Na infraštruktúru pôjdu stovky miliárd

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Moderátor: Moderátori

Na infraštruktúru pôjdu stovky miliárd

Odoslaťod Branco » 20. Okt 2005 18:29

Na nové železnice, diaľnice či infosystémy a ekologické projekty v rokoch 2007 až 2013 prispeje Európska únia. Miklošov rezort však varuje: Pozor na nafúknutie našich vlastných výdavkov.

Na infraštruktúru pôjdu stovky miliárd

Z Bratislavy do Košíc aj za tri hodiny. Autom to bude možné po diaľnici D1, ktorej dostavba do roku 2010 až 2012 sa dostala do vládnych priorít.

Z Bratislavy do Košíc aj za tri hodiny. Autom to bude možné po diaľnici D1, ktorej dostavba do roku 2010 až 2012 sa dostala do vládnych priorít. Okrem nej sa Slovensko - podľa návrhu Národného strategického referenčného rámca z dielne ministra výstavby Lászlóa Gyurovszkého, ktorý včera vláda vzala na vedomie - sústredí aj na ďalšie priority. Popri odpadovom hospodárstve, informatizácii či ekologických projektoch bude v najbližších rokoch dôležitá aj modernizácia medzinárodných železničných koridorov. Referenčný rámec je vlastne banka projektov, na ktorých sa podieľali takmer všetky rezorty.


Miliardy z únie

Na všetky projekty z Kohézneho fondu v programovacom období 2007 až 2013 bude treba spolu 10,2 miliardy eur (takmer 400 miliárd korún) v stálych cenách roku 2004. Z toho asi tretina pripadne na dopravné projekty. Na cestnú infraštruktúru z toho pripadá balík 83,2 miliardy korún a na železnice 103,7 miliardy. Časť týchto prostriedkov pritom bude hradená z Kohézneho fondu a zo štrukturálnych fondov. Minimálna spoluúčasť únie je 25 percent, ale napríklad Železnice SR si pri modernizácii dosiaľ zazmluvnených koridorových úsekov vyrokovali spolufinancovanie v priemere vyššie než 75 percent. Rovnako je na tom aj výstavba diaľnic. Znamená to, že zo štátneho rozpočtu by na tieto projekty malo počas siedmich rokov smerovať zhruba 47 miliárd korún.
"Plánované výdavky rezortov však nesmú znamenať prekročenie plánovaného deficitu verejných financií," upozorňuje hovorca ministerstva financií Peter Papanek na možné riziká predraženia projektov. Ako dodal, ministerstvo bude výdavky jednotlivých rezortov priebežne - a paralelne s Najvyšším kontrolným úradom - preverovať.


Najskôr platba, potom refundácia

Prostriedky z Kohézneho fondu na toto plánovacie obdobie (do roku 2006) sú už prakticky rozdelené. A projekty pre Kiu sa z nich už financovať nedajú. Preto sa hľadá spôsob, ako stavať v tomto období a financovať z budúceho. "Chceme využiť fintu, ktorú veľmi úspešne uplatňujú Španieli, ale najmä Íri. Ide o možnosť predfinancovania projektov. V praxi to znamená, že diaľnice potrebné na spustenie výroby v automobilke Kia pri Žiline postavíme z vlastných zdrojov a Európska komisia nám ich dodatočne preplatí," hovorí riaditeľka odboru implementácie projektov cestnej infraštruktúry na ministerstve dopravy Eva Dulebová. Má však obavy, či to stihneme vybaviť, lebo Európska komisia sa chystá systém predfinancovania zrušiť. "Dôležitý je deň oprávnenia. Termín, keď komisia žiadosť prijme. No ministerstvo výstavby ako riadiaci orgán pre Kohézny fond nám návrh žiadosti posudzovalo príliš dlho," tvrdí Dulebová. Podľa hovorcu ministerstva výstavby Jána Pálffyho návrh žiadosti posudzovali mesiac, čo je primerané obdobie.


Len skutočný materiál a práce

Za aké ceny sa budú diaľnice stavať? Predražovaniu diaľničných úsekov má zabrániť nová legislatíva. Podľa ešte platného zákona o verejnom obstarávaní sa nesmie stanoviť pevná cena, keď predmet obstarávania, a teda i výstavba diaľnic, trvá dlhšie ako 12 mesiacov. Vtedy prichádza na rad valorizácia v zmysle údajov štatistického úradu. "V novom zákone o verejnom obstarávaní, ktorý vláda schválila koncom septembra a čaká ho rokovanie v parlamente, už takéto ustanovenie nie je," vysvetľuje Katarína Brtáňová z Úradu pre verejné obstarávanie. Stanovuje pevné ceny bez ohľadu na to, ako dlho sa stavia.
Branco
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 06. Feb 2005 02:54

Naspäť na 2005

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.

cron