Oficialny text - Kartelová dohoda pri výstavbe diaľnic

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Moderátor: Moderátori

Oficialny text - Kartelová dohoda pri výstavbe diaľnic

Odoslaťod Adaios » 26. Feb 2006 21:44

Kartelová dohoda pri výstavbe diaľnic

Bratislava 12.1.2005) Protimonopolný úrad SR, odbor dohôd obmedzujúcich súťaž, vydal dňa 23. 12. 2005 rozhodnutie, v ktorom konštatoval, že sedem stavebných spoločností koordinovalo svoje ponuky vo verejnej súťaži na realizáciu úseku diaľnice D1, čím porušili zákon o ochrane hospodárskej súťaže.


Zákon zakazuje podnikateľom uzatvárať kartelové dohody, resp. koordinovať svoje správanie, pretože to spôsobuje značné škody pre odberateľov a spotrebiteľov, napr. podľa štúdie OECD nárast cien v dôsledku kartelových ujednaní môže byť až o 30 – 50 % . Koordinácia správania v procese verejného obstarávania patrí medzi najzávažnejšie protisúťažné praktiky, tzv. ťažké kartely.

Verejné obstarávanie ako forma získavania tovarov, prác a služieb platených z verejných zdrojov funguje efektívne iba vtedy, ak podnikatelia navzájom súťažia v predložení najlepšej ponuky na základe vlastných prepočtov a predloženia nezávislých ponúk. Ak svoj postup podnikatelia koordinujú, napr. sa vopred dohodnú kto bude víťazom v danom tendri a ostatní uchádzači svoje ceny upravia podľa dohodnutej víťaznej ponuky je to vždy v neprospech obstarávateľa a spôsobuje neefektívne vynakladanie verejných prostriedkov.

Preto tvrdé postihy voči členom takýchto kartelov sledujú aj preventívny cieľ odradiť podnikateľov od podobných protisúťažných praktík. Súčasťou rozhodnutia je aj dosiaľ najvyššia súhrnná pokuta, ktorú Protimonopolný úrad SR vo svojej histórii udelil, 1 473 978 000.- Sk.

Jednotliví účastníci konania dostali následovné sankcie:
Strabag a.s., Česká republika, peňažnú pokutu vo výške 497 151 000,- Sk
Doprastav, a.s., Bratislava, peňažnú pokutu vo výške 227 483 000,- Sk
BETAMONT s.r.o., Zvolen, peňažnú pokutu vo výške 4 741 000 Sk.-
Inžinierske stavby, a.s., Košice, peňažnú pokutu vo výške 91 124 000,- Sk
Skanska DS a.s., Prostějov, Česká republika, peňažnú pokutu vo výške 216 397 000,- Sk
Skanska BS a.s., Prievidza, peňažnú pokutu vo výške 18 906 000,- Sk
MOTA - ENGIL, ENGENHARIA, E CONSTRUCAO, S.A., Amarante, Portugalsko, peňažnú pokutu vo výške 418 176 000,- Sk

Protimonopolný úrad dlhodobo vykonával prešetrovanie na trhu dodávok stavebných prác diaľničného programu SR, zabezpečovaných formou verejného obstarávania, pretože ide o trh, ktorý je mimoriadne náchylný na uzatváranie kartelových dohôd. V tejto súvislosti si úrad od Slovenskej správy ciest vyžiadal aj podklady týkajúce sa verejných súťaží na výstavbu diaľničného úseku D1 Mengusovce – Jánovce. Diaľničný úsek bol pre zadanie vo verejnej súťaži rozdelený na dva úseky, a to úsek km 0,00 - 8,00 a úsek km 8,00 - 25,85. Ponuku podali tri subjekty: 1. Združenie Mengusovce (Strabag, a.s., Doprastav, a.s., BETAMONT, a.s.o.)., 2. Konzorcium JV IS – Skanska ( Inžinierske stavby, a.s., Skanska DS, a.s., Banské stavby, a.s.., 3. MOTA – ENGIL, S.A.

Úrad na základe analýzy podkladov a šetrením preukázal, že uvedené stavebné spoločnosti vopred koordinovali tvorbu ponukových cien vo verejnej súťaži na realizáciu stavby „Diaľnica D1 Mengusovce – Jánovce úsek km 0,00 – 8,00“ čím došlo k uzatvoreniu dohody obmedzujúcej súťaž, ktorá je zakázaná. Ponuky všetkých troch nezávislých uchádzačov by pritom mali byť výsledkom ich nezávislej tvorby na základe vlastných cenových databáz, odporúčaných cenníkov stavebných prác, poznatkov a praktických skúseností z účasti v iných súťažiach, vlastných podmienok pre realizáciu.

Uvedeným správaním zároveň došlo aj k porušeniu článku 81 Zmluvy o založení ES, pretože verejnej súťaže sa mohli zúčastniť aj záujemcovia z iných krajín a mohol byť ovplyvnený obchod medzi členskými štátmi EÚ.
Toto rozhodnutie ešte nenadobudlo právoplatnosť a je voči nemu možné podať rozklad do 15 dní odo dňa doručenia rozhodnutia.

http://www.antimon.gov.sk/article.aspx?c=134&a=2032
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 21:36

Naspäť na 2006

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.