Eurovia CS začala s obnovou železničného uzla pri Žiline

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Eurovia CS začala s obnovou železničného uzla pri Žiline

Odoslaťod Milos » 15. Júl 2009 14:38

Eurovia CS začala s obnovou železničného uzla pri ŽilineŽILINA. Stavebná spoločnosť Eurovia CS začala s obnovou nákladného železničného uzla v katastri obcí Teplička nad Váhom, Varín a Žilina. Projekt za 120 miliónov eur plánujú dokončiť v závere roku 2011. ČTK o tom informovali zástupcovia jednej z najväčších stavebných firiem v Česku. Investorom sú štátne Železnice Slovenskej republiky, ktoré spravujú železničnú infraštruktúru.

Projekt počíta napríklad s modernizáciou viac než 35 kilometrov koľají vrátane stovky výhybiek, trolejového vedenia či zabezpečovacieho a oznamovacieho zariadenia. Opravy sa dočkajú tiež štyri železničné mosty alebo prevádzkové budovy.

"Cieľom stavby je zlepšiť situáciu nedobudovaného železničného uzla z 80. a 90. rokov minulého storočia. Po úpravách bude môcť vzrásť frekvencia nákladnej železničnej dopravy. Jej efektívnosť potom zvýši zlúčenie riadenia a koordinácie dopravy zo staníc Žilina a Vrútky do jedného miesta," uviedla Eurovia CS v tlačovej správe.

Železničnú prepravu využíva viacero firiem v žilinskom regióne, patrí k nim aj automobilka KIA v Tepličke nad Váhom. Hovorca fabriky Dušan Dvořák ČTK potvrdil, že spoločnosť by chcela podiel prepravy svojich výrobkov po železnici v budúcnosti zvyšovať.

Eurovia CS je treťou najväčšou stavebnou firmou v Česku. Okrem dopravných stavieb sa zameriava aj na športové areály, obnovu pamiatkových centier či výstavbu čističiek odpadových vôd. Zamestnáva približne 4000 ľudí. Od roku 2006 je jej stopercentným vlastníkom francúzska spoločnosť Eurovia, ktorá pôsobí v 16 krajinách sveta a je súčasťou koncernu Vinci.

streda 15. 7. 2009 8:37 | Copyright © ČTK 2009http://zilina.sme.sk/c/4933649/eurovia-cs-zacala-s-obnovou-zeleznicneho-uzla-pri-ziline.html


http://zilina.sme.sk/c/4931497/zeleznice-dobuduju-stanicu-za-123-milionov-eur.html (v článku je aj video z kabíny rušňovodiča na trati ZA - Vrútky)
Obrázok používateľa
Milos
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 422
Založený: 15. Feb 2005 16:20

Naspäť na 2009

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.