Tipovanie - Useky, ktore vypadnu z balikov PPP

sekcia venovaná financovaniu nielen diaľnic, ale aj ostatných projektov s hlavným zameraním na Public Private Partnership

Moderátor: Moderátori

Odoslaťod Dialniciar » 24. Okt 2007 10:12

No, ako to tak sledujem, tak vôbec nejde o Fica, ale o pár úradníkov z EUROSTAT-u. A to, že sú napísané nejaké správy dopredu, tak to ma len utvrdzuje v názore, že nie SVK si môže za to, že EURO nebude.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod mel » 24. Okt 2007 10:13

johhan,

nie je pravda, ze o zavedeni € budu rozhodovat iba technicke podmienky ... ale aj udrzatelnost - to je tazko interpretovatelna poziadavka, cize sa chape ako politicka.

To ci by zavedenie tohoto rozhojdalo stabilitu € je diskutabilne, praveze ja osobne si myslim, ze prave kvoli stabilite € je to dolezite brat do uvahy.

Tu nejde o Slovensko, tu ide o precedens, pretoze po nas idu krajiny s vacsou velkostou ekonomiky ako Polsko ci Rumunsko, ktore s tou stabilitou uz zamavat mozu a preto je potrebne ukazat trochu lakte a dat verejne na znamost, ze statisticke natlacenie sa do kriterii rok pred prechodom na € este nic neznamena. Toto je strategia ECB a ja si myslim, ze velmi rozumna. Prechod Slovenska na € je dolezity prave pre to nutne suchorenie peria zo strany ECB a predpripravou na ine krajiny.

Preto si myslim, ze si si len zle interpretoval to, co clovek z ECB povedal.

Ked uz som takto OT, len este dokoncim, ja si myslim, ze € v roku 2009 bude, len je nutne aby Fico bral tieto vystrahy do uvahy. Myslim, ze Slovensko a jeho ekonomika na to ma aby presvedcila ECB o tom, ze pre € nebude problemom.
mel
Obrázok používateľa
mel
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 10
Založený: 07. Feb 2005 12:41

Odoslaťod mel » 24. Okt 2007 10:19

Dialniciar napísal:No, ako to tak sledujem, tak vôbec nejde o Fica, ale o pár úradníkov z EUROSTAT-u. A to, že sú napísané nejaké správy dopredu, tak to ma len utvrdzuje v názore, že nie SVK si môže za to, že EURO nebude.


Tu nejde o Eurostat tu ide o ECB. Samozrejme technicke kriteria sa splnit musia (vid Lotyssko) - tam so toho vstupuje aj EuroStat. Ci ide o par uradnikov si netrufam tvrdit, ako by som si netrufal tvrdit, ze to nie je v nasich rukach - a vobec nie Fica, tam ma svoju nezastupitelnu ulohu aj NBS, ktora je zodpovedna za riadenie inflacie a pod ... samozrejme musi sa tomu prisposobit i stat - teda vlada.

Dialniciar - ci budeme mat € je len a len v nasich rukach.
mel
Obrázok používateľa
mel
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 10
Založený: 07. Feb 2005 12:41

Odoslaťod mel » 24. Okt 2007 10:20

Dialniciar napísal:No, ako to tak sledujem, tak vôbec nejde o Fica, ale o pár úradníkov z EUROSTAT-u. A to, že sú napísané nejaké správy dopredu, tak to ma len utvrdzuje v názore, že nie SVK si môže za to, že EURO nebude.


Tu nejde o Eurostat tu ide o ECB. Samozrejme technicke kriteria sa splnit musia (vid Lotyssko) - tam do toho vstupuje aj EuroStat. Ci ide o par uradnikov si netrufam tvrdit, ako by som si netrufal tvrdit, ze to nie je v nasich rukach - a vobec nie Fica, tam ma svoju nezastupitelnu ulohu aj NBS, ktora je zodpovedna za riadenie inflacie a pod ... samozrejme musi sa tomu prisposobit i stat - teda vlada.

Dialniciar - ci budeme mat € je len a len v nasich rukach.
mel
Obrázok používateľa
mel
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 10
Založený: 07. Feb 2005 12:41

Odoslaťod aquila » 24. Okt 2007 10:32

Dialniciar napísal:No, ako to tak sledujem, tak vôbec nejde o Fica, ale o pár úradníkov z EUROSTAT-u. A to, že sú napísané nejaké správy dopredu, tak to ma len utvrdzuje v názore, že nie SVK si môže za to, že EURO nebude.


ide aj o fica, resp aj o dzurindu a miklosa...
ked im nedaju sancu to premietnut do technickych cisiel, tak sa mozu aj rozkrajat..
ale je fakt, ze ked sudruhovia z eurostatu chcu , dokazu divy.. vid grecko.. tam neni problem ani so zaratanim sedej ekonomiky, ani 10% deficit.. :roll: preto im aj inak nepoviem, ako sudruhovia ;)
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod Dialniciar » 24. Okt 2007 10:34

Inak povedané:

1. Grécko dlhé roky klamalo cez svoj štatistický úrad ten európsky.
2. Keď sa a to prišlo, bolo z toho "haló".
3. Precedens podľa mňa je, že GR a IT majú dlh nad 100% (nad 60%) a predsa majú EURO.
4. Dnes má Grécko už dlhšiu dobu stredo-pravú vládu a PPP sa vo veľkom rozsahu rozbehlo.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod aquila » 24. Okt 2007 10:36

dialniciar, ak budeme mat euro, tak nas uz nevyleju.. to mas system zarazenej topanky v dverach ;)

a fico chce od 1.1.2009 euro, aby mal este aspon rok aj pol na podplacanie volicov.. ale to sme uz OT ..
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod Dialniciar » 24. Okt 2007 10:40

Nuž, ja mám toto celé na "háku". Podľa mňa by sa nič nestalo, keby EURO bolo aj v r. 2015, SR sa ešte zadĺžilo, teda postavilo na nohy energetiku a dopravu a potom sa riešili iné veci ako aj EURO. Všetci sa zadlžujú, teda budujú. Len my nie ... lebo EURO. Kľudne by to počkalo.

A to, že sa tu píšu správy vopred, to nepotrebuje komentár.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod aquila » 24. Okt 2007 10:47

tie spravy sa nepisu vopred.. ale podla potreby..

lepsie je mat euro teraz a potom uz mozes minat ako chces.. v podstate ..
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod Dialniciar » 24. Okt 2007 10:49

aquila napísal:tie spravy sa nepisu vopred.. ale podla potreby..

lepsie je mat euro teraz a potom uz mozes minat ako chces.. v podstate ..


Presne toto sa mi nepáči.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod aquila » 24. Okt 2007 10:50

a kedy sa maju podla teba robit ? :)

ale so statistikou sa daju robit divy.. vid aj nas SU SR, ked zvysuje HDP ;) to iste sa da urobit aj na rok 2008.. zvysi sa HDP... potom percenta vyzeraju inak..
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod Dialniciar » 24. Okt 2007 11:03

aquila napísal:a kedy sa maju podla teba robit ? :)

ale so statistikou sa daju robit divy.. vid aj nas SU SR, ked zvysuje HDP ;) to iste sa da urobit aj na rok 2008.. zvysi sa HDP... potom percenta vyzeraju inak..


Čo kedy sa má robiť ?

Ja si myslím, že keď je raz pravidlo 3%, tak aj po zavedení EURA to treba dodržiavať. A bol by som v tom principiálny a okrem pokuty by som zoškrtal možnosť čerpania z eurofondov ...
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod konstrukt » 24. Okt 2007 11:06

Euro nevytrhne z tejto republiky biedu, iba zase všetko zdražie a prinesie iba problémy. Ja tu žiadne euro na Slovensku nechcem. Neviem prečo všeci hovoria, že je to dobrá vec, ale nie je to pravda neprinesie zásadnú výhodu ibaže sa s ním bude dať platiť aj v iných krajinách.
Odbor dopravné staviteľstvo
Obrázok používateľa
konstrukt
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 255
Založený: 28. Dec 2006 23:23
Bydlisko: BRATISLAVA

Odoslaťod devil » 24. Okt 2007 11:20

nuz ako komu. firma ktora zije z toho ze vyvaza na export tym jednoznacne ziska, a tieto firmy maju podstatny podiel na tvorbe hdp. to ze bezny ludia tym vela neziskaju je fakt. ale faktom je aj to ze pokial sa euro nezavedie moze klesnut koruna a teda zdrazovat sa bude mozno este viac.
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Odoslaťod konstrukt » 24. Okt 2007 11:33

devil napísal:nuz ako komu. firma ktora zije z toho ze vyvaza na export tym jednoznacne ziska, a tieto firmy maju podstatny podiel na tvorbe hdp. to ze bezny ludia tym vela neziskaju je fakt. ale faktom je aj to ze pokial sa euro nezavedie moze klesnut koruna a teda zdrazovat sa bude mozno este viac.
Zdražovať sa bude aj po zavedení eura, zapamätajte si všeci, ceny nikdy v živote dole nepôjdu iba hore. Z eurom či bez, stále ceny pôjdu iba hore.
Odbor dopravné staviteľstvo
Obrázok používateľa
konstrukt
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 255
Založený: 28. Dec 2006 23:23
Bydlisko: BRATISLAVA

Odoslaťod Dialniciar » 24. Okt 2007 11:55

doprastavak napísal:
devil napísal:nuz ako komu. firma ktora zije z toho ze vyvaza na export tym jednoznacne ziska, a tieto firmy maju podstatny podiel na tvorbe hdp. to ze bezny ludia tym vela neziskaju je fakt. ale faktom je aj to ze pokial sa euro nezavedie moze klesnut koruna a teda zdrazovat sa bude mozno este viac.
Zdražovať sa bude aj po zavedení eura, zapamätajte si všeci, ceny nikdy v živote dole nepôjdu iba hore. Z eurom či bez, stále ceny pôjdu iba hore.


To nie je pravda, doprastavák.

Ceny mobilných telefónov, TV, videií, celej elektroniky neustále klesajú spolu s tým, ako sa dostávajú úplne všade a zároveň sa investuje značne do vedy a výskumu. A to myslím smrteľne vážne. Dnes kúpiť mobil s funkciami, aké mal pred 5 rokami je o 50-80% lacnejšie ako vtedy. Dnes kúpiš takisto drahý, ale so 100 funkciami viacej.

To, čo pôjde nadole ešte viac ako doteraz, to je cena elektroniky a napr. aj áut. :idea: :wink:

A že sa zdražuje ? Nuž, ani EURO nemáme a pre dvojročnú neúrodu išli základné potraviny o 20% nahore. Nedajbože bude ropná kríza.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod konstrukt » 24. Okt 2007 12:19

Dialniciar napísal:
doprastavak napísal:
devil napísal:nuz ako komu. firma ktora zije z toho ze vyvaza na export tym jednoznacne ziska, a tieto firmy maju podstatny podiel na tvorbe hdp. to ze bezny ludia tym vela neziskaju je fakt. ale faktom je aj to ze pokial sa euro nezavedie moze klesnut koruna a teda zdrazovat sa bude mozno este viac.
Zdražovať sa bude aj po zavedení eura, zapamätajte si všeci, ceny nikdy v živote dole nepôjdu iba hore. Z eurom či bez, stále ceny pôjdu iba hore.


To nie je pravda, doprastavák.

Ceny mobilných telefónov, TV, videií, celej elektroniky neustále klesajú spolu s tým, ako sa dostávajú úplne všade a zároveň sa investuje značne do vedy a výskumu. A to myslím smrteľne vážne. Dnes kúpiť mobil s funkciami, aké mal pred 5 rokami je o 50-80% lacnejšie ako vtedy. Dnes kúpiš takisto drahý, ale so 100 funkciami viacej.

To, čo pôjde nadole ešte viac ako doteraz, to je cena elektroniky a napr. aj áut. :idea: :wink:

A že sa zdražuje ? Nuž, ani EURO nemáme a pre dvojročnú neúrodu išli základné potraviny o 20% nahore. Nedajbože bude ropná kríza.
Mňa nezaujímajú videá,televízory, telefóny autá z toho sa nenajem. Mňa zaujímajú potraviny,energia,plyn, pohonné hmoty. Načo mi budú lacné materiálne veci, keď sa z nich nenajem a budem bývať pod mostom, kvoli vysokému nájmu, energii, plynu,vody......
Odbor dopravné staviteľstvo
Obrázok používateľa
konstrukt
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 255
Založený: 28. Dec 2006 23:23
Bydlisko: BRATISLAVA

Odoslaťod Dialniciar » 24. Okt 2007 12:28

doprastavak napísal:Mňa nezaujímajú videá,televízory, telefóny autá z toho sa nenajem. Mňa zaujímajú potraviny,energia,plyn, pohonné hmoty. Načo mi budú lacné materiálne veci, keď sa z nich nenajem a budem bývať pod mostom, kvoli vysokému nájmu, energii, plynu,vody......


Ale pochop jednu vec ... bývanie je všade na svete drahé. A Slovensko nemá EURO a aj tak ide všetko nahore. Mňa osobne argument, že všetko zdražie nejak nezdvíha zo stoličky, lebo tu sa zdražuje bez ohľadu na EURO.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod konstrukt » 24. Okt 2007 12:37

Dialniciar napísal:
doprastavak napísal:Mňa nezaujímajú videá,televízory, telefóny autá z toho sa nenajem. Mňa zaujímajú potraviny,energia,plyn, pohonné hmoty. Načo mi budú lacné materiálne veci, keď sa z nich nenajem a budem bývať pod mostom, kvoli vysokému nájmu, energii, plynu,vody......


Ale pochop jednu vec ... bývanie je všade na svete drahé. A Slovensko nemá EURO a aj tak ide všetko nahore. Mňa osobne argument, že všetko zdražie nejak nezdvíha zo stoličky, lebo tu sa zdražuje bez ohľadu na EURO.
O tom to je že keď sa zavedie euro zase všetko zdražie, takže nevidím žiadny pozitívny prínos eura pre Slovensko. Takže načo nám vlastne je ?
Odbor dopravné staviteľstvo
Obrázok používateľa
konstrukt
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 255
Založený: 28. Dec 2006 23:23
Bydlisko: BRATISLAVA

Odoslaťod devil » 24. Okt 2007 12:41

Mňa nezaujímajú videá,televízory, telefóny autá z toho sa nenajem. Mňa zaujímajú potraviny,energia,plyn, pohonné hmoty. Načo mi budú lacné materiálne veci, keď sa z nich nenajem a budem bývať pod mostom, kvoli vysokému nájmu, energii, plynu,vody......


ako koho. mna zaujima hlavne phm a elektrina. dokonca aj plyn sa da vyrazne poskrtat bez ujmy alebo potraviny su ina polozka v panelaku a ina na dedine.
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Odoslaťod Andrej » 24. Okt 2007 12:49

doprastavak napísal:O tom to je že keď sa zavedie euro zase všetko zdražie, takže nevidím žiadny pozitívny prínos eura pre Slovensko. Takže načo nám vlastne je ?

Vobec sa nebude zdrazovat kvoli euru, bude sa zdrazovat kvoli faktorom, ktore proste nezmenis, napr. bohatnutie 3. sveta ;) Uz by konecne mohli ludia pochopit, ze je len mytus, ze euro vsetko zdrazi!
Naco nam je? Ako napisal devil, hlavne kvoli exportu. Teda vyssie HDP, viac financii pre stat. Dalej tiez kurzove straty a väcsia dovera zahr. investorov v danu krajinu, atd... Najviac vsak pocitime prinos eura az ked ho prijmu aj okolite krajiny, hlavne Cesko :)
Andrej
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 608
Založený: 08. Feb 2005 16:57

Odoslaťod konstrukt » 24. Okt 2007 12:52

Andrej napísal:
doprastavak napísal:O tom to je že keď sa zavedie euro zase všetko zdražie, takže nevidím žiadny pozitívny prínos eura pre Slovensko. Takže načo nám vlastne je ?

Vobec sa nebude zdrazovat kvoli euru, bude sa zdrazovat kvoli faktorom, ktore proste nezmenis, napr. bohatnutie 3. sveta ;) Uz by konecne mohli ludia pochopit, ze je len mytus, ze euro vsetko zdrazi!
Naco nam je? Ako napisal devil, hlavne kvoli exportu. Teda vyssie HDP, viac financii pre stat. Dalej tiez kurzove straty a väcsia dovera zahr. investorov v danu krajinu, atd... Najviac vsak pocitime prinos eura az ked ho prijmu aj okolite krajiny, hlavne Cesko :)
Mňa nezaujíma export a už vôbec nie koľko zarobí štát na HDP, mňa zaujíma čo to prinesie obyčajnému človeku. Zatiaľ je to prínos iba pre štát a nie pre ľudí.
Odbor dopravné staviteľstvo
Obrázok používateľa
konstrukt
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 255
Založený: 28. Dec 2006 23:23
Bydlisko: BRATISLAVA

Odoslaťod Andrej » 24. Okt 2007 13:00

Tak asi logicky, ked ziska viac stat, tak da do niektorej oblasti viac $$ a ziska tym aj obcan ;)
A obcan tym priamo ziska tiez, napr. uz nebude musiet zamienat peniaze a tym nestrati urcitu cast z nich :)
Andrej
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 608
Založený: 08. Feb 2005 16:57

Odoslaťod konstrukt » 24. Okt 2007 13:07

Andrej napísal:Tak asi logicky, ked ziska viac stat, tak da do niektorej oblasti viac $$ a ziska tym aj obcan ;)
A obcan tym priamo ziska tiez, napr. uz nebude musiet zamienat peniaze a tym nestrati urcitu cast z nich :)
to sú iba omrvinky. Mali by sa zdvihnúť platy aspoň o 25%, keď všetko zdražuje, tak aj platy nech rastú. Nech sa to kompenzuje.
Odbor dopravné staviteľstvo
Obrázok používateľa
konstrukt
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 255
Založený: 28. Dec 2006 23:23
Bydlisko: BRATISLAVA

Odoslaťod Andrej » 24. Okt 2007 13:23

doprastavak napísal:to sú iba omrvinky. Mali by sa zdvihnúť platy aspoň o 25%, keď všetko zdražuje, tak aj platy nech rastú. Nech sa to kompenzuje.

Realne mzdy rastu uz par rokov okolo 5% a este nejakych par rokov aj budu ;) A to sa tam este nerataju casto akciove ceny a plno dalsich vyhod, ktore sme kedysi nemali (napr. lepsia dostupnost uverov a pod.)
Andrej
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 608
Založený: 08. Feb 2005 16:57

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Public Private Partnership (PPP) + financovanie projektov

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 6 hostí.