Rýchlovlak do BA

sekcia venovaná železniciam

Moderátor: Moderátori

Rýchlovlak do BA

Odoslaťod beatle » 15. Jún 2006 22:51

Mali by nieco take postavit az do KE a potom smerom na Kyjev.

"Francúzsky rýchlovlak TGV, ktorý je schopný premávať vyše tristokilometrovou rýchlosťou, by mohol do Bratislavy jazdiť najskôr v roku 2013. Skorší termín asi nie je reálny, a to aj napriek tomu, že dohoda ministrov dopravy Francúzska, Nemecka, Rakúska a Slovenska hovorí o vybudovaní vysokorýchlostnej železnice do Bratislavy do roku 2010."

Cely clanok tu
http://www.hnonline.sk/1-10023660-18663 ... _detail-f0
disclaimer: uzivatelovi "beatle" boli priradene "ghost" prispevky, ktore nemali priradeneho uzivatela po pade databazy v lete 2006 t.j. pochadzaju od viacerych uzivatelov.
beatle
dummy user
 
Príspevky: 33
Založený: 04. Aug 2006 10:33

Odoslaťod jano.z » 15. Jún 2006 23:01

Slovensko je na podobný podnik priamlé a prihornaté. Takúto štreku by sme mohli akurát pod zem zakopať a to by bolo sakra drahé ... nehovoriac o tom, že by sme s tým nemohli moc konkurovať lietadielkam. Vlak sa na tých 300km musí rozbehnúť (a ono to TGV je pomerne lenivé, keby štartovalo na BHS tak by sa na 300 dostal niekde v Trnave jak nie až v Leopoldove).

Všetkým tu uniká jedna vec. Tá Bratislava je tam len na to, aby to nemuselo končiť vo Viedni a dalo sa s tým bez problémov dalo jazdiť na nový Hauptbahnhof, OBB by nemali náklady s garážovaním, údržbou a upratovaním, či strážením pred určitými kontrakultúrami (a o tom, že na to prispejeme nejakou korunou ani nehovoriac).

Šak ten vlak pôjde po slovenskom území prinajhoršom 3 a prinajlepšom 15 kilometrov +- pár metrov ... to naozaj neni o Slovensku, to je max. o Bratislave ...
jano.z
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 12. Dec 2005 19:03
Bydlisko: ďaaaaaleko ...

Odoslaťod aquila » 16. Jún 2006 01:16

a este aj by mohli aj rakusani zobrat aspon nejake eurofondy na novy hauptbahnhof, ktory tak vtieravo nazvali europa-zentralbahnhof ;)
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod beatle » 17. Jún 2006 11:01

No ale iny TGV pojde cez cele Slovinsko az po Budapest. A Slovinsko je este viacej hornatejsia krajina nez Slovensko. Tiez tam bude jedna linka co pojde cez cele Polsko az niekam do Estonska. Takze neviem preco tieto krajiny budu mat stovky km tejto trate a u nas len 3km.
disclaimer: uzivatelovi "beatle" boli priradene "ghost" prispevky, ktore nemali priradeneho uzivatela po pade databazy v lete 2006 t.j. pochadzaju od viacerych uzivatelov.
beatle
dummy user
 
Príspevky: 33
Založený: 04. Aug 2006 10:33

Odoslaťod Lermik » 17. Jún 2006 11:48

showtime17 napísal:No ale iny TGV pojde cez cele Slovinsko az po Budapest. A Slovinsko je este viacej hornatejsia krajina nez Slovensko. Tiez tam bude jedna linka co pojde cez cele Polsko az niekam do Estonska. Takze neviem preco tieto krajiny budu mat stovky km tejto trate a u nas len 3km.


protože se na Slovensku neuživí. V polsku nebude problém. A ve Slovinsku už fungují nějaké expresy na vyšší rychlost a mám zkušenosti od známých, že to je velmi dobrý vlak. (asi takové spolehlivější pendolino)
Lermik
diskutujúci
 
Príspevky: 172
Obrázky: 2
Založený: 23. Sep 2005 18:50
Bydlisko: Praha

Odoslaťod aquila » 17. Jún 2006 15:03

lermik, ono to aj je pendolino ;) a teraz slovinci kupili aj lokomotivy taurus od rakusanov ...

Obrázok
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod mapman » 17. Jún 2006 15:26

Ten nápis Slovenske železnice na tej lokomotive je veľmi úsmevný ;) no, mohlo by jazdiť aj na Slovenských nie len na Slovinských....
mapman
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 686
Obrázky: 80
Založený: 24. Feb 2005 13:40
Bydlisko: CZ 140 00

Odoslaťod aquila » 17. Jún 2006 16:07

mapman: ono totizto po slovinsky sa slovinske povie slovenske a slovinstina je slovenstina ;)

inak aj ceske aj slovinske pendolino vychadzaju z rady ETR 460
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod jano.z » 18. Jún 2006 22:39

aquila: A tudiž z konceptu a konštrukcie starej v podstate 15-20 rokov, len s o niečo modernejšími súčiastkami ... sú na tom chyby, ktoré sa doteraz nepodarilo odstániť, nefungujú poriadne dvere, majstrom diagnostika hlási všetko možné aj nemožné (ale tí sú na to chvalabohu zvyknutí, aj diagnostické systémy proveniencie ČSSR/NDR vedeli naukazovať kadečo).

Je zaujímavé, ale úsek Praha - Pardubice (tam sa tento rok nič neopravuje, rozrýpané je akurát nástupište v Pardubicích, ale to neberieme v úvahu, lebo vlak tam nastejno musí zastaviť a tak tam tou štyridsiatkou idú všetci, dokonca pendolino môže prudšie brzdiť, takže je vo výhode) zvláda klasická súprava (dokonca aj s rušňom 162 a Vmax= 140km/h) za rovnaký čas, pričom kým pendolinista má problém sa tam doklepať načas, klasika ide väčšinou s rezervou ...
jano.z
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 12. Dec 2005 19:03
Bydlisko: ďaaaaaleko ...

Odoslaťod beatle » 24. Jún 2006 12:42


protože se na Slovensku neuživí. V polsku nebude problém. A ve Slovinsku už fungují nějaké expresy na vyšší rychlost a mám zkušenosti od známých, že to je velmi dobrý vlak. (asi takové spolehlivější pendolino)


No by sa to uzivilo presne tak ako TGV cez pobaltske staty alebo Madarsko. Este lepsie keby to bola sucast trate co ide az do Kyjeva a potom dalej do Moskvy...
disclaimer: uzivatelovi "beatle" boli priradene "ghost" prispevky, ktore nemali priradeneho uzivatela po pade databazy v lete 2006 t.j. pochadzaju od viacerych uzivatelov.
beatle
dummy user
 
Príspevky: 33
Založený: 04. Aug 2006 10:33

Odoslaťod Koksolam » 24. Jún 2006 13:59

showtime17 napísal:

protože se na Slovensku neuživí. V polsku nebude problém. A ve Slovinsku už fungují nějaké expresy na vyšší rychlost a mám zkušenosti od známých, že to je velmi dobrý vlak. (asi takové spolehlivější pendolino)


No by sa to uzivilo presne tak ako TGV cez pobaltske staty alebo Madarsko. Este lepsie keby to bola sucast trate co ide az do Kyjeva a potom dalej do Moskvy...


Suhlas, je tu vsak jeden hacik, ziaden koridor sa cez SVK neplanuje, len ta BA. Skoda. Mozno casom budu chciet napojit BA s Varsavou, ono by to aj logicky tak malo byt, ved tato koncepcia ma spajat hlavne mesta. :wink:
Obrázok používateľa
Koksolam
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 821
Obrázky: 2
Založený: 05. Dec 2005 01:43

Odoslaťod random » 24. Jún 2006 14:00

zabudate ze osobna zeleznicna doprava je aj pri rychlovlakoch perspektivna pre dopravu osob do 800-1200km ... u klasickych je to takmer porovnatelne ale tam ide skor o cenu pretoze lietadlom to uz potom je takkmer rovnako drahe (drahsie ale nie o tolko aby sa neoplatilo skorej letiet) ... a bezpecnost je v ramci europy velmi velmi vysoka u oboch sposoboch dopravy
Obrázok používateľa
random
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 75
Založený: 04. Feb 2005 09:34

Odoslaťod Koksolam » 24. Jún 2006 14:08

random napísal:zabudate ze osobna zeleznicna doprava je aj pri rychlovlakoch perspektivna pre dopravu osob do 800-1200km ... u klasickych je to takmer porovnatelne ale tam ide skor o cenu pretoze lietadlom to uz potom je takkmer rovnako drahe (drahsie ale nie o tolko aby sa neoplatilo skorej letiet) ... a bezpecnost je v ramci europy velmi velmi vysoka u oboch sposoboch dopravy


Urcite nezabudame, ja som sa svojim prispevkom snazil naznacit, ze prepojenim BA nielen zapadojuznym smerom je OK. Sam urcite uznas, ze keby nebola BA cielovou stanicou, tak sa ten vyznam 800-1200 vzrastie. Ale ja som rad aspon za to, ze BA je konecna, vzdy lepsie ako ziadna :shock:
Obrázok používateľa
Koksolam
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 821
Obrázky: 2
Založený: 05. Dec 2005 01:43

Odoslaťod random » 24. Jún 2006 14:22

jasne ... ono je skoda ze sa to nepotiahne hlbsie do vnutrozemia ... ale na to niesu prachy ... tu by v podstate stacilo vybudovanie 160-200kmph trate medzi KE a BA a konecne dokoncit aj juzny tah zeleznice ... ak bude SR prepojena z vychodu na zapad dvoma nezavyslimi tahmi bude jej konkurencie schopnost vyssia ako u okolitych statoch ... len teraz vyznieva otazka je vobec rentabilne zaistovat prevadzku na dvoch paralelnych vysokorychlostnych tratiach (myslim teraz v tejto dobe) .. tazko povedat ale mozno za 10-15rokov to bude vyhodne a aj rentabilne ... ja som za kompletne prebudovanie ZA -KE na rychlosti >160kmph a na dobudovanie druhej kolaje a elektrifikaciu na trase KE - ZV ... elektrifikacia je isto potrebnejsia ako ta druha kolaj pretoze diesel lokomotivy su velmi nakladne a malo efektivne ... ale zas tu je problem co s lokomotivami ktrore mame? ... tie podiahnu dopravu na neelektrifikovanych tratiach najmenej 10-15rokov a ich srotova cena je mensia ako naklady na opravu .. takze setko je otazka priorit a tiez toho ci sa tu chce vobec nieco robit ...
Obrázok používateľa
random
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 75
Založený: 04. Feb 2005 09:34

Odoslaťod Koksolam » 24. Jún 2006 15:31

random napísal:jasne ... ono je skoda ze sa to nepotiahne hlbsie do vnutrozemia ... ale na to niesu prachy ... tu by v podstate stacilo vybudovanie 160-200kmph trate medzi KE a BA a konecne dokoncit aj juzny tah zeleznice ... ak bude SR prepojena z vychodu na zapad dvoma nezavyslimi tahmi bude jej konkurencie schopnost vyssia ako u okolitych statoch ... len teraz vyznieva otazka je vobec rentabilne zaistovat prevadzku na dvoch paralelnych vysokorychlostnych tratiach (myslim teraz v tejto dobe) .. tazko povedat ale mozno za 10-15rokov to bude vyhodne a aj rentabilne ... ja som za kompletne prebudovanie ZA -KE na rychlosti >160kmph a na dobudovanie druhej kolaje a elektrifikaciu na trase KE - ZV ... elektrifikacia je isto potrebnejsia ako ta druha kolaj pretoze diesel lokomotivy su velmi nakladne a malo efektivne ... ale zas tu je problem co s lokomotivami ktrore mame? ... tie podiahnu dopravu na neelektrifikovanych tratiach najmenej 10-15rokov a ich srotova cena je mensia ako naklady na opravu .. takze setko je otazka priorit a tiez toho ci sa tu chce vobec nieco robit ...


Velmi zaujimavy pohlad na riesenie trati. Urcite mas pravdu. Ja by som bol zase za komplet prestavbu severnej vetvy( komplet BA KE) a za modernizaciu juznej v sucanom profile, teda elektrifikovat. S tymi lokomotivamy je jednoduche riesenie, darovat nejakej africkej krajine :wink: cena za dopravu vyjde menej ako ich ako sam hovoris predrazena udrzba. (musim uznat, ze za takymi Sergejmi mi bude luto) :lol:
Obrázok používateľa
Koksolam
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 821
Obrázky: 2
Založený: 05. Dec 2005 01:43

Odoslaťod beatle » 03. Júl 2006 09:26

random napísal:ak bude SR prepojena z vychodu na zapad dvoma nezavyslimi tahmi bude jej konkurencie schopnost vyssia ako u okolitych statoch

- žiadne 2 nezávislé ťahy... Prioritou musí byť obnova tratí na európskych koridoroch prechádzajúcich SR - v plániku označené rímskymi číslami:
zsr.sk mapa projektov eú.
By the way podľa pôvodných plánov sme sa mali voziť po kompletne korytorizovanej trati BA - ZA už v tomto roku. :(
disclaimer: uzivatelovi "beatle" boli priradene "ghost" prispevky, ktore nemali priradeneho uzivatela po pade databazy v lete 2006 t.j. pochadzaju od viacerych uzivatelov.
beatle
dummy user
 
Príspevky: 33
Založený: 04. Aug 2006 10:33

Odoslaťod aquila » 13. Sep 2006 16:10

podla vyjadrenia penty, ze vraj rychlodraha medzi BA a W nebude

http://dialnice.info/viewtopic.php?t=4798

aj ked neviem aku rychlodrahu mali na mysli. jedine co ma napada je predlzenie vlaku CAT az do BA. to je myslim skor zalezitostou OeBB.

a trat medzi BA petrzalka a W v principe na 160kmh pripravena je.
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod jano.z » 13. Sep 2006 16:44

No moze sa stat kadeco, ale filialku ani pripojenie letiska v BA to ohrozit v zasade nemoze ...
jano.z
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 12. Dec 2005 19:03
Bydlisko: ďaaaaaleko ...

Plány EU

Odoslaťod mapman » 25. Sep 2006 10:43

Niečo málo o ose Paríž - Bratislava sa dozviete tu:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=4991

A keď sme u tých veľkých projektov, v relácii hovorili aj o prepojení Berlín - Palermo, pričom najväčším problém je prechod trasy cez Alpy. Ten má byť riešený sústavou niekoľkých tunelov tak ako vidno na tomto pláne:
http://www.alpennet.com/inntalgemeinsch ... trasse.htm

Kľúčovým bude 56 km tunel pod Brennerom (Brenner-Basis-Tunel).
Základne info v angličtine: http://www.ita-aites.org/cms/1075.html

A nakoniec pripomeniem, že švajčiari už čiastočne budujú nové prepojenie pod Gotthardom s dĺžkou najdlhšieho tunela 57 km (Gotthard-Basis-Tunnel).
Viac tu: http://www.alptransit.ch/pages/e/projekt/index.php
mapman
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 686
Obrázky: 80
Založený: 24. Feb 2005 13:40
Bydlisko: CZ 140 00

Re: Plány EU

Odoslaťod Koksolam » 25. Sep 2006 11:23

mapman napísal:A nakoniec pripomeniem, že švajčiari už čiastočne budujú nové prepojenie pod Gotthardom s dĺžkou najdlhšieho tunela 57 km (Gotthard-Basis-Tunnel).
Viac tu: http://www.alptransit.ch/pages/e/projekt/index.php


Videl som o tom tunely zaujimavy dokument na Discovery, takisto o jeho sesterskom, myslim len 36 km tuneli. Tak podla toho mi vychadza, ze nejako meskaju oproti planu :idea: :?: :!:
Obrázok používateľa
Koksolam
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 821
Obrázky: 2
Založený: 05. Dec 2005 01:43

Re: Plány EU

Odoslaťod wazari » 25. Sep 2006 11:53

mapman napísal:Niečo málo o ose Paríž - Bratislava sa dozviete tu:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=4991


tu je ten report v slovencine

http://ec.europa.eu/ten/transport/coord ... p17_sk.pdf
Obrázok používateľa
wazari
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 17. Máj 2005 16:12

Re: Plány EU

Odoslaťod mapman » 25. Sep 2006 15:28

Koksolam napísal:
mapman napísal:A nakoniec pripomeniem, že švajčiari už čiastočne budujú nové prepojenie pod Gotthardom s dĺžkou najdlhšieho tunela 57 km (Gotthard-Basis-Tunnel).
Viac tu: http://www.alptransit.ch/pages/e/projekt/index.php


Videl som o tom tunely zaujimavy dokument na Discovery, takisto o jeho sesterskom, myslim len 36 km tuneli. Tak podla toho mi vychadza, ze nejako meskaju oproti planu :idea: :?: :!:


Oproti Brenneru (tam je to v plienkach) sa to na Gotthardu už aspoň hýbe, aj keď sú tam určité problémy s povoleniami, každopádne sa však aspoň čiastočne stavia... Iná vec ma na tomto však zaujala, cez menovaný odkaz som sa dostal k dokumentu kde boli aj nejaké fotografie z výstavby a musím povedať že také čisté a premyslené stavenisko som ani v ČR ani v SR ani len kúskom nazahliadol. A nejde o objem alebo veľkosť ale o "kultúru".
mapman
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 686
Obrázky: 80
Založený: 24. Feb 2005 13:40
Bydlisko: CZ 140 00

Odoslaťod Dialniciar » 15. Dec 2006 14:00

Rýchlovlak do BA je zaujímavá vec, keď to Rakúšania utiahnú, tak SR investuje 5 mld. SKK a je to aj so stanicou.

Ale pokračovať potom až do KE a ďalej na UA je zatiaľ finančne nereálne. Na 1 km 1 mld. SKK v priemere, to je 500 mld. SKK ... :roll: a možno 2-3x zastávka: ZA, PP, KE, no s BA, 4x.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Re: Rýchlovlak do BA

Odoslaťod Xenon » 15. Máj 2010 15:51

Pred 2 tyzdnami som sa previezol z Pariza do Londyna supravou TGV cez Eurotunel, 580 ci 590 km za 2 hod a 20 min s 2 kratkymi zastavkami pred a za tunelom. Obavam sa, ze toto u nas fakt nikdy nehrozi. Ked som si ale predstavil, ze z BA by som bol v KE za nejake slabe 2 hodinky, tak by to bolo uzasne :D Snivajte s nami...
Xenon
diskutujúci
 
Príspevky: 161
Založený: 03. Jan 2007 14:17


Naspäť na Železničná infraštruktúra

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 14 hostí.