Prístavný most je v o niečo málo lepšej kondicii než Lanfranconi, pritom je o dekádu starší. 3 pruhy by uniesol, ale nenesie, aby sa predĺžila jeho životnosť. Tak či tak sa raz bude musieť vymeniť. Často sa tu oháňate mnohí s DE, ale práve Nemecko mení mosty už po 50 rokoch namiesto plánovanej životnosti 80 až 100. Zmenilo sa zaťaženie na os kamiónov a toto je dôsledok a nestačili sa zmeniť aj stavebné normy včas.
Jeden zámer počíta s tým, že sa má postaviť vedľa Prístavného nový dočasný a súčasný prestavať ale to je taká predstava - a čo napojenia k nemu? Vznik dočasných skromných napojení, obmedzenie dnešnej dopravy a zmena dopravnej organizácie so začatím etapovitej prestavby. Je schéma na postupnú obmenu súčasného, ale to zase naráža na praktické prevedenie. Má sa zachovať vlak a vylepšiť len časť ale to nerieši most ako taký. Mal sa zosilniť, ale to nerieši tiež úplne predstavu čo ďalej. Posudky sú k zníženiu záťaže, aby vydržal dlhšie. Boli plány, ale zhatili ich novodobí stavbári a developeri. "však potom sa to spraví", u nás je to takto. Riešilo sa kedysi že bude
6 pruhový, extra pre autobusy. On by to uniesol, ale skrátila by sa životnosť alebo nevyhnutnosť väčších opráv, takže aby sa oddialila tá nejaká katastrofa, tak sa to nepovolilo. Nie je to tak, že by spadol, také závery sú nesprávne, to by si nikto nevzal na tričko už ani dnes. je skúšaný aj v tom, ak je v časti nehoda a kolóna a prechádza sa krokom len po časti - ani toto už nie je najlepšie možné, nejak pôsobia aj vetvy z neho a na neho. Preto občas zatvoria aj tie, ktoré by nemuseli, ale pre lepšie vyváženie sa k tomu pristupuje. Tak či tak tu nemôžeme stáť s jedným mostom v tejto dopravnej osi, ktorá je celá obojsmerne preťažená. To nejde. Niekto sníva o nadstavbe na opačnej strane, že sa to prekryje. Tak teoreticky sa to prekryje z materiálu Karpát. Musí sa to sem "len" doviezť. Existuje ale aj iný variant prekrytia. Zakrytie tej tepny a vytvorenie zeleného koridoru súvisí s úpravou nábrežia a znížením sálavého tepla. Tieto štúdie sa aktualizujú.
Spoľah je z dopravy na D4. No my to uvidíme až keď sa otvorí D1xD4 či to má ten požadovaný efekt.
Ale D4 dlho nikto neveril a dnes stojí. Apollo má nejakú kapacitu voľnú, lenže pri tomto moste sa stále zahusťuje výstavba a nedávno vyšiel najavo stav okolo skorodovania nejakých súčastí, že ten most na to aký má vek a ako bol unikátne otočený etc., tak je pomerne poškodený. Reko mostu ale zásadne nezníži rozsah možnej priepustnosti, čo je navrhnuté, rieši sa aj financovanie. Ak sa to nechá dopracovať po horší stav, nemusí táto veta platiť.
My sme už s výmenou mostov začali, tatranské, liptovské úseky sú také prvé vážnejšie výmeny. R1 skoro celá vrchná stavba nad centrom v BB.. jednoducho tie mosty ani s komunistickými normami to nedávajú. Lebo sa zmenilo to zaťaženie a celý koncept automobilizmu. Ostatne NDS dávno dáva na údržbu a reko okolo 100 mil. eur a nie 30-40 ako relatívne donedávna. Najhoršie na tom je, že kým nie je ten uzol D1xD4 tak sa treba modliť za ten Prístavný most, lebo MHD v BA nemá kapacity, aby prebrala viac cestujúcich ani keby neviem čo bolo. A už máme o jeden most menej, keďže zo Starého máme električku, ktorá sa tiež len stavia.. D4 je nová, ale reálne sa kapacita kvôli absentujúcemu uzlu nepridala. (o.i. aj pre motorizáciu sa nezlepšila situácia a uvidíme o pár rokov ako sa to zahustí a nezabúdajme ako sa osekal projekt D4).
Výmena mostu 200 mil. eur. (Problém je alternatívne riešenie udržania dopravy.) Tiež to bude možné z rozpočtu alebo z investičného úveru a to bude rečí ako sa to dáva "do najbohatšieho miesta v krajine". Že?
Alternatívne je v úvahách aj vyradenie "väčšiny" z mostu. Tranzit na D4, osobná doprava sa oseká a limituje a presadí viac MHD. O to viac si to ale vyžiada "prepoje" a iné vyústenie na ten východ, než je dnešná trasa D1. (Tieto možnosti ale musia počkať.)
Scenár je tiež, úprava režimu v zmysle špičky. To zas potrebuje upgrade napojenia.
Iný scenár je tunelové riešenie, ale to je rovnaké scifi. Bratislava nie je 5 mil. mesto, aby to tu niekto uskutočnil.
Realizácia 6-8 pruhu od BA po TT nemá väčší zmysel, ak Prístavný most zostane ako 4- pruhový a pred jeho riešením. Cena je medián, záleží od "vlak", "vetvy" a "postup/spôsob výstavba-náhrada-zosilnenie-nový dočasný most v menšom rozsahu (stále ale nad Dunajom) - tam sa posúdia nižšie negatívne dopady plynúce z obmedzení vs. náklady na takú stavbu a existuje aj možnosť rozdelenia dopravy na 2 mosty do budúcnosti s iným využitím a zadelením v tomto mieste, ale toto musí posúdiť a schváliť širší okruh, aj povodie k tomu má pripomienky a cez rieku ide medzinárodná doprava. Takže to môže byť aj samotný most 80 mil eur a zrovna tak cez 500 ak sa započíta dočasné riešenie, demolácia, likvidácia, nová náhrada a prispôsobenie napojení.
Finančné limity sú na NDS, ale kompetencia riešenia bude na NDS za predpokladu zachovania trasy a významu. Buď investičným úverom alebo kombináciou viacerých zdrojov vrátane štátneho rozpočtu. Ak sa podarí znížiť dopravu o 25%, tak sa podarí začať rekonštrukčný proces bez väčšieho kolapsu; dopr. obmedzenia by boli aj tak.
Pripomienky majú plavby a prístavy.
Po 2030 sa to bude musieť začať viac riešiť, príprava môže zabrať aj 3-4 roky. Príprava aj v zmysle alternatívnych prepojení podľa toho k akému kroku sa tu uchýlime.
Stavebnému procesu a dopravnej situácii môže prospieť stavebná činnosť a skoršie obmedzenia na úseku D1 pred mestom BA. Musí to byť ale v alternatíve zachovania obslužnosti a zásobovania hl. mesta. Preto to musí počkať do doby prepojenia D1 s D4. (prepojenie D1 s D2 severne je zložitejšie - núdzovo aj na území mesta, reálne ale v nedohľadne pohorím M. Karpaty.
Dhodobý koncept odľahčenia mosta a vôbec centrálnej dopravy, dvoch osí sever juh D2 a západ východ D1 pomôže len vysťahovanie mesta a služieb na sever a východ a zníženie automobilovej dopravy v dnešnej trase cez mesto na petržalskej strane po D1.