D1 tunel Branisko

sekcia venovaná tunelom a príslušným stavbám

Moderátor: Moderátori

Re: D1 tunel Branisko

Odoslaťod RudoLM » 26. Jan 2023 18:34

BUDE MAŤ TUNEL BRANISKO 2. RÚRU ? - záznam LIVE streamu ministra dopravy Andreja Doležala - 26/1/23

https://www.youtube.com/watch?v=nGZ8Epf ... odopravySR
RudoLM
diskutujúci
 
Príspevky: 212
Obrázky: 70
Založený: 09. Máj 2016 07:35

Re: D1 tunel Branisko

Odoslaťod cPalo » 26. Jan 2023 23:45

Mne sa páči, ako pán minister s moderátorom vravia "ak nás sledujú ľudia zo železníc, odpovedzte pani..."
To už ozaj nevedia otázku presmerovať konkrétnej zodpovednej osobe? Takže ak nesleduje to nik čo vie odpovedať = odpovede sa nedočkáme. :-D
cPalo
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 483
Založený: 07. Jan 2020 15:32

Re: D1 tunel Branisko

Odoslaťod Lorenc » 27. Jan 2023 09:50

Citujem môj príspevok z roku 2016 :-) Keď tam bol Auxt, ktorý na to tlačil. Rýchle zmeny v NDS aj za "stabilného" panovania SMERu podobné zmenám nálad súčasnej vlády, urobili niekoľko vízií ako ďalej s dialnicami. Nakoniec to dopadlo ako vidíme. Je dnes zaujímavé čítať ako predpokladali a ako sa vyvíjali intenzity.


Lorenc napísal:
Predpokladá sa, že v roku 2016 narastie intenzita dopravy v tuneli Branisko oproti minulému roku o 16,58 percenta. V prvom polroku 2016 sa na základe sčítania automobilov zvýšila intenzita dopravy v tuneli Branisko medziročne o 24,24 percenta. Napríklad v júni 2016 za 24 hodín prešlo tunelom v priemere 13 060 vozidiel, pred rokom, v júni 2015, to bolo 10 739 automobilov.

Podľa nárastu dopravy za minulé roky Národná diaľničná spoločnosť prognózuje, že v roku 2022 intenzita dopravy v jednom pruhu tunela Branisko pri jednorúrovom variante presiahne denný limit 10 tisíc vozidiel. Ak v roku 2014 jedným pruhom na Branisku prešlo 4 719 automobilov, v roku 2015 to bolo 5 161 áut a v roku 2016 sa predpokladá 6 017 vozidiel. Podľa prognózy NDS sa počet automobilov na Branisku bude zvyšovať, v roku 2017 pôjde o 6 679 automobilov v jednom pruhu denne, v roku 2018 7 369 vozidiel, v roku 2019 8 058 áut, v roku 2020 8 749 vozidiel a v roku 2021 pôjde o 9 439 automobilov. V roku 2022 by jedným pruhom Braniska malo denne prechádzať 10 128 vozidiel, čo znamená prekročenie dopravnej intenzity, o ktorej hovorí vládne nariadenie.


Tak to je zaujímavé to by malo ísť do tendru o rok-dva.
Lorenc
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 40
Založený: 06. Máj 2005 09:43

Re: D1 tunel Branisko

Odoslaťod Dendik » 28. Jan 2023 19:22

..ano, komu jasné a komu hodnotenie CBA...
Hlavne že v blave ideme vytrepať miliardy na megalománsky zakomplexovany 10 km tunel popod karpaty :o
ktorý vobec netreba (neviem kam navozia výrub???? :lol: typický blavastan) a cbačko iste vyjde hodne
nad 1,0 cez bulharsku konštantu, šak blava-né musí mať "najdlší"? kým od Košíc sa D1 prestala stavať celkom...
A medzi levočou a prešovom nech sa chodí po Hitlerovej jedničke ked zavru kvoli rekonštrukcii
súčasnú ruru :roll: a nebude postavená nová - krásny príklad centralistického sovietského modelu myslenia :evil:

jarino jak si ma rychlo opravoval že predsa druha rura JE medzi prioritami (13. Máj 2021 16:36)
a že 25-6 ide do stavby... ale ako ked sa ešte nesúťaží a u nas to trvá tak 2-3 roky :D Zda sa ti že bola
v harmonograme penazí v prvej 10tke? Nejak tvoje odborne predikcie pokrivkávajú :wink:
Dendik
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 720
Obrázky: 9
Založený: 16. Feb 2017 10:49

Re: D1 tunel Branisko

Odoslaťod Vlados » 29. Jan 2023 10:39

Dendik, si presne skĺzol na úroveň drx. (tunel určite nebude do 2040 to píš a možno ani generálna rekonštrukcia D2 čo je viac potrebnejšia ako ten tunel)

Čo jarino môže za to pre inseminátora, pardon sme rodina, to nebola priorita (všeobecne cesty, diaľnice a železnice)?
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: D1 tunel Branisko

Odoslaťod devil » 29. Jan 2023 11:05

samozrejme ze za to nemoze. ale tu ide o nieco ine. neoverene informacie az hoaxy ktore su prezentovane ako doveryhodne. celkovo najvacsi problem internetu.

Čo jarino môže za to pre inseminátora, pardon sme rodina, to nebola priorita (všeobecne cesty, diaľnice a železnice)?
to je vina najma ministra financii a predsedu vlady cize olajno. minister dopravy si nenafukne rozpocet. akurat mohol doraznejsie protestovat ale to by mu nepomohlo. jeho vina je ze nezohnal aspon par desiatok mil. na udrzbu trati a na mosty na cestach.
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: D1 tunel Branisko

Odoslaťod Vlados » 29. Jan 2023 12:55

Ak by si predseda strany čo nominovala ministra dopravy dupol a zároveň v nejakej inej oblasti upustil, tak by min. dopravy nejaké € dalo. Kolár mal na doprave inú prioritu a tá sa mu podarila. (m-y-t-o)
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: D1 tunel Branisko

Odoslaťod jarino » 29. Jan 2023 13:00

To čo platilo v roku 2021 nemusí platiť v súčasnosti.
V harmonograme predloženom na vládu v roku 2021 boli na Branisko vyčlenené peniaze na roky 2023 až 2025 v celkovej hodnote cez 9 miliónov eur.
V harmonograme predloženom na vládu v roku 2022 už bolo na Branisko vyčlenených iba cca 5 miliónov na rok 2024.
Pôvodne Branisko bolo v zozname projektov, kde sa malo v projekčnej príprave pokračovať až do finančne náročnej fázy, v prípade tunela Branisko je to realizácia. V praxi to znamenalo, že až pred vyhlásením VO na realizáciu mala NDS zverejniť štúdiu realizovateľnosti.

V žiadnej príprave sa však nepokračovalo a navyše prepadla EIA. Záverečné stanovisko EIA sa stalo právoplatným v 1/2014.
https://www.enviroportal.sk/sk/eia/deta ... o-2-profil
V zmysle platnej legislatívy je EIA platná 7 rokov, t.j. v roku 2021 prepadla.
Až teraz sa vypracovala novela zákona, podľa ktorej by EIA platila 10 rokov. To sa však už pochopiteľne netýka Braniska.
Vzhľadom na stav tunelovej rúry Branisko musí ísť do realizácie, avšak za Érseka sa na pokračovanie prípravy vysrali a za Doležala taktiež. Za 7 rokov sa na tomto projekte neurobilo nič.

Výsledkom toho je, že výstavba bude niekedy okolo roku 2030, lebo sa musí začať odznova - najskôr sa musí pripraviť Štúdia realizovateľnosti, čo bude trvať 1 rok a potom EIA, ktorá bude trvať cca 2 roky. Potom bude nutné vypracovať DSP, zrealizovať výkup pozemkov a sme pred rokom 2030.
Akcelerujeme :lol:
jarino
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 988
Založený: 12. Sep 2011 12:49

Re: D1 tunel Branisko

Odoslaťod devil » 29. Jan 2023 17:22

Ano suhlasim. Presne tak sa to robi. Ale kollar aj kazdy aspon trochu pricetny vie ze dialnice nemoze vyjednat na ukor socialnej oblati hlavne nie v casoch ako korona a inflacia. To by mala byt priorita vlady dokonca by som povedal ze vsetkych stran. Nemyslim si ze u susedov kde stavaju o106 je to zasluha nejakeho ministra alebo 7percentnej strany.

Jarino ok ze sa veci menia len potom aky zmysel ma pustat taketo veci von. Akurat si robis medvediu sluzbu. Btw. su tie harmonogramy verejne dostupne alebo sa bavime zase o neoverenych informaciach?
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: D1 tunel Branisko

Odoslaťod jarino » 29. Jan 2023 19:51

Nemusíme písať nič a fórum zrušiť... Ja tu chodím hlavne aby som videl fotky zo stavieb a dozvedel sa niečo zo stavieb čo neviem.

Dendik si samozrejme môj príspevok trochu modifikoval, keďže ja som napísal toto:
Ona medzi prioritami je.
Príprava má byť realizovaná tak, aby v 2025 resp. 2026 mohlo byť vyhlásené verejné obstarávanie na zhotoviteľa.

Porovnaj si to s týmto:
jarino jak si ma rychlo opravoval že predsa druha rura JE medzi prioritami (13. Máj 2021 16:36)
a že 25-6 ide do stavby...

Opäť je zrejme nutné zdôrazniť v mojej vete slovné spojenie má byť. Avšak za tie dva roky sa neurobilo nič, EIA prepadla, takže nebude to 2025/2026, ale neskôr. A už tobôž som nenapísal, že to ide v tých rokoch do stavby, ale to je už detail.

Čo sa týka harmonogramu výstavby, tak sa jedná o oficiálne dokumenty dostupné na stránke MD SR a taktiež aj Úradu vlády. Vo februári bude minister dopravy predkladať aktualizovaný Harmonogram.
jarino
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 988
Založený: 12. Sep 2011 12:49

Re: D1 tunel Branisko

Odoslaťod Dendik » 30. Jan 2023 19:55

jaro čo chces vykupovať na branisku? :D
ano okej namiesto tendra som napisal realizaciu, ale čo to mení na veci?
Naposledy upravil Dendik dňa 30. Jan 2023 20:08, celkovo upravené 1 krát.
Dendik
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 720
Obrázky: 9
Založený: 16. Feb 2017 10:49

Re: D1 tunel Branisko

Odoslaťod Dendik » 30. Jan 2023 19:56

sa mozme staviť že blavastanský tunel skor bude jak druha rura tunak
Dendik
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 720
Obrázky: 9
Založený: 16. Feb 2017 10:49

Re: D1 tunel Branisko

Odoslaťod Dendik » 30. Jan 2023 20:05

Vlados napísal:Dendik, si presne skĺzol na úroveň drx. (tunel určite nebude do 2040 to píš a možno ani generálna rekonštrukcia D2 čo je viac potrebnejšia ako ten tunel)
Čo jarino môže za to pre inseminátora, pardon sme rodina, to nebola priorita (všeobecne cesty, diaľnice a železnice)?

Ak ani statistiky OECD nestacia (sk uniqat v region-disparity) tak rád naschvál preženiem niektoré výrazy aby na 160% priem.eu bohaty
kraj pochopil stupiditu svojho napadu na ukor kraja s 54% bohatstvom priemeru eu
Dendik
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 720
Obrázky: 9
Založený: 16. Feb 2017 10:49

Re: D1 tunel Branisko

Odoslaťod jarino » 03. Feb 2023 10:33

Dendik napísal:jaro čo chces vykupovať na branisku? :D

Ak si myslíš že všetko je vysporiadané, tak sa mýliš... :wink:

Dendik napísal:ano okej namiesto tendra som napisal realizaciu, ale čo to mení na veci?

Mení to na veci toľko, že NDS trvá od vyhlásenia VO po realizáciu zhruba 2 až 3 roky...

Dendik napísal:sa mozme staviť že blavastanský tunel skor bude jak druha rura tunak

Pre neschopnosť kompetentných je v súčasnosti Branisko z hľadiska projekčnej prípravy na tom horšie ako tunel Karpaty.
Branisko však musí byť, keďže časom hrozí jeho zavretie a iná alternatíva neexistuje.
Zato v prípade tunela Karpaty budú dosť otázne jeho spoločenské prínosy.
jarino
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 988
Založený: 12. Sep 2011 12:49

Re: D1 tunel Branisko

Odoslaťod ondrejko_t » 08. Feb 2023 10:29

jaryno, ktoré pozemky? jediné, čo mi napadá je priamo v Korytnom pod mostom, ale pokiaľ viem, tak to bolo skupované naraz a dopredu. veď aj táto časť pod budúcou diaľnicou bola dopredu predpripravená.
jedine, že by sa posúvala rúra a tým pádom sa musela časť úseku pretrasovať. či?
ondrejko_t
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 781
Obrázky: 13
Založený: 29. Jún 2016 07:29

Re: D1 tunel Branisko

Odoslaťod Vlados » 08. Feb 2023 17:37

druhá rúra nepôjde v trase únikovej cesty. minimálne nad obcou Široké bude treba vykupovať.
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: D1 tunel Branisko

Odoslaťod badger-FB » 09. Feb 2023 21:00

chcú logicky zväčšiť priemer únikovej a využiť ju takto, na čo by tam boli 3 rúry pri sebe, bežne predsa jedna slúži ako úniková, ja som to tak pochopil, že to chcú priemerovo zväčšiť, ak by to išlo, prečo nie.. nehádam sa, ak nie tak nie.. ale z toho videa som to tak vyrozumel, hádam mali nachystané že raz "toto príde" tak vedia ako na to
to len švajčiari tak stavajú aj 3., aby tie dve rekonštruovali postupne s udržaním premávky, čo sú projekty aj na 15 rokov :)

všeobecne by som bol pri pozemkoch tolerantný, je iné ak im chýba 100% a ak im chýbajú jednotky % hlavne ak to nezačne okamžite :)
badger-FB
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 23
Založený: 27. Dec 2021 23:31

Re: D1 tunel Branisko

Odoslaťod Vlados » 09. Feb 2023 23:15

nikto sa nepodpíše pod rozšírenie únikovej za prevádzky tunela, tak preto bude 3.
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: D1 tunel Branisko

Odoslaťod andel011 » 10. Feb 2023 12:09

Vlados napísal:druhá rúra nepôjde v trase únikovej cesty. minimálne nad obcou Široké bude treba vykupovať.
aké pozemky nad Širokým treba vykupovať? veď diaľnica ide v plnom profile až k tunelu aj k tej únikovej šachte. "Ak treba vykupovať" tak podľa mňa skôr na druhej strane od Levoče.
andel011
diskutujúci
 
Príspevky: 89
Založený: 24. Feb 2017 11:26

Re: D1 tunel Branisko

Odoslaťod Vlados » 10. Feb 2023 12:51

ľavý pás bude vstupovať do VP severnejšie ako je existujúci vstup/výstup z únikovej trasy, dokonca dôjde aj posunu 2 postavených pruhov diaľnice. nepôjde o žiadne tisíce m2. aj od Levoče sa bude musieť niečo vykupovať.
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: D1 tunel Branisko

Odoslaťod Dendik » 15. Feb 2023 14:26

jarino napísal:Nemusíme písať nič a fórum zrušiť... Ja tu chodím hlavne aby som videl fotky zo stavieb a dozvedel sa niečo zo stavieb čo neviem.

Dendik si samozrejme môj príspevok trochu modifikoval, keďže ja som napísal toto:
Ona medzi prioritami je.
Príprava má byť realizovaná tak, aby v 2025 resp. 2026 mohlo byť vyhlásené verejné obstarávanie na zhotoviteľa.

Porovnaj si to s týmto:
jarino jak si ma rychlo opravoval že predsa druha rura JE medzi prioritami (13. Máj 2021 16:36)
a že 25-6 ide do stavby...

Opäť je zrejme nutné zdôrazniť v mojej vete slovné spojenie má byť. Avšak za tie dva roky sa neurobilo nič, EIA prepadla, takže nebude to 2025/2026, ale neskôr. A už tobôž som nenapísal, že to ide v tých rokoch do stavby, ale to je už detail.

Čo sa týka harmonogramu výstavby, tak sa jedná o oficiálne dokumenty dostupné na stránke MD SR a taktiež aj Úradu vlády. Vo februári bude minister dopravy predkladať aktualizovaný Harmonogram.



:lol: jasne zase dve slová...
Dendik
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 720
Obrázky: 9
Založený: 16. Feb 2017 10:49

Re: D1 tunel Branisko

Odoslaťod Dendik » 15. Feb 2023 14:31

No to som zvedavý tunel Blava vs. druha rura Branisko, bude zabava sledovať tie "argumenty" spoločenskej navratnosti karpat
Mohol by niekto fundovane odpovedať na otázku "Kam dajú výrub ak už nulty obchvat stojí ??"
Dendik
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 720
Obrázky: 9
Založený: 16. Feb 2017 10:49

Re: D1 tunel Branisko

Odoslaťod jozin z bazin » 15. Feb 2023 15:24

Dovolim si korekciu, nulty obchvat este cely nestoji, funguje z neho len cast.

A co sa tyka jadra otazky, tak material sa planuje pouzit na nasypy od tunela po krizovatku s D2, ale je pravda, ze objem, ktory bude treba ulozit, bude ovela vacsi ...

V kazdom pripade nas tento problem este dost dlhu dobu nemusi trapit, lebo akekolvek slubovane terminy su len sluby ...
jozin z bazin
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 470
Obrázky: 30
Založený: 14. Dec 2009 14:57

Re: D1 tunel Branisko

Odoslaťod michaelse » 15. Feb 2023 18:31

Dendik napísal:No to som zvedavý tunel Blava vs. druha rura Branisko, bude zabava sledovať tie "argumenty" spoločenskej navratnosti karpat
Mohol by niekto fundovane odpovedať na otázku "Kam dajú výrub ak už nulty obchvat stojí ??"

uplne nepodstadne dohadovanie... Branisko musi mat druhu ruru a akutne,preto je tato tema na stole ,za nejaky cas bude nutna kompletna uzavera tunela na dlhy cas pre rekonstrukciu/vymenu casti tunela a technologie
michaelse
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 348
Založený: 23. Dec 2010 19:16

Re: D1 tunel Branisko

Odoslaťod Vlados » 16. Feb 2023 23:17

Trochu sa mýliš. Nemusí, ale zišlo by sa. Ak pre to viac ako nič nespraví NDS, mindop a mifi tak si v 2023 všetci budeme ťukať po čele ako sa stalo v prípade križovatky D1 x D4... či si myslíš že kompetentní nevedeli, že projekt (čiastočného) obchvatu BA nerieši celý zámer? Robilo sa len na to, na čom sa dalo rýchlo zarobiť. Rovnako sa robilo aj v prípade Braniska. Je to smutné, ale je to tak.
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Tunely

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 20 hostí.