SR a ČR chcú svoje koridory zaradiť medzi priority EÚ

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Moderátor: Moderátori

SR a ČR chcú svoje koridory zaradiť medzi priority EÚ

Odoslaťod Adaios » 23. Feb 2006 16:40

http://www.etrend.sk/generate_page.php?page_id=63725


SR a ČR chcú svoje koridory zaradiť medzi priority EÚ

Slovensko a ČR majú totiž záujem, aby sa železničný koridor prechádzajúci cez ich územie zaradil do hlavného programu EÚ, čím krajiny získajú možnosť využiť financie z eurofondov

BRATISLAVA 23. februára (SITA) - Slovensko a Česká republika chcú spoločne pri rokovaní Európskeho parlamentu prezentovať záujem o zaradenie transeurópskych koridorov prechádzajúcich cez ich územie do hlavného programu Európskej únie (EÚ).

Vyplýva to z rokovania slovenského ministra dopravy Pavla Prokopoviča s jeho českým kolegom Milanom Šimonovským na pracovnom stretnutí v Starej Lesnej, ktoré sa uskutočňuje vo štvrtok a piatok tento týždeň.

Ako agentúru SITA informovala riaditeľka odboru komunikácie slovenského ministerstva dopravy Tatjana Kelcová, ide tak o cestné, ako aj železničné koridory.

"Našou prioritou je však železničný koridor," povedala Kelcová. Slovensko má totiž záujem o prepojenie širokorozchodnej železnice z Ukrajiny na úzkokoľajovú železnicu prechádzajúcu cez Slovensko a ČR.

"V opačnom prípade by napojenie na západ Európy prechádzal cez Maďarsko. My však chceme, aby sa ďalej rozvíjal terminál kombinovanej dopravy Dobrá v Čiernej nad Tisou," skonštatovala Kelcová. Zaradenie železničného koridoru Slovenska a ČR do programu únie by totiž zároveň znamenalo aj možnosť získania financií z eurofondov.

Rokovania ministrov na pracovnom stretnutí sa týkali aj rozvoja cestnej a železničnej dopravy v smere Žilina - Ostravsko a smerom na Katovice, a to najmä v spojení s projektom Hyundai.

"Musíme túto problematiku riešiť komplexne a zabezpečiť aj perspektívu ďalšieho rozvoja priľahlých regiónov," zdôraznila Kelcová. Minister Šimonovský predložil slovenskej strane návrh textu Memoranda ďalšej spolupráce v oblasti rozvoja železničného prepojenia na česko-slovenských hraniciach. Na stretnutí odznela aj téma ďalšej spolupráce krajín v oblasti bezpečnosti cestnej premávky.

SITA, [23.2.2006 15:06]
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 21:36

Naspäť na 2006

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.