Energetika v SR a vo svete

sekcia venovaná iným infraštrukturálnym stavbám ako diaľnice a železnice, t.j. napríklad letiská, nosný dopravný systém, pozemným stavbám a developerským projektom

Moderátor: Moderátori

Odoslaťod kstano » 21. Mar 2006 14:03

random napísal:
kstano napísal:Surovinou pre elektraren je vodik, resp. deuterium, ktory ve vsade okolo (ako som spominal, cca 1 % z vodika - a vodik je v kazdej molekule organizmu, vo vode...) a produktom je helium, ktorym sa napriklad plnia balony... :wink: Takze latky, ktore vobec nie su skodlive a potrebne mnozstva by boli mizive...


to helium nieje az take neskodne ale v principe ano je to mala zataz na ZP ... inak to vyrobene helium je mozne pouzit ako pohonna latka do ionovych motorov ktore nam v buducnosti pomozu prekonavat velke vzdialenosti vo vesmire za omnoho kratsi cas ako klasicke chemicke motory


V porovnani s uranom, plutoniom a povedzme este radioaktivnym jodom je helium nic. Vo vacsich mnozstvach by sme minimalne smiesne rozpravali. Ale pri tychto fuziach ide o mizive mnozstva, ktore sa naozaj daju zanedbat oproti prirodzenemu vyskytu helia. Teda vplyv na ZP by produkty syntezy nemali mat, skor samotna technologia - vyroba specifickych materialov....
kstano
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 263
Obrázky: 14
Založený: 09. Nov 2005 17:34

Odoslaťod Adaios » 21. Mar 2006 14:19

kstano a random,

dakujem Vam za Vase prispevky. Dozvedel som sa vsetko co som chcel a este aj ovela viac - chemia a fyzika z toho si dovolim povedat ze viem velmi malo. Malo som vedel na skole a dalo by sa povedat ze teraz viem este menej. :evil:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod random » 21. Mar 2006 14:35

Adoas napísal:kstano a random,

dakujem Vam za Vase prispevky. Dozvedel som sa vsetko co som chcel a este aj ovela viac - chemia a fyzika z toho si dovolim povedat ze viem velmi malo. Malo som vedel na skole a dalo by sa povedat ze teraz viem este menej. :evil:


ano mas cistu pravdu ... no az na tie vacsie mnozstva He ... moze to sposobovat rakovinu hlasiviek ale relativne nebespecne mnozstvo je >30% ... niesom odbornik takze to by mohol povedat asi iba nejaky onkolog ... ale v podstate mas pravdu ....
Obrázok používateľa
random
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 75
Založený: 04. Feb 2005 09:34

Odoslaťod Lenny » 21. Mar 2006 18:18

ČEZ dohodl koupi bulharské elektrárny ve Varně

Elektrárenský gigant se dohodl s bulharskými úřady na koupi tepelné elektrárny za 206 milionů eur. :arrow:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?p=19850#19850
Lenny - Búrka Thór bude zurit na zemi
Lenny
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 85
Založený: 19. Júl 2005 22:09
Bydlisko: CZ - tam na druhém břehu Moravy

Odoslaťod Adaios » 21. Mar 2006 18:20

Lenny napísal:ČEZ dohodl koupi bulharské elektrárny ve Varně

Elektrárenský gigant se dohodl s bulharskými úřady na koupi tepelné elektrárny za 206 milionů eur. :arrow:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?p=19850#19850


Energetika v CR je jedna z oblasti ktora ma velku hodnotu a je v podstate vo vlastnictve statu.

Nie je dost verejne zname ale ČEZ uz nemusela byt takato silna firma v rukach statu - uz raz bola snaha tuto firmu predat ale vtedy dana vlada pozadovala 200 mld. CZK a nikto to nechcel zaplatit. Dnes je realna cena viac ako o 2x vacsia a rastie nadalej. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod Lenny » 21. Mar 2006 18:25

ČEZ má mimořádně zajímavý vývoj. V minulosti byl rozdělen na výrobce a distributory, poté byl zase sloučen z některými distributory a vznikl "velký" ČEZ. Bývalý gen. ředitel ČEZu ing. Míl byl vyhozen za to, že chtěl koupit doly v Severních Čechách, později (za 2 roky) je ČEZ koupil. V současnousti má několik aktiv v JV Evropě a chce dále expandovat.

No uvidíme co s ním udělá příští vláda.
Lenny - Búrka Thór bude zurit na zemi
Lenny
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 85
Založený: 19. Júl 2005 22:09
Bydlisko: CZ - tam na druhém břehu Moravy

Odoslaťod Adaios » 21. Mar 2006 18:37

Lenny napísal:No uvidíme co s ním udělá příští vláda.


Co by s nim mala urobit podla teba :?:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod Lenny » 21. Mar 2006 18:40

Adoas napísal:
Lenny napísal:No uvidíme co s ním udělá příští vláda.


Co by s nim mala urobit podla teba :?:


Já bych ho ještě osobně neprodával.
Lenny - Búrka Thór bude zurit na zemi
Lenny
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 85
Založený: 19. Júl 2005 22:09
Bydlisko: CZ - tam na druhém břehu Moravy

Odoslaťod Adaios » 21. Mar 2006 18:48

Lenny napísal:
Adoas napísal:
Lenny napísal:No uvidíme co s ním udělá příští vláda.


Co by s nim mala urobit podla teba :?:


Já bych ho ještě osobně neprodával.


Teoreticka otazka - keby si ho predaval - akym sposobom, cely alebo postupne - a aka cena podla teba a hlavne - predaval by si ho aby si investoval do (napriklad dialnice alebo socialna oblast, ...) alebo na znizenie statneho dlhu atd. :?:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod Lenny » 21. Mar 2006 18:58

Adoas napísal:Teoreticka otazka - keby si ho predaval - akym sposobom, cely alebo postupne - a aka cena podla teba a hlavne - predaval by si ho aby si investoval do (napriklad dialnice alebo socialna oblast, ...) alebo na znizenie statneho dlhu atd. :?:


Osobně bych ho prodával na jednou a výnos z něj bych použil na investiční výdaje (výstavba dálnic, železnic atd), určitě bych tyto peníze nenechal "projíst" v podobě sociálních vydájů. Cenu neodhaduji, bo neznám celé pozadí.

Za kolik by jsi ho prodal ty a jak?
Lenny - Búrka Thór bude zurit na zemi
Lenny
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 85
Založený: 19. Júl 2005 22:09
Bydlisko: CZ - tam na druhém břehu Moravy

Odoslaťod Adaios » 21. Mar 2006 19:10

Lenny napísal:
Adoas napísal:Teoreticka otazka - keby si ho predaval - akym sposobom, cely alebo postupne - a aka cena podla teba a hlavne - predaval by si ho aby si investoval do (napriklad dialnice alebo socialna oblast, ...) alebo na znizenie statneho dlhu atd. :?:


Osobně bych ho prodával na jednou a výnos z něj bych použil na investiční výdaje (výstavba dálnic, železnic atd), určitě bych tyto peníze nenechal "projíst" v podobě sociálních vydájů. Cenu neodhaduji, bo neznám celé pozadí.

Za kolik by jsi ho prodal ty a jak?


Ja mam na energeticku oblast taky nazor ze kazdy stat by si mal nechat vacsinovy podiel alebo vacsinove rozhodovacie pravomoci v spolocnosti ktora ovlada podstatnu cast trhu ktory je dobre vybudovany a prinasa zisky (bud elektricka energia alebo ropa alebo prenosova sustava atd.).

Ale kym je firma silna a stat nepotrebuje rychlo dalsie peniaze (na cokolvek) tak by som si nechaval 100% a cerpal len dividendy - aj to minimum aby som mohol investovat a keby sa uz nedalo investovat alebo len extremne sumy - tak to by som ako stat uz nerobil ... a cerpal by som na max. dividendy a potom by som aj privatizoval ale nechal by som si spravit skutocne odborne analyzy aj za 1 mld. CZK - na zistenie co by bolo lepsie - ci predaj 49% alebo napriklad 66% ale nepredaval by som 100%.

Neviem aka je realna mozna cena. Ale ak je dnes na urovni 400 mld. CZK cela spolocnost tak by som ju maximalizoval a ocisitil (od stratovych oblasti) tak aby bola realna cena min. 500 mld. CZK. Dnes sa v EU a na svete robia obchody v energetike presahujuce 10-20 mld. EUR/USD pretoze prichadza k tomu stavu ze sa kupuju velke firmy. Vacsi kupi velkeho a vznikne mega firma.

A potom by som si samozrejme urcil jasne ciele kam peniaze investovat. Zrejme by som ich neinvestoval do dalsich firiem/bank/fondov ale priamo by som ich investoval do nakladnych casti riadenia statu - konkretne dialnicna infrastruktura, zeleznicna tratova infrastruktura, vodne hospodarstvo, ... a cast penazi by som dal aj na riesenie statnych dlhov.

Odovodnenie ponechania nejakeho podielu - dividendy, mozna kontrola strategickej oblasti. Dnes treba "strazit" energetiku, vodu, logistiku.

A uplne sci-fi. Keby som mal predat 100% a ziskal by som 500 mld. CZK a mal by som ich investovat dalej - tak jednoznacne by som dal 100 mld. CZK na celu cestnu infrastrukturu, 100 mld. CZK na vodne hospodarstvo, 100 mld. CZK na zasadne investicie do zdravotnictva a skolstva (pristroje, obnova budov, ...) a 200 mld. CZK - nie som Cech takze neviem. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod johhan » 30. Mar 2006 13:20

Lenny napísal:
johhan napísal:
Adoas napísal:A kde su Francuzi :?: Na druhom mieste po Rusku :?:


Francúzi sú na prvom mieste v pomere vyrobenej elektriny v atomových elektrárňach ... asi 70%

Rusi sú na špičke vo vývoji jadrových reaktorov.


No pokud si dobře pamatuji tak na prvním místě by měly být Litevci se svojí jedinou jadernou elektrárnou, která jim dodávala asi 92 %, teda pokud ji neodstavili.


Litovci Iganlinu už odstavili sa mi zdá pred rokom, teda jeden blok ... inak dostanu za odstávku asi 3 krát viac ako SR :-)
johhan
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 39
Založený: 03. Feb 2005 21:43

Odoslaťod johhan » 30. Mar 2006 13:22

random:

obaja máme na to dobrý pohlad ... len jeden z lava druhý z prava :-)

ty na to pozeráš s realneho stavu vecí, ja z hladiska toho že ešte chýbajú technologie :-)
johhan
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 39
Založený: 03. Feb 2005 21:43

Odoslaťod Dialniciar » 19. Apr 2006 18:24

Elektrinu bude vyrábať 17 veterných turbín. :arrow:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=3480
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Dialniciar » 18. Máj 2006 20:44

Dostavba EMO podľa Greenpeace zvýši cenu elektriny. :arrow:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=3895

Niečo na tom byť môže, ale v SR je všeobecne už draho od plynu, cez benzín a naftu až po vodu, elektrickú energiu, rôzne poplatky za TV/rozhlas, ... myslím tým draho vzhľadom na platy/dôchodky, ale v oblasti energií reálne draho v rámci priemeru EÚ a dokonca má SR jedny z najdrahších poplatkov za železničné trate. Len tá kvalita služieb vo všetkom zaostáva. :roll:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Jarda » 18. Máj 2006 21:11

Dy napísal:Dostavba EMO podľa Greenpeace zvýši cenu elektriny. :arrow:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=3895

Niečo na tom byť môže, ale v SR je všeobecne už draho od plynu, cez benzín a naftu až po vodu, elektrickú energiu, rôzne poplatky za TV/rozhlas, ... myslím tým draho vzhľadom na platy/dôchodky, ale v oblasti energií reálne draho v rámci priemeru EÚ a dokonca má SR jedny z najdrahších poplatkov za železničné trate. Len tá kvalita služieb vo všetkom zaostáva. :roll:


Ovšem nejdražší je energie větrná a tu Greenpeace podporuje :roll:
Jarda
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 24. Mar 2006 11:03
Bydlisko: ČR, Praha

Odoslaťod Dialniciar » 07. Júl 2006 21:42

Toto je podľa mňa typický analytický blud. :arrow:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=4288

Za prvé - rozvoj veternej energie nie je až taký rýchly, aby sa stal problematickým do budúcnosti. Za druhé - napísať, že prestane fúkať je trápne. To potom môže rovno prestať tiecť voda a skrachuje aj atómová a vodná energia.

Od rakúskeho modelu má SR veľmi ďaleko a až bude naozaj hroziť, že tu bude jeden veterný park vedľa druhého, tak potom sa môžu prijať nejaké nové pravidlá pre ďalšíi rozvoj, ale takto je to len o tom, že už nie je čo napísať.

Ja si osobne myslím, že vzhľadom na to, že HDP SR stále rastie, dokonca teraz vysoko nad 5% ročne, tak to znamená, že treba zvyšovať kapacity energetických firiem a to tak, aby bol aj nahradený výpadok J. Bohuníc.

Môj osobný názor pre zdroj vyrobenej el. energie:

50% atómové (jadrové) elektrárne - dobudovať Mochovce
20% vodné elektrárne - obnoviť staré elektrárne a dobudovať nové priehrady aj s elektrárňami na vých. Slovensku
15% tepelné elektrárne - tu nesledujem stav
10% veterné elektrárne - dnes je 1/10 splnená
2% slnečné kolektory - nesledujem stav
3% - iné zdroje - biomasa, geotermálna energia, ...
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod aquila » 08. Júl 2006 12:25

Dy aby mali veterne tych 10% tak by sa museli cele tatry pokryt veternymi elektrarnami.

bude uspech ak sa dostane veterna energie do 10tich rokov na nejake 3%

detto slnecne kolektory, ktore bude uspech ak budu vobec okolo 1% do 20tich rokov.

ad rakusko suhlas. ale tam kde su rakuske veterne elektrarne to vymenili za podporu v polnohospodarskej oblasti.

a podobne by to mohli aj nasi politici. je kopu oblasti najma na severe kde az taka urodna poda nie je, ale su tam dobre poveternostne podmienky, kde by to bolo aplikovatelne
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod Dialniciar » 08. Júl 2006 16:24

aquila napísal:Dy aby mali veterne tych 10% tak by sa museli cele tatry pokryt veternymi elektrarnami.


A vidíš v tom problém :?:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod mapman » 08. Júl 2006 19:25

No ja teda určite ;) Do žiadneho NP by som nepustil ani jednu takú vrtuľu ;)
BTW Kde sú na Slovensku najlepšie veterné podmienky? Vyjma lokality národnych parkov...
mapman
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 686
Obrázky: 80
Založený: 24. Feb 2005 13:40
Bydlisko: CZ 140 00

Odoslaťod Dialniciar » 08. Júl 2006 19:44

mapman napísal:No ja teda určite ;) Do žiadneho NP by som nepustil ani jednu takú vrtuľu ;)
BTW Kde sú na Slovensku najlepšie veterné podmienky? Vyjma lokality národnych parkov...


aquila uričte nerozprával o NP ale len to prirovnal k územiu

A nech sú veterné parky kľudne pri aj vo väčšom množstve ako 4 ks vrtulí. :idea:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod aquila » 09. Júl 2006 00:57

a jednak, lebo su tam dobre veterne podmienky ;)

samozrejme bol to extremny pripad. ale zhruba to odzrkadluje realitu. teda 10% je na slovensku nerealizovatelnych ani s vyhladom na 20-30 rokov.

dobre veterne podmienky su na juhozapadnom slovensku.
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod Dialniciar » 09. Júl 2006 16:57

aquila napísal:a jednak, lebo su tam dobre veterne podmienky ;)

samozrejme bol to extremny pripad. ale zhruba to odzrkadluje realitu. teda 10% je na slovensku nerealizovatelnych ani s vyhladom na 20-30 rokov.

dobre veterne podmienky su na juhozapadnom slovensku.


Myslím si, že to realizovateľné je, ale tu sa proste nezhodneme, pretože ty si za jadrovú energiu všade, kým ja vidím, že sa stavia bežne vo svete veterná elektráreň na planinách, respektíve na rovinách: Kanada, USA, Rakúsko, ... :idea:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Dialniciar » 09. Júl 2006 17:16

Keby som aj náhodou nenašiel 10% pre veterné elektrárne, tak by som to nahradil 3% z jadrových a 3% z vodných elektrární, čo už také nereálne nie je. Celkovo by som bol aj za takýto vzorec:

60% atómové elektrárne
20% vodné elektrárne
10% tepelné elektrárne
6% veterné elektrárne
2% slnečné kolektory
2% - iné zdroje

A toto už reálne je. Stačí dostavať 3. a 4. blok Mochoviec, investovať do niekoľkých nových vodných elektrární spolu s vybudovaním nových priehrad na východnom Slovensku, dosiahnuť plný výkon v Gabčíkove. Tepelné zdroje by som všeobecne postupne utlmoval. Pri atómových elektrárňach už je asi jedno, či to bude 50% alebo 60% pri možnom výbuchu ... veterné elektrárne sú reálne na 6% a slnečné kolektory by sa budovali hlavne pre domácnosti. Iné zdroje možné geotermálne pramene, biomasa. :lol:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Čavo » 10. Júl 2006 06:50

Ohľadom slnečných kolektorov:

Lepšie by bolo slnečné kolektory využívať na výrobu teplej úžitkovej vody. I keď elektrická energia sa jednoduchčie distribuuje. Jednoducho zatiaľ majú slnečné kolektory podstatne vyššiu účinnosť pri premene na teplo ako pomocou fotovoltaických panelov priamou premenou na elektriku.

Ohľadom nestabilnosti zdroja:

Je jedno, či ide o fotovoltaiku, alebo veternú energiu. Jednoducho sa bude musieť vynaložiť trošku viac prostriedkov na vytvorenie dostatočných kapacít v prečerpávacích vodných elektrárňach, ktoré výkyvy možu relativne jednoducho vyrovnávať. I keď je to práve fotovoltaika, ktorá by mala vyrovnávať nerovnomernosť v záťaži, pretože cez deň a v lete býva podstane vyšší nápor na spotrebu elektricke energie a tak by vedela ušetriť energiu naakumulovanú v prečerpávacích elektrárňach.
čavo

To čo píšem, sú moje názory, alebo informácie, ktoré mám. Budem rád, ak si žiadne moje slová nikto nebude brať osobne.
Čavo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 541
Obrázky: 1
Založený: 07. Feb 2005 14:19
Bydlisko: Nitra

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Ostatná infraštruktúra, pozemné stavby a developerská činnosť

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.