Štát založil dopravnú firmu so 17 mld. Sk základným imaním

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Štát založil dopravnú firmu so 17 mld. Sk základným imaním

Odoslaťod Peter Olejár » 15. Máj 2008 21:31

Koncepcia rozvoja verejných prístavov má byť v tomto roku

BRATISLAVA 15. mája (SITA) - Založenie obchodnej spoločnosti Verejné prístavy, a.s. so sídlom v Bratislave bolo prvým a zásadným krokom pre vytvorenie správy slovenských verejných prístavov na Dunaji v Bratislave, Komárne a Štúrove pre ich efektívne využívanie, čo je strategická úloha, ktorú prijala vláda vo svojom programovom vyhlásení. Vyplýva to z materiálu o vytvorení správy troch uvedených verejných prístavov, ktorý ministerstvo dopravy predložilo do pripomienkového konania. "Ďalším dôležitým krokom pre zabezpečenie efektívneho využívania verejných prístavov je prijatie koncepcie ich rozvoja," uvádza sa v materiáli rezortu dopravy. Minister dopravy Ľubomír Vážny by mal koncepciu rozvoja verejných prístavov v Bratislave, Komárne a Štúrove predložiť na rokovanie vlády do konca roka 2008.

Podľa rezortu dopravy je nevyhnutné urýchlene analyzovať súčasnú situáciu prístavov, určiť ich konkurenčnú pozíciu a stanoviť takú stratégiu, ktorá zabezpečí spoločnosti ďalší rozvoj. Pri príprave stratégie musia byť zohľadnené trendy rozvoja, ako aj ciele stanovené Európskou úniou pre využívanie energeticky menej náročných druhov dopravy. Tá by mala byť bezpečnejšia a šetrnejšia k životnému prostrediu.

Predstavenstvo spoločnosti Verejné prístavy pripravuje do konca októbra 2008 vypracovanie štúdie s možnými stratégiami rozvoja prístavov. Mala by vymedziť majetok z hľadiska jeho využiteľnosti, čiže pozemky a aktivity s ním súvisiace a potrebné pre rozvoj spoločnosti, na obdobie približne najbližších desať rokov a výhľadovo na ďalších 40 rokov. Na základe výsledkov štúdie má byť vypracovaná koncepcia rozvoja verejných prístavov. Za účelom vypracovania štúdie v súčasnosti beží súťaž na výber jej zhotoviteľa. Spoločnosť Verejné prístavy oslovila odborníkov nielen na Slovensku, ale v Českej republike, Rakúsku, Nemecku a Holandsku so skúsenosťami s rovnakou

Obchodná spoločnosť Verejné prístavy, a.s. so 100-percentnou majetkovou účasťou štátu bola založená 21. januára 2008 z majetku štátneho podniku Slovenská plavba dunajská, š.p. Bratislava a časti majetku rozpočtovej organizácie Štátna plavebná správa so sídlom v Bratislave. Spoločnosť bola založená na základe novely zákona o vnútrozemskej plavbe z roku 2007, tá upravila podmienky a spôsob založenia obchodnej spoločnosti, ako aj jej právne pomery. Do obchodného registra bola zapísaná 31. januára 2008 so základným imaním vo výške 17 mld. Sk. Zakladateľom spoločnosti je štát, v mene ktorého koná ministerstvo dopravy. Spoločnosť má ako predmet činnosti uvedený prenájom nehnuteľností bez poskytovania iných než základných služieb.

15. 5. 2008 16:55:00 | Copyright © SITA 2008

Zdroj: SME, http://ekonomika.sme.sk/c/3878627/Konce ... -roku.html
fh gratulujem
Peter Olejár
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 896
Obrázky: 22
Založený: 05. Mar 2008 14:02

Naspäť na 2008

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.