MD se s Kapschem zatím nedohodlo, další jednání bude příští

re-print článků souvisejících s problematikou dálnic, rychlostních komunikací a silnic

Moderátor: Moderátori

MD se s Kapschem zatím nedohodlo, další jednání bude příští

Odoslaťod mcmillan » 22. Feb 2007 18:39

22.02.2007 - 17:54, autor: ČTK.

Praha - Ministerstvo dopravy a firma Kapsch se zatím nedohodly na systému mýtného pro silnice první třídy. Jednání bude pokračovat příští týden, řekl dnes ČTK náměstek ministra dopravy Jiří Hodač. Zatímco Kapsch navrhuje kombinaci mikrovlnné a satelitní technologie, MD trvá na čistě satelitním řešení. Zda dohoda bude uzavřena nechtěl Hodač předvídat.

Kapsch nyní pokračuje v jednání o technických podmínkách s poradní komisí ministerstva pod vedením děkana dopravní fakulty ČVUT Petra Moose. Výsledek jednání bude pro ministerstvo dopravy směrodatný, řekl Hodač bez dalších podrobností.

Podle informovaného zdroje se v úterý uskuteční jednání mezi ministry dopravy ČR a Rakouska. Setkání ministrů by mohlo mít na jednání ohledně mýtného vliv, tvrdí zdroj.

Podle původní smlouvy měla být na silnicích první třídy, stejně jako na dálnicích, využita mikrovlnná technologie, která vyžaduje výstavbu mýtných bran. Dopravci měli na silnicích první třídy začít platit od 1. července 2007.

MD však kvůli komplikacím s výstavbou bran požádalo na podzim firmu Kapsch o návrh systému se satelitní technologií. Kapsch poté přišel s kombinací mikrovlnného a satelitního řešení. To se ministerstvu dopravy ani jeho poradní skupině nelíbí.

Hodač ve středu pohrozil, že pokud k dohodě s firmou nedojde, bude ministerstvo požadovat splnění původní smlouvy, tedy vybudování mýtných bran a spuštění systému k 1. červenci. To však firma dnes odmítla s tím, že zdržení zavinilo ministerstvo a červencový termín není reálný.

Další otazník visí nad finanční stránkou celé zakázky. Podle smlouvy je cena za obě etapy a desetileté služby 22 miliard korun. První etapa stála podle MD 3,3 miliardy korun a na druhou etapu byly původně plánovány 2,7 miliardy.

Ministerstvo dopravy i Moos odhadují, že nový systém by mohl celkovou cenu snížit. Náměstek Hodač odhadl, že by se cena mohla snížit až o 800 milionů korun. Objevily se však i hlasy, že satelit zakázku prodraží a mýto by mohlo být na silnicích první třídy nerentabilní. Podle jednatele konzultantské firmy Econsult Ivo Rýce budou náklady satelitního řešení mnohem vyšší, než u mikrovlnné technologie. "Nejhorší varianta, která tady u těch hybridů a satelitů je, vychází na deset let asi na 35 miliard," tvrdí Rýc.

http://www.ct24.cz/ekonomika/index_view.php?id=204561
A Whiter Shade of Pale: ... but the crowd called out for more...
Obrázok používateľa
mcmillan
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 638
Obrázky: 150
Založený: 29. Aug 2006 13:37
Bydlisko: CR

Naspäť na Monitoring tisku

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.