pak už budou padat vysoké pokuty. Řidičům hrozí postih až půl milionu korun, dopravcům sto tisíc.

"Rozhodli jsme se dát poslední varování formou dopisu, avšak při opakovaném podvádění budeme ve spolupráci s celníky postupovat maximálně tvrdě," řekla mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martina Vápeníková.

Skokani na dálnicích

Řidiči totiž na silnicích zkouší různé triky, které mají zabránit mýtným branám, aby je zachytily.

Když projíždí kontrolní bránou s kamerou, tak mají krabičku na skle automobilu. Pak ji ale schovají a další brány, které kameru nemají, je tak nezachytí.

Mezi Brnem a Prahou pak řidič zaplatí třeba jen na třech kontrolních bránách a zbylých 14 projede bez zaplacení.

"Ve výpisu mýtných transakcí se potom jeví, jako by po dálnici skákali. Mýtný systém ale umožňuje vyhodnocovat, zda se některé palubní jednotky nechovají v mýtném systému nestandardně," řekl mediální zástupce firmy Kapsch David Šimoník.


Společnost Kapsch tak například zadokumentovala případ řidiče, který při čtyřech jízdách po dálnici vynechal přes padesát mýtných bran.

Ředitelství silnic a dálnic uvedlo, že má dostatek důkazů, aby mohlo "skokany" předat celníkům ke správnímu řízení. "Kromě údajů z mýtného systému slouží při kontrole také záznamy z tachografu a knihy jízd," uvedla Vápeníková.

Důkazy máme

Řidičů, kteří se snaží placení mýtného vyhnout, ale není mnoho. "Těchto takzvaných skokanů registrujeme jen několik desítek měsíčně a nepředstavují proto pro výběr mýtného vážnější problém," uvedla Vápeníková.

V celém systému je k dnešku zaregistrováno přes 173 tisíc vozidel.

Mýtný systém v České republice předepsal kamionům do 23. dubna částku 1, 645 miliardy korun, přičemž týdně přibývá přibližně 110 milionů korun.

Mýtné se v České republice zatím vybírá na necelých tisíci kilometrech dálnic a rychlostních silnic, v průměru dopravci platí 4,05 koruny za kilometr. Do 23. dubna zaplatili majitelé kamionů nad 12 tun na mýtném více než 1,6 miliardy korun.

Od 1. ledna 2008 se počítá s rozšířením mýtného i na část silnic první třídy a od roku 2009 zřejmě začnou vedle kamionů platit i automobily nad 3,5 tuny.
A Whiter Shade of Pale: ... but the crowd called out for more...
Obrázok používateľa
mcmillan
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 638
Obrázky: 150
Založený: 29. Aug 2006 13:37
Bydlisko: CR

Naspäť na Monitoring tisku

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.