Rozdiel medzi D a RC

sekcia, ktorá sa venuje popisu technických aj netechnických záležitostí, postupov a pojmov dotýkajúcich sa infraštruktúry

Moderátor: Moderátori

Rozdiel medzi D a RC

Odoslaťod Adaios » 26. Feb 2006 15:27

Diaľnica (D) je cestná komunikácia na dopravné spojenie medzi dôležitými centrami štátneho a medzinárodného významu, smerovo rozdelená, s obmedzeným prístupom, s obmedzeným pripojením, vyhradená na premávku motorových vozidiel s určenou povolenou
rýchlosťou podľa osobitného predpisu; jej križovanie a križovatky s ostatnými komunikáciami sú len mimoúrovňové.“(STN 736100)

Diaľnica môže začínať a končiť na štátnej hranici (s predpokladom pripojenia na D alebo R susediaceho štátu), alebo na cestnej komunikácii rovnakého dopravného významu (diaľnici).

Začiatok staničenia je vždy na štátnej hranici, alebo na cestnej komunikácii rovnakého dopravného významu.


Rýchlostná cesta (R) je cestou pre motorové vozidlá s obmedzeným pripojením a prístupom, vyhradená na premávku motorových vozidiel s konštrukčnou rýchlosťou určenou platnými pravidlami cestnej premávky, s mimoúrovňovými, výnimočne úrovňovými
križovaniami a križovatkami.“(STN 736100)

Rýchlostná cesta môže začínať a končiť na štátnej hranici (s predpokladom pripojenia na R alebo D susediaceho štátu), alebo na cestnej komunikácii vyššieho, alebo rovnakého dopravného významu (diaľnici, rýchlostnej ceste), len výnimočne na ceste I. triedy.

Začiatok staničenia je vždy na štátnej hranici, alebo na cestnej komunikácii vyššieho, alebo rovnakého dopravného významu.
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod Adaios » 26. Feb 2006 15:30

Diaľnicu možno považovať za diaľnicu iba v tom prípade, ak sa vybuduje hneď v plnom profile, t.j. ako štvorpruh a s plnou vybavenosťou. Polovičný profil diaľnice nie je diaľnicou (norma nepozná dvojpruhovú diaľnicu) a v tom prípade je možné hovoriť len o dvojpruhovej rýchlostnej ceste v trase budúcej diaľnice. Oproti diaľnici je možné rýchlostnú cestu realizovať i na viac než dve etapy. Obdobne aj vybudovanie vybavenosti rýchlostnej cesty ( odpočívadlá, čerpacie stanice PHM, reštauračné a iné služby atď. ) je možné tiež časove rozložiť na niekoľko etáp.

To znamená, že zatiaľ čo investíciu pre stavbu diaľničnej kategórie je nutné preinvestovať naraz, realizáciu rýchlostnej cesty je možné rozložiť stavebne a investične na 10-20 i viac rokov, pružne prispôsobujúc priečnu etapizáciu výstavby narastajúcej intenzite dopravy, požadovanej dopravnej výkonnosti a bezpečnosti, ako i ekonomickým možnostiam.
Táto skutočnosť umožňuje veľmi efektívne využívať investičné prostriedky určené na výstavbu nadradenej cestnej infraštruktúry a realizovať jej výstavbu rýchlejšie na celom území SR a vytvoriť tak porovnateľné podmienky pre ekonomický rozvoj všetkých regiónov
v SR v čo najkratšom čase.
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod Adaios » 26. Feb 2006 15:43

Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Rozdiely medzi D a R

Odoslaťod Honda » 14. Feb 2007 19:58

Toto platí pre ČR, takže časť ak nie celé aj pre SR:

Shodné znaky dálnice (D) a rychlostní silnice (R)

- Směrové dělení (každý směr má minimálně dva jízdní pruhy).
- Všechny nájezdy a výjezdy jsou mimoúrovňové.
- Maximální dovolená rychlost 130 km/h.
- D i R jsou brány jako páteřní komunikace a proto je podklad jejich orientačního dopravního značení proveden v zelené barvě (u D je navíc číslo komunikace podbarveno červeně).

Rozdílné znaky dálnice (D) a rychlostní silnice (R)

- R mají oproti D skromnější prostorové uspořádání, tj. jsou užší (D jsou obecně např. 27,5 m široké, R 24,5 m). Je to na úkor šířky krajnice a středního dělicího pásu. U R postavených v parametru R 22,5 má oproti D také užší jízdní pruh (3,5 m namísto 3,75 m), tato kategorie již podle nové normy nebude používána.
- R může mít větší podélný sklon, tj. větší stoupání a klesání (max. o 0,5 %)
- R mají nižší nároky na poloměry křižovatkových větví.

Jelikož se vykupuje menší prostor pozemků, zemní práce nejsou tak objemné atd., může být výstavba R levnější než D, to ovšem záleží na mnoha faktorech (členitost povrchu území, výskyt vodotečí).

- Nevýhodou úspornějšího uspořádání je obecně nižší míra bezpečnosti provozu – užší krajnice poskytuje osádkám odstavených vozidel menší ochranu, střední dělicí pás je snáze překonatelný při haváriích do středních svodidel, oboje platí zejména pro nákladní automobily.
- R jsou v mapách značeny oproti D rozdílně, jiné pojetí R v mezinárodním měřítku tak může vyvolat zmatky.
- Větší podélný sklon zvyšuje spotřebu pohonných hmot (oproti D) a tím způsobuje větší zátěž na životního prostředí z hlediska zplodin.
- R patří administrativně i z hlediska údržby pod skupinu silnic I. třídy, D tvoří samostatnou skupinu.

V praxi se zejména u R setkáváme také se stavem, který je pro dnešní normy neakceptovatelný (odchylky vznikly v době méně přísných pravidel a norem, zejména za totality).

Jedná se o tyto faktory:

- Zkrácené nebo zcela chybějící odbočovací a připojovací pruhy (často na R46), nájezd je v takovém případě označen značkou "Stůj, dej přednost v jízdě".
- Nevyskytují se stoupací pruhy pro nákladní vozidla ani tam kde je to díky podélnému sklonu potřeba.
- Často jsou poloměry směrových i výškových oblouků nedostatečné.
- Výskyt autobusových zastávek přímo v hlavní trase (např. R56, R10).

Na závěr je třeba říct, že stavební normy nejsou pro projektanty dopravních staveb závazné, ale jen doporučující, tzn. že má projektant realtivně velmi volnou ruku. Nemělo by se ale stávat, že dojde k neodůvodněné odchylce od normy, většinou se tak děje v případě nepříznivých geografických podmínek, při průchodu kopcovitou krajinou apod. Příklad důvodného nedodržení normy a k tomu se vážící omezení maximální povolené rychlosti najdeme na hned několika místech na rychlostní silnici R35 mezi Turnovem a Libercem (v oblasti Rádelského Mlýna a Hodkovic nad Mohelkou).

Zdroj: http://www.ceskedalnice.cz/rozdily.htm
Canada forever ...
Honda
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 569
Obrázky: 57
Založený: 23. Jan 2007 18:52

Odoslaťod Jurislav » 15. Feb 2007 14:05

Ale Honda, RC je RC aj vtedy, keď je na 1/2 profil.
Obrázok používateľa
Jurislav
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 2
Založený: 16. Dec 2006 14:15
Bydlisko: I/18 km 353,748; asi 50m odtiaľ

Odoslaťod Honda » 15. Feb 2007 14:27

Jurislav napísal:Ale Honda, RC je RC aj vtedy, keď je na 1/2 profil.


Obráť sa prosím na www.ceskedalnice.cz a nie na mňa. Ja som jasne uviedol zdroj a ten som len citoval. :wink:
Canada forever ...
Honda
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 569
Obrázky: 57
Založený: 23. Jan 2007 18:52

Odoslaťod mapman » 15. Feb 2007 14:41

To je práve ten rozdiel medzi Slovenskom a ČR. V Čechách neexistujú RC na polprofil... Teraz myslím označené takto DZ. A tých rozdielov je viac. Normy pre RC sú na SK o mnoho mäkšie ako v ČR.

Niečo iné je aké R sa na českom území hisotricky postavali. Tam už je to naozaj horšie.

A len aby som opravil ten náš údaj z ceskedalnice.cz, najslabšia kategória pre R je v súčasnosti R 25,5 . To sa liší od SK normy pre D čo sa šírkového usporidania týka, len tým, že má o 1m užší stredový pás. Inak je všetko rovnaké ;)
mapman
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 672
Obrázky: 74
Založený: 24. Feb 2005 13:40
Bydlisko: CZ 170 00

Odoslaťod Ondra O.K. » 15. Feb 2007 14:53

Jurislav napísal:Ale Honda, RC je RC aj vtedy, keď je na 1/2 profil.


Nevim jak na Slovensku, ale v CR RC v podstate neexistuji, oficialne jsou to opravdu cesty I. tridy, i kdyz se prakticky zarazuji do silnic dalnicniho typu...ono i v tom clanku je psano "administrativne"

Podobny clanek treba http://www.dalnice.com/pojmy/pojmy.htm#rozdil
Obrázok používateľa
Ondra O.K.
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 573
Obrázky: 112
Založený: 28. Aug 2006 14:58

Odoslaťod Honda » 15. Feb 2007 15:23

Tak potom je medzi SR a ČR zásadný rozdiel, pretože v SR je rýchlostná cesta oficiálne súčasťou diaľničnej siete (dovody sú: dialnica nemá všade dosah, regióny potrebujú aj cesty dialničného typu) a to aj v prípade, že sa postavia len na pol profil. :wink:

Na parameter rýchlostnej cesty sa stavia aj časť slovenskej dialnice D3 ale aj dialnica D3 sa napr. stavia od ZA na sever zatial len na pol profil.

A celkovo sa stavia na plný profil zatial len D1, D2, D4 a R1.

Jedine sú potom niektoré rýchlostné cesty, ktoré majú spoločný úsek s dialnicami, takže R2 už je na plný profil v úseku ZH-ZV, tu podobne aj R3 má plný profil na úseku ZH-ZV (alebo teoreticky BB-ZV) a R4 má plný profil medzi PO a KE.

Osobne si myslím, že Slovensko je popredu aj čo sa týka rozdelenia cestnej siete, pretože sú jasne oddelené dialnice+rýchlostné cesty (NDS) od ciest I. triedy (SSC) a tieto od ciest II. a III. triedy (VÚC-"kraje"), aj keď hlavným dovodom oddelenia D+R od štátu bol ten, aby mohlo fungovať PPP bez toho že by sa rátalo do štátneho dlhu až by sa muselo platiť aj tieňové mýto a zároveň aby si NDS ako firma a nie štátna organizácia mohla brať úvery bez štátnej záruky teda znovu to ide mimo štátny dlh.

Dodnes si NDS vzala úvery v hodnote cca. 1% HDP ale potenciál je ešte na min. 4% HDP, pričom len tento rok si vezme zrejme úver vo výške 0,6% HDP.

Takže rozdelenie cestnej siete sa spravilo aj kvoli samotným cestám .. aby bolo viac peňazí na ich financovanie, aj keď napríklad SSC pomáha s financovaním na cestách II. a III. triedy a NDS pomáha niekedy SSC.

Potom je ešte jeden zásadný rozdiel medzi SR a ČR a to je vo financovaní ciest (silnice) II. a III. triedy, myslím že v ČR to patrí krajom a v SR v podstate tiež krajom (VÚC). Ale rozdiel je že VÚC na Slovensku využívajú výborné úvery od EIB na opravy ciest, zatial PO a KE VÚC po viac ako 1 mld. Sk, .. BB VÚC si vzal úver na nákup starých strojov na údržbu ciest .. toto bude asi tiež základný rozdiel medzi SR a ČR, že o cesty I., II. a III. triedy sa už starajú VÚC (kraje) s tým, že štát si cez SSC platí za údržbu ciest I. triedy.

Až nebude niečo niekomu jasné ohladom územnosprávneho členenia SR alebo rozdelenia ciest na Slovensku jasné, kludne mi napíšte IS. :wink:
Canada forever ...
Honda
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 569
Obrázky: 57
Založený: 23. Jan 2007 18:52

Odoslaťod mapman » 15. Feb 2007 15:29

Ale aj v ČR sú R oficiálne súčasťou dialničnej siete. Len je tam taký problém, a na to sa pozri aj do zákona, že ten aj v ČR aj v SR definuje:

a) diaľnice,
b) cesty,
c) miestne komunikácie,
d) účelové komunikácie.

Vidíš tam nejaké RC? Tie spadajú administratívne pod cesty. Aj keď sú súčasťou diaľničnej siete.
mapman
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 672
Obrázky: 74
Založený: 24. Feb 2005 13:40
Bydlisko: CZ 170 00

Odoslaťod mapman » 15. Feb 2007 15:31

Teda, pardon, nie administratívne, ale z právneho hľadiska...
mapman
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 672
Obrázky: 74
Založený: 24. Feb 2005 13:40
Bydlisko: CZ 170 00

Odoslaťod Milos » 15. Feb 2007 15:32

mapman napísal:Ale aj v ČR sú R oficiálne súčasťou dialničnej siete. Len je tam taký problém, a na to sa pozri aj do zákona, že ten aj v ČR aj v SR definuje:

a) diaľnice,
b) cesty,
c) miestne komunikácie,
d) účelové komunikácie.

Vidíš tam nejaké RC? Tie spadajú administratívne pod cesty. Aj keď sú súčasťou diaľničnej siete.V tom prípade by bolo potrebné ten zákon novelizovat
Obrázok používateľa
Milos
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 419
Založený: 15. Feb 2005 16:20

Odoslaťod mapman » 15. Feb 2007 15:43

Honda napísal:
Osobne si myslím, že Slovensko je popredu aj čo sa týka rozdelenia cestnej siete, pretože sú jasne oddelené dialnice+rýchlostné cesty (NDS) od ciest I. triedy (SSC) a tieto od ciest II. a III. triedy (VÚC-"kraje"), aj keď hlavným dovodom oddelenia D+R od štátu bol ten, aby mohlo fungovať PPP bez toho že by sa rátalo do štátneho dlhu až by sa muselo platiť aj tieňové mýto a zároveň aby si NDS ako firma a nie štátna organizácia mohla brať úvery bez štátnej záruky teda znovu to ide mimo štátny dlh.


V ČR funguje systém, že o dialnice a cesty prvej triedy (teda aj R) sa ohľadne investícií do výstavby stará ŘSD ČR, cesty II.triedy patria pod kraje, miestne komunikácie si financujú obce. Praha je trochu vynímka, tá si platí svoje mestské rýchlostné cesty sama.

Čo sa týka údržby tak každá D má svoje vlastné SSÚD (strediská správy a údržby diaľnice) a o R sa starajú regionálne SÚS spolu s ďalšími cestami. U R tvorí výnimku R35 v okolí Olomouce, tá má vlastné SSÚRS v Kocourovci, je to dané historickým vývojom, R35 tu mala byť povodne D...
mapman
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 672
Obrázky: 74
Založený: 24. Feb 2005 13:40
Bydlisko: CZ 170 00

Odoslaťod Honda » 15. Feb 2007 17:14

mapman napísal:V ČR funguje systém, že o dialnice a cesty prvej triedy (teda aj R) sa ohľadne investícií do výstavby stará ŘSD ČR, cesty II.triedy patria pod kraje, miestne komunikácie si financujú obce. Praha je trochu vynímka, tá si platí svoje mestské rýchlostné cesty sama.

Čo sa týka údržby tak každá D má svoje vlastné SSÚD (strediská správy a údržby diaľnice) a o R sa starajú regionálne SÚS spolu s ďalšími cestami. U R tvorí výnimku R35 v okolí Olomouce, tá má vlastné SSÚRS v Kocourovci, je to dané historickým vývojom, R35 tu mala byť povodne D...


A kdo sa stará o cesty III. triedy - tých je v ČR nad 50% zo všetkých ciest zo spevneným povrchom :?:
Canada forever ...
Honda
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 569
Obrázky: 57
Založený: 23. Jan 2007 18:52

Odoslaťod Honda » 15. Feb 2007 17:15

Milos napísal:
mapman napísal:Ale aj v ČR sú R oficiálne súčasťou dialničnej siete. Len je tam taký problém, a na to sa pozri aj do zákona, že ten aj v ČR aj v SR definuje:

a) diaľnice,
b) cesty,
c) miestne komunikácie,
d) účelové komunikácie.

Vidíš tam nejaké RC? Tie spadajú administratívne pod cesty. Aj keď sú súčasťou diaľničnej siete.V tom prípade by bolo potrebné ten zákon novelizovat


A náš zákon sa nijako nevyjadruje o lesných a polných cestách :?:
Canada forever ...
Honda
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 569
Obrázky: 57
Založený: 23. Jan 2007 18:52

Odoslaťod Dialniciar » 20. Feb 2007 21:16

Slovenská legislatíva sa vo viacerých zákonoch vyjadruje k rôznej cestnej sieti, v praxi potom niektoré časti sú spravené inak, respektíve nepíše sa o tom v zákonoch presne. To len vysvetľujem to, o čom sa tu vy hádate.

Česká legislatíva nepozná spolu s praktickým životom pojem: 1/2 profil rýchlostnej cesty. V ČR by to bola "len" cesta I. triedy.

Väčšina rozdielov, ktoré sú medzi D a RC v ČR, však platí aj pre SR. To je jednoducho pravda, pretože to vychádza z rovnakých základov.

Honda: o cesty II. a aj cesty III. triedy sa starajú v ČR kraje.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Re: Rozdiel medzi D a RC

Odoslaťod ANDi » 13. Máj 2015 21:35

Obrázok
Obrázok používateľa
ANDi
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 1142
Založený: 14. Júl 2012 16:12

Re: Rozdiel medzi D a RC

Odoslaťod zoom » 28. Sep 2015 23:08

D2ka sa stavala s parametrami D26,5/150, súdiac z tabuľky od andiho to už úplne vypustili??
Obrázok používateľa
zoom
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 542
Obrázky: 15
Založený: 21. Sep 2008 16:28


Naspäť na Glosár

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.