Slovensku pribudne 50 kilometrov diaľníc

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Moderátor: Moderátori

Slovensku pribudne 50 kilometrov diaľníc

Odoslaťod Branco » 20. Feb 2006 14:11

O stavbu diaľníc je stále veľký záujem. Ponuky na prvú časť diaľničného úseku Mengusovce-Jánovce predložilo osem uchádzačov. Potvrdil to hovorca Národnej diaľničnej spoločnosti Marcel Jánošík. Súťažné podklady si vyzdvihlo 32 firiem.

Opakovaný tender

Osemkilometrový úsek, ktorého výstavbu by mal financovať aj Brusel prostredníctvom Kohézneho fondu, by mal byť hotový o tri roky. Vlani v septembri diaľničná spoločnosť vyčíslila, že stavba bude stáť päť miliárd korún bez DPH....

Tento rok sa budú strihať pásky

Diaľníc na Slovensku stále pribúda. Len tento rok odovzdajú stavbári do užívania 47 km diaľníc. Dvadsať pribudne na severe stredného Slovenska, a to pri Žiline na úseku Vrtižer-Hričovské Podhradie až po Strážov. Na Pohroní medzi Rudnom nad Hronom a Žarnovicou tento rok pribudne viac ako 10 km rýchlostných komunikácií. Motoristi začnú tento rok užívať aj južné obchvaty v Ožďanoch a Tornali, ktoré majú spolu sedemnásť kilometrov.

Dvadsať miliárd ročne

Celkové investície NDS na výstavbu dopravnej infraštruktúry v tomto roku sú vyčíslené na 19,5 miliardy korún, tvrdí hovorca NDS Marcel Jánošík. Túto sumu zaplatia EU, štátny rozpočet, vodiči prostredníctvom diaľničných nálepiek, úver a ostatné výnosy.

V štádiu spúšťania je výstavba diaľníc systémom PPP. Pri ich stavbe sa popri verejných zdrojoch podieľa súkromný kapitál, pričom investor sa následne podieľa na výbere mýta. Projektantské práce tohto typu sú rozbenuté na severnom Slovensku pri Martine.


Dostavajú:
D1 Vrtižer-Hričovské Podhradie 13 km
D3 Hrič. Podhradie-Žilina Strážov 7 km
R1 Rudno Žarnovica 10 km
R2 Ožďany obchvat 6 km
R2 Tornaľa obchvat 11 km

Začnú stavať:
D1 Mengusovce-Jánovce 8 km
D1 Sverepec-Považská Bystrica 7 km
R2 Figa 6 km
R3 Trstená 7 km
R4 Svidník 6 km

/krátené/

hn/Zuzana Podhorcová, tv
Hospodárske noviny, vydanie z 20.2. 2006
Branco
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 06. Feb 2005 02:54

Naspäť na 2006

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.