Kapsch zlevní druhou etapu mýta o 700 miliónů

re-print článků souvisejících s problematikou dálnic, rychlostních komunikací a silnic

Moderátor: Moderátori

Kapsch zlevní druhou etapu mýta o 700 miliónů

Odoslaťod mcmillan » 16. Mar 2007 14:43

Ministerstvo dopravy souhlasí s hybridním systémem Hybridní systém, který rakouská společnost Kapsch v Česku použije pro zpoplatnění silnic první třídy, zlevní výstavbu této druhé etapy mýtného ve srovnání s původním čistě mikrovlnným řešením o 500 až 700 miliónů korun. Právu to včera řekl mluvčí ministerstva dopravy (MD) Karel Hanzelka.

16.3. 2007 10:55
PRAHA - "Naše ministerstvo se s Kapschem v tomto týdnu definitivně shodlo, že pro druhou etapu bude mikrovlnný systém doplněn satelitními prvky. Jeho výhodnost prokázala i analýza nákladů, kterou nám Kapsch předložil," informoval Hanzelka.

Termín není ohrožen, ujišťuje Řebíček
Dohodnuté technologické řešení druhé etapy zašle MD v nejbližších dnech k vyjádření Úřadu pro hospodářskou soutěž (ÚOHS). "Až od něj dostaneme stanovisko, předložíme návrh na zpoplatnění silnic první třídy včetně sazeb ke schválení vládě," informoval Hanzelka. Na dálnicích a rychlostních komunikacích, kde Kapsch loni vybudoval mikrovlnný systém se 172 branami, se mýto v ČR od vozidel o hmotnosti 12 a více tun vybírá od letošního 1. ledna a vyneslo už přes jednu miliardu korun.

Ve druhé etapě bude na zhruba 1200 kilometrech silnic prvních tříd díky hybridnímu systému potřeba postavit pouze 103 bran místo původně plánovaných pěti set. Stavební náklady se tak sníží z 2,7 miliardy na nejméně 2,2 miliardy korun. Stoupnou ale zřejmě provozní náklady.

Ministerstvo dopravy přesto ujišťuje, že celková cena za výstavbu a desetileté provozování mýtného na dálnicích, rychlostních komunikacích a silnicích první třídy nepřesáhne 22 miliard Kč. Tedy sumu zakotvenou ve smlouvě, kterou s Kapschem v březnu 2006 uzavřel tehdejší ministr dopravy Milan Šimonovský (KDU-ČSL).

Než se MD dočká stanoviska ÚOHS, uplyne ještě nějaký čas. Na otázku, jestli tedy není ohroženo spuštění mýtného na silnicích první třídy od 1. ledna 2008, odpověděl ministr dopravy Aleš Řebíček (ODS): "Pro mne je leden 2008 stoprocentním termínem. Jsem přesvědčen, že to Kapsch stihne."

Ministr se bude dohadovat s kraji
MD se už pustilo i do přípravy třetí a čtvrté etapy mýtného, v nichž mají být v budoucnu zpoplatněny silnice nižších tříd.

"Je to ovšem otázka jednání s kraji. Není možné, aby k mýtu přistupovaly rozdílně, některé zavedly mýto, a jiné ne. Muselo by se to uskutečnit plošně," prohlásil Řebíček. Topolánkova vláda slíbila ve svém programovém prohlášení rozšířit už v roce 2008 mýtnou povinnost na všechna nákladní vozidla nad 3,5 tuny. Podle Řebíčka ovšem není jisté, že se tak skutečně stane.

"Je otázkou, zda jít až na 3,5 tuny, jak je tomu v Rakousku, nebo raději po vzoru Německa vybírat nadále mýto pouze od 12 tun hmotnosti vozidel. Budeme o tom diskutovat i s Českou národní bankou," uvedl ministr dopravy.

Jiří Novotný, Právo

http://www.novinky.cz/ekonomika/kapsch- ... 2cnn3.html
A Whiter Shade of Pale: ... but the crowd called out for more...
Obrázok používateľa
mcmillan
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 638
Obrázky: 150
Založený: 29. Aug 2006 13:37
Bydlisko: CR

Naspäť na Monitoring tisku

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.