Madarsko - Hungary

všeobecná diskusia o diaľniciach a RK v EÚ (okrem SR a ČR)

Moderátor: Moderátori

Re: Madarsko - Hungary

Odoslaťod zvR7 » 09. Jan 2022 23:32

Výber zhotoviteľa na posledný 32,3 km dlhý úsek M44 (priame napojenie na M5, tým pádom aj priame napojenie mesta - po našom Békéšská Čaba)
https://magyarepitok.hu/utepites/2022/0 ... -szakaszra
zvR7
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 321
Obrázky: 0
Založený: 05. Máj 2013 15:13

Re: Madarsko - Hungary

Odoslaťod zvR7 » 10. Jan 2022 00:10

Ďalší pripravovaný úsek na rozšírenie na 2x2 ako cesta č. 74 (50km) medzi mestami Zalaegerszeg - Nagykanizsa (po M7), vybraný víťaz na vypracovanie EIA
Pre SK zaujímavá trasa v ďalekej budúcnosti ako spojenie na SK-HR/Jadran (hlavne západ SK a pre BA region)
https://nif.hu/projektek/2022/01/74-sza ... usitasa-2/
zvR7
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 321
Obrázky: 0
Založený: 05. Máj 2013 15:13

Re: Madarsko - Hungary

Odoslaťod lamiska » 10. Jan 2022 22:30

zvR7 napísal:Ďalší pripravovaný úsek na rozšírenie na 2x2 ako cesta č. 74 (50km) medzi mestami Zalaegerszeg - Nagykanizsa (po M7), vybraný víťaz na vypracovanie EIA
Pre SK zaujímavá trasa v ďalekej budúcnosti ako spojenie na SK-HR/Jadran (hlavne západ SK a pre BA region)
https://nif.hu/projektek/2022/01/74-sza ... usitasa-2/


Ja som predminuly rok isiel z BA do Chorvatska po M85/M86 a nasledne Szombathely, Zalaegerszeg a Nagykanizsa a dalej po M7. Sudiac podla poctu SK SPZ ktore som po ceste stretaval to uz je zaujimava a vyuzivana trasa aj teraz :wink:
lamiska
návštevník
 
Príspevky: 28
Založený: 13. Apr 2015 16:39
Bydlisko: KE -> BA -> Praha, EÚ

Re: Madarsko - Hungary

Odoslaťod Pacho » 11. Jan 2022 05:51

no mne sa zasa lepšie páči zo sombathej, smerom na Redics potom kúsok prebehnúť cez slovinsko Lendava, len tam treba na kruháči dať pozor aby človek nevybehol na dialnicu, a potom na čakovac a rovno na chorvátsku A4.
Pacho
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 119
Založený: 09. Máj 2006 07:19
Bydlisko: Lipt. Mikulas

Re: Madarsko - Hungary

Odoslaťod Azir78 » 11. Jan 2022 10:16

Najlepsie ist cez Lenti(lku) potom 17 km po dialnici M70 a cez stary hranicny priechod Letenye - Gorican a vyhnes sa bludeniu po SLO a Čakovcu a si na dialnici v HR.
Azir78
diskutujúci
 
Príspevky: 183
Založený: 17. Dec 2020 10:29

Re: Madarsko - Hungary

Odoslaťod zvR7 » 12. Jan 2022 17:54

Príprava projektovej dokumentácie na ďalší úsek schválený na rozšírenie na 2x2, jedná sa o 12,1 km úsek pri meste Debrecín na ceste č.4. Správa určite poteší aj všetkých v KE a okolí (od kolegov z východu viem, že veľa východniarov sem jazdí na víkendy a dovolenky), ktorí radi cestujú za kvalitnými službami kúpeľného mestečka Hajdúszoboszló. Hlavne už keď aj M30 je komplet...
Hajdúszoboszló tak získa priame rýchlostné napojenie na M35 a tiež Debrecín. V budúcnosti keď sa dorobí komplet M4 je vysoká pravdepodobnosť, že sa to potiahne aj tam.
Na trase bude 3xMUK, súčasťou projektovania je aj komplet príprava cyklocesty Hajdúszoboszló-Debrecín.
https://magyarepitok.hu/utepites/2022/0 ... i-szakasza
zvR7
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 321
Obrázky: 0
Založený: 05. Máj 2013 15:13

Maďarsko - Magyarország

Odoslaťod KN.SK » 13. Jan 2022 21:04

O. T.:
IDV napísal:Madari zmrazili ceny PHM na 480 HUF, tym padom pri 50-55L nadrzi pri tankovani v H je mozne usetrit 10-12€, poplatok za dialnicnu je tiez 10€, cize trasa KE BA cez H dostava plusove body
Ďalšie "úpravy" cien u susedov.
Orbán Viktor szerdán este jelentette be: a kormányülésen úgy döntöttek, élelmiszerárstopot vezetnek be bizonyos élelmiszerekre, így azokat nem lehet majd drágábban adni, mint amennyibe tavaly október 15-én kerültek.
Viktor Orbán v stredu večer (12.01.2022) oznámil, že na rokovaní vlády sa rozhodlo o zastavení rastu/znížení cien niektorých potravin a tak sa tie nesmú predávať drahšie, ako stáli 15. októbra minulého roku.
Ide o šesť druhov potravín: kryštálový cukor (261 Ft/kg), pšeničná hladká múka (203 Ft/kg), slnečnicový olej (713 Ft/l), bravčové stehno bez kosti a kolienka (1420 Ft/kg), kuracie prsia bez kosti a kože (1600 Ft/kg) a UHT kravské mlieko 2,8 % v kartónovej škatuli (268 Ft/l) — podľa údajov KSH (Központi Statisztikai Hivatal/Ústredný štatistický úrad ). 1709
Festina lente! Σπεῦδε βραδέως!
Sapienti sat.
Radšej budovať, než niečo ničiť.
Obrázok používateľa
KN.SK
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3839
Založený: 08. Máj 2014 11:56

Re: Madarsko - Hungary

Odoslaťod IDV » 13. Jan 2022 22:22

Ano cital som... Uvidime ci mu to pomoze a vyhra volby teda
IDV
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 542
Založený: 09. Sep 2021 21:16

Re: Madarsko - Hungary

Odoslaťod Kvík » 14. Jan 2022 12:07

Je veľmi smutné, ak by takýto vyložene idiotský nápad mal pomôcť vyhrať voľby. Na druhej strane, hneď som si spomenul, čo za absurdnosti platia v krajine, z ktorej píšem ja...
Να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις.
Kvík
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 264
Obrázky: 3
Založený: 20. Sep 2017 18:16
Bydlisko: BA

Re: Madarsko - Hungary

Odoslaťod svaco » 14. Jan 2022 17:17

Chlieb a hry v podaní V. Orbána, nič viac a nič menej. 100 krát videné v rôznych krajinách pred voľbami, nakoniec to aj tak zaplatia len ľudia, veď kto iný.
Obrázok používateľa
svaco
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 788
Obrázky: 14
Založený: 29. Jan 2008 11:16
Bydlisko: Presov

Re: Madarsko - Hungary

Odoslaťod devil » 14. Jan 2022 19:12

toto mi pripada ako blbost pred volbami. formulka nakoniec to zaplatia ludia je ale take zaklinadlo co pocuvame od niektorych ehm... ekonomov.

udaje eurostatu tykajuce sa cien, priemer EU=100
https://ec.europa.eu/eurostat/statistic ... d_services
SK 89,9, CZ 76,9, HU 66,3, PL 59,8. takze najdrahsie u nas a len u nas je zavedene euro. podla mna nie je nahoda ze zvysok euro dlhodobo odmieta.

len potraviny SK 94,6, CZ 87,1, HU 84,9, PL 72,8, len energie CZ 91,8, SK 87,7, PL 70,4, HU 51,4.
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: Madarsko - Hungary

Odoslaťod IDV » 14. Jan 2022 19:56

Pekne porovnanie teda...
IDV
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 542
Založený: 09. Sep 2021 21:16

Re: Madarsko - Hungary

Odoslaťod Ister » 15. Jan 2022 07:13

devil napísal:toto mi pripada ako blbost pred volbami. formulka nakoniec to zaplatia ludia je ale take zaklinadlo co pocuvame od niektorych ehm... ekonomov.

udaje eurostatu tykajuce sa cien, priemer EU=100
https://ec.europa.eu/eurostat/statistic ... d_services
SK 89,9, CZ 76,9, HU 66,3, PL 59,8. takze najdrahsie u nas a len u nas je zavedene euro. podla mna nie je nahoda ze zvysok euro dlhodobo odmieta.

len potraviny SK 94,6, CZ 87,1, HU 84,9, PL 72,8, len energie CZ 91,8, SK 87,7, PL 70,4, HU 51,4.



Ak by si to chcel hádzať na prijatie eura bolo by dobré si porovnať aj štatistiku pred prijatím eura. Čo sa týka poľnohospodárstva, čiže potravín, sme najmenej sebestacniesia krajina z V4 čiže tak. A čo sa týka energií tak energie majú všetci rovnaké nakoľko ich cenu určuje burza a rozdiel je len v domácej " deformácii" cien príslušnými "výtvormi"....
Ister
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 287
Obrázky: 13
Založený: 10. Feb 2008 11:32

Re: Madarsko - Hungary

Odoslaťod devil » 15. Jan 2022 09:40

to je ako ked ekonomicky efekt dialnice sa neprejavi okamzite ale az odstupom casu. potom tu mame zmeny kurzu co prakticky predrazuje eurozonu. co sa tyka potravin, tiez si to sposobene aj tym co uvadzas. co sa tyka energii je tam snad aj poltucet dalsich poloziek, takze je to trosku zlozitejsie.
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: Madarsko - Hungary

Odoslaťod svaco » 16. Jan 2022 18:53

devil napísal:toto mi pripada ako blbost pred volbami. formulka nakoniec to zaplatia ludia je ale take zaklinadlo co pocuvame od niektorych ehm... ekonomov.


A kto to zaplatí ak nie ľudia, hádam nie štát, keďže ten ľuďom primárne berie a prinajlepšom prerozdeľuje. Neviem, či si podnikateľ alebo zamestnanec, ale čo by si povedal, ak by štát stanovil maximálne platy, ideálne sektorovo a regionálne a zamestnávateľ by ti pri výplate povedal: "Chcel som vám dať viac, ale štát mi to zakázal a ten zbytok, o torý vám dám menej musím odviesť tam a tam (doplňte čo uznáte za vhodné)."

Toto by sa už asi nikomu nepáčilo, teda hlavne zamestnancom, zamestnávateľom by to mohlo byť asi jedno.

Disclaimer: Osobne som nikdy v ničom nepodnikal.
Obrázok používateľa
svaco
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 788
Obrázky: 14
Založený: 29. Jan 2008 11:16
Bydlisko: Presov

Re: Madarsko - Hungary

Odoslaťod devil » 16. Jan 2022 19:09

Robis z toho kovbojku. Obchody a retazce predavaju stovky a tisuce tovarov a teraz im bolo zavedene docasne opatrenie na poltucet z nich. Nikto neskrachuje. Za daleko horsie povazujem ze nejaky lidl a kaufland je vlastne netto penazovod do nemecka.
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: Madarsko - Hungary

Odoslaťod svaco » 18. Jan 2022 09:34

Čo bráni nejakému COOP Jednota, aby to bol netto peňazovod na Slovensku. Okrem kvality asi nič. Alebo skús vysvetliť prečo sa Raynair stal najväčšou nizkonakladovkou v Európe, prečo nie nejaká UK, Nemecké alebo Francúzske aerolínie ale práve Írske. Ja viem asi namietneš, že Íri majú Angličtinu takmer ako rodný jazyk, dnes už vlastne Írčinu ani nepoužívajú a to im ten jazyk Angláni násilne deportovali. Takže nakoniec im to prinieslo komparatívnu výhodu oproti neanglicky hovoriacim národom. No v tom sú tie paradoxy. Ale aj tak ako je možné, že Soudruzi z UK a EU si pustili do košiara takú šťuku, ktorá si z rybníka odhryzla najväčší kus?
Obrázok používateľa
svaco
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 788
Obrázky: 14
Založený: 29. Jan 2008 11:16
Bydlisko: Presov

Re: Madarsko - Hungary

Odoslaťod devil » 18. Jan 2022 11:29

Čo bráni nejakému COOP Jednota, aby to bol netto peňazovod na Slovensku. Okrem kvality asi nič.
co brani slovanu aby porazil real madrid. okrem kvality asi nic.

ja mam vacsi kapital. ja si zozeniem kvalitu a ty tiez. lenze ja ju viem predat lacnejsie tak ju budu kupovat odo mna. alebo ponuknem za tunel uplne nizku cenu lebo viem ze aj ked je to realne drahsie mojej firme to az tak neublizi ako slbasim konkurentom.
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: Madarsko - Hungary

Odoslaťod svaco » 18. Jan 2022 15:21

Ako je možné, že LIDL v poslednej dobe poráža TESCO. V tvojom svete je všetko dopredu dané a nemenné. Z 10 najväčších firiem v indexe DowJones spred 100 rokov už existuje iba jedna (GE resp. Global Electric) a aj tá už nie je to čo bývalo. Ako je možné, že Petra Vlhová poráža tímy AUT, SUI a FRA s omnoho menším zázemím a financiami. Svet sa mení neustále a šance sú tiež neustále, bedákajú len tí, ktorí sa boja. Totálna spravodlivosť vo svete síce neexistuje a ani nikdy nebude (čím asi popudím progresivistov) ale furt sa na niečo vyhovárať, to je také slovenské.
Obrázok používateľa
svaco
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 788
Obrázky: 14
Založený: 29. Jan 2008 11:16
Bydlisko: Presov

Re: Madarsko - Hungary

Odoslaťod cPalo » 18. Jan 2022 15:40

Porovnávať globalizáciu so športom nie je kóšer. Ak si supertalent a oproti tebe bude drevo podporované aj MLD €, tak ho porazíš. COOP ma 10-15 rokov aby sme zistili, či vôbec prežije a nie to aby expandoval. Tu treba kapitál a hlavne manažment, ale obe sú podmienka ;) LIDL je v progrese kvôli stratégii, niečo ako Xiaomi v potravinách ;)
cPalo
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 483
Založený: 07. Jan 2020 15:32

Re: Madarsko - Hungary

Odoslaťod metelesku.blesku » 18. Jan 2022 16:56

LIDL je v progrese kvôli stratégii, niečo ako Xiaomi v potravinách

A ja že vďaka 1 mld. Eur štátnej podpory pre expanziu na východných trhoch...
Už si len zodpovedať, či by komisia rovnako schválila takú istú štátnu pomoc pre hociktorú slovenskú spoločnosť expandujúcu do celej EÚ?
To nemôže byť, lebo keď v Mýtnej bola dostatočná premávka, tak ja si myslím, že tá istá frekvencia je aj pri Pincinej.“ tvrdí starostka.
metelesku.blesku
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 27. Sep 2019 20:44

Re: Madarsko - Hungary

Odoslaťod devil » 18. Jan 2022 17:28

ako je mozne ze lidl pozara tesco....nechapem otazku. lidl je kolos, sucast schwarz gruppe kde je aj kaufland. btw. zabudas ze aj lidl mal problemy s kvalitou na pultoch.

Z 10 najväčších firiem v indexe DowJones spred 100 rokov už existuje iba jedna (GE resp. Global Electric) a aj tá už nie je to čo bývalo.
a nahradili ich firmy malych krajin ? asi nie. asi veris american dream ale myslim ze viac realna je gatsbyho krivka. :wink: regulaciu netreba prehanat do istej miery je vsak nutna.

Ak si supertalent a oproti tebe bude drevo podporované aj MLD €, tak ho porazíš.
ale oproti na 99 percent nebude drevo. este mozes dufat ze super bude demotivovany, podceni ta alebo proste bude mat zly den. Vlhova je jedna za x rokov alebo Sagan. vacsinou vyhravaju sportovci zo velkym zazemim a podporou. aj v lige majstrov sa dlhodobo dostavaju najdalej kluby UK, GER, ESP, ITA, FRA....to je vsetko nahoda ?? asi nie.

najviac smutne nie je ze tieto neoliberalne mantra hlasas ale ze tomu evidentne veris. u nas je to z blata do kaluze, z jedneho extremu do druheho.
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: Madarsko - Hungary

Odoslaťod devil » 18. Jan 2022 17:30

A ja že vďaka 1 mld. Eur štátnej podpory pre expanziu na východných trhoch...
toto je zaujimava informacia. je na to nejaky link ?
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: Madarsko - Hungary

Odoslaťod metelesku.blesku » 18. Jan 2022 17:42

To nemôže byť, lebo keď v Mýtnej bola dostatočná premávka, tak ja si myslím, že tá istá frekvencia je aj pri Pincinej.“ tvrdí starostka.
metelesku.blesku
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 27. Sep 2019 20:44

Re: Madarsko - Hungary

Odoslaťod IDV » 18. Jan 2022 18:00

V KE celkom dobre funguje FRESH, kvalita je tam dobra, ceny tiez celkom, stale je nieco v akcii, cize ked sa chce ide to aj u nas. Dokonca maju aj donasku domov, aj vyzdvihnutie na predajni
IDV
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 542
Založený: 09. Sep 2021 21:16

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Diaľnice a RK v EÚ

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.