O Baťovej diaľnici

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

O Baťovej diaľnici

Odoslaťod Dialniciar » 19. Nov 2008 21:01

Dnes píše Peter Krištofovič

O Baťovej diaľnici

Ján Antonín Baťa už v roku 1938 (!) inicioval vypracovanie štúdie na výstavbu magistrály od Ašu až po Užhorod. Keby sa to bolo realizovalo, Slovensko by už dávno malo svoju diaľničnú sieť naprieč republikou. Je úžasné, že ani po 70 rokoch nemáme kvalitnú diaľničnú sieť.
Akú cenu má ľudský život? Koľko ľudí zbytočne zomrelo len preto, že máme nebezpečné cesty? Je predsa zrejmé, že diaľnica je mnohonásobne bezpečnejšia. O koľko peňazí v obchode sme prišli kvôli našim cestám? Problém nie je v peniazoch na výstavbu - keby sa financovalo len to, čo diaľnice efektívne stoja, tak sú už dávno vybudované... U nás sa stavia pomaly, ale najdrahšie...

Vo vývoji všetkých bohatých štátov mala zvlášť významnú úlohu doprava a vytvorenie čo najlepších podmienok pre dopravu. Sila Ríma sa začala pred 2 300 rokmi na ceste Via Appia. Je zaujímavé, že doteraz ani jediný národ na svete nikdy nepochodil zle, keď si rýchlo a dôkladne vybudoval cestnú sieť. Nikdy na takejto investícii neprerobil. Pri cestnej sieti záleží predovšetkým na kvalite, aby sa minimalizovali budúce náklady na údržbu už vybudovaných ciest.

Práve v očakávaní dosahov krízy by výstavba diaľnic mohla priniesť zamestnanosť a roztáčať hospodársky život v krajine. Rovnako by štát mohol vydať dlhopisy a občania by sa mohli zúčastniť na financovaní výstavby a profitovať na tom cez budúce výnosy z ich investície. Všetko sa dá, len treba chcieť. V tomto prípade chcieť vyriešiť občanom 70 rokov starý problém. Efektívne a čo najlacnejšie. Aby na tom mohli zarobiť - občania.

Kód: Vybrať všetko
Peter Krištofovič (1972)

úspešný finančník. Očakávame texty, poukazujúce na nečakaný kontrast sveta hore a dole, doma a vonku.


00:00 19. 11. 2008

http://hnonline.sk/nazory/c1-30487000-o ... j-dialnici
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 20:16

Naspäť na 2008

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.