I/18 - úsek Žilina-Dubná skala

sekcia venovaná cestnej sieti

Moderátor: Moderátori

Odoslaťod Koro » 12. Jún 2009 12:15

este nikto nepovedal, ze to bude resene takto...
Obrázok používateľa
Koro
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 291
Obrázky: 50
Založený: 19. Sep 2008 22:07

Odoslaťod pohodak » 12. Jún 2009 12:42

je uplne jedno ci tam das taketo zabrany alebo tie z predchadzajuceho obrazku, bordel tam bude aj tak, NJ tam nevpraces :roll:
Everything that can be counted does not necessarily count; everything that counts cannot necessarily be counted.
pohodak
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 0
Založený: 20. Apr 2006 13:49
Bydlisko: PK

Odoslaťod perets » 12. Jún 2009 12:47

klincová lata do stredu a cez to si netrúfne ani na SUV :lol:
perets
diskutujúci
 
Príspevky: 174
Založený: 26. Feb 2009 08:20

Odoslaťod Tomas PO » 12. Jún 2009 12:50

pohodak napísal:je uplne jedno ci tam das taketo zabrany alebo tie z predchadzajuceho obrazku, bordel tam bude aj tak, NJ tam nevpraces :roll:

Ale sak takto sa rozmyslat neda. Mam pocit, ako by sme boli v Albansku. Az take hrozne to u nas nie je a ti vodici, ktori jazdia extremne neohladuplne, musia byt proste na totmto useku pravidelne trestani.
Ved na znamych 40-kovych usekoch po celom Slovensku, za pravidelneho merania rychlosti, si vodici zvykli, ze "tu treba ist predpisovo, bo tu casto meraju".
ta neznam ci ne hej
Obrázok používateľa
Tomas PO
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 975
Založený: 03. Okt 2006 23:43
Bydlisko: Presov

Odoslaťod Dialniciar » 12. Jún 2009 13:01

perets napísal:klincová lata do stredu a cez to si netrúfne ani na SUV :lol:


A sanitky :?:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Vlados » 12. Jún 2009 13:02

Naozaj je to lepšie ako to všetci popisujete (okrem Tomáša). Na SK je množstvo miest, kde napr. v stúpaní sú dva pruhy. Obidva smery sú oddelené dvojitou čiarou a funguje to. To či sa občas nájde niekto kto obieha protismerom nemusíme diskutovať, lebo všetci vieme že nájde, ale nie je to pravidlom...
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Odoslaťod Dialniciar » 12. Jún 2009 13:05

Vlados napísal:Naozaj je to lepšie ako to všetci popisujete (okrem Tomáša). Na SK je množstvo miest, kde napr. v stúpaní sú dva pruhy. Obidva smery sú oddelené dvojitou čiarou a funguje to. To či sa občas nájde niekto kto obieha protismerom nemusíme diskutovať, lebo všetci vieme že nájde, ale nie je to pravidlom...


Prejdi si, koľko DN sa tu stane a koľko ľudí to zomrie alebo sa ťažko zraní. A správne by sa malo nájsť také riešenie, ktoré tomu predíde a nie také, ktoré naopak ešte zhorší bezp. cestnej premávky.

A o tom, že treba viac hliadok dopr. polície - o tom je zbytočné sa baviť, lebo to treba celoplošne.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod DrX » 12. Jún 2009 13:06

Nechápem tieto pesimistické predpovede. Ja som niečo podobné skúsil na Florida Keys. Je tam normálna dvojprúdovka a raz za niekoľko km (povedzme 1 km z každých 10, už nepamätám) je tam predbiehací pruh. No a medzi tým je hromada značiek, ktoré vodičom hovoria: "vydrž, predbiehací pruh už o 4km...." A ide to v pohode.
DrX
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 11
Založený: 08. Feb 2005 19:45
Bydlisko: KE

Odoslaťod pohodak » 12. Jún 2009 13:06

akurat, ze tam je na tie 3 pruhy asi aj dostatocne siroka vozovka, tu spravili z 2 pruhov 3 len cisto premalovanim bez akychkolvek stavebnych uprav, to je pointa ;-)
Everything that can be counted does not necessarily count; everything that counts cannot necessarily be counted.
pohodak
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 0
Založený: 20. Apr 2006 13:49
Bydlisko: PK

Odoslaťod Dialniciar » 12. Jún 2009 13:08

pohodak napísal:akurat, ze tam je na tie 3 pruhy asi aj dostatocne siroka vozovka, tu spravili z 2 pruhov 3 len cisto premalovanim bez akychkolvek stavebnych uprav, to je pointa ;-)


Presne tak - žiadne stavebné úpravy na riadny pruh pre pomalé vozidlá alebo pruh pre predbiehanie. :!:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod pohodak » 12. Jún 2009 13:09

DrX napísal:Ja som niečo podobné skúsil na Florida Keys.


s tym rozdielom, ze v USA/CA sa jazdi diametralne odlisne ako u nas...tam ked je 30mph vsetci idu 30...ked je tam 55mph vsetci idu 55...nie ako u nas ze mas 90kmh a auta idu v intervale od 60 do 130 :roll:
pohodak
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 0
Založený: 20. Apr 2006 13:49
Bydlisko: PK

Odoslaťod Tomas PO » 12. Jún 2009 13:12

pohodak napísal:nie ako u nas ze mas 90kmh a auta idu v intervale od 60 do 130 :roll:

Presne toto je problem. Na SK je strasny rozptyl v rychlostiach.
ta neznam ci ne hej
Obrázok používateľa
Tomas PO
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 975
Založený: 03. Okt 2006 23:43
Bydlisko: Presov

Odoslaťod Tomas PO » 12. Jún 2009 13:13

Dialniciar napísal:Presne tak - žiadne stavebné úpravy na riadny pruh pre pomalé vozidlá alebo pruh pre predbiehanie. :!:

Hm, a keby sa namalovanim a dopravnym znacenim ten treti pruh oznacil ako "pruh pre pomale vozidla"? Tym padom by len nakladne auta boli nutene 'uhnut' a nevznikali by ziadne ine problemy pri predbiehani, zaradovani sa...
ta neznam ci ne hej
Obrázok používateľa
Tomas PO
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 975
Založený: 03. Okt 2006 23:43
Bydlisko: Presov

Odoslaťod Dialniciar » 12. Jún 2009 13:13

Na SK je strasny rozptyl v rychlostiach: pritom PZ SR má právomoc pokutovať aj tých, čo zbytočne spomaľujú premávku. A mne sa zdá, že v posl. dobe ich je fakt dosť, čo idú miesto 90 km/h pod 80 km/h a ešte sa čudujú, keď sa na nich blikne alebo zatrúbi, lebo idú ako páni mierne za strednou deliacou čiarou na vozovke ... ale toto nie je problémom na tomto úseku k téme, o ktorej je reč.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Dialniciar » 12. Jún 2009 13:15

To už rovno potom možno rozšíriť a spevniť krajnice na cestách I. triedy, znížiť MPR na 70 km/h, dať do stredu nejaké tie umelohmotné zábrany a spraviť 2+2 (na HP 2+1). :-) ... to zrazu bude toľko RC, že razom poskočíme vo všetkých miestach, vrátane nákladov na kilometer ... čo tam po tom, že budeme na úrovni Bolívie a spol. ?
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod DrX » 12. Jún 2009 13:34

Tieto vaše hororove scenáre mi pripomenuli ešte jednu skúsenosť.

Začiatkom 90-tych rokov mala v Grécku hlavná diaľnica zo Solúne do Atén v mnohých úsekoch len dva prúdy (a premávku inú ako dnes niekde pri zaprdenom strečne). A fungovalo tam štandardne tak, že na tých dvojprúdových úsekoch kamionisti jazdili úplne po okraji krajnice, a osobáky ich súvisle obiehali v strede. T.j., vytvorili si 4-prúdovku bez krajnice aj bez premaľovávania. Ja som to konkrétne zažil pri Katerinách.

No a tiež si z tej cesty do Grécka pamätám, že pri Aténach štandardne menili počet pruhov do a z mesta ráno a večer len posúvaním kužeľov. Takže ráno boli na ceste do mesta upchaté 4 pruhy a von upchaté dva, poobede zas naopak.

Proste, čo si mohli dovoliť, to mali...Tak prestante kňučať... a keď veľmi chcete tunel, poskladajte sa naň.
DrX
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 11
Založený: 08. Feb 2005 19:45
Bydlisko: KE

Odoslaťod Tomas PO » 12. Jún 2009 13:36

DrX napísal:Proste, čo si mohli dovoliť, to mali...

Asi tak.
ta neznam ci ne hej
Obrázok používateľa
Tomas PO
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 975
Založený: 03. Okt 2006 23:43
Bydlisko: Presov

Odoslaťod Dialniciar » 12. Jún 2009 13:53

Len pripomínam, že Gréci majú jednu z najvyšších úmrtností v Európe pri dopravných autonehodách.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod johhan » 12. Jún 2009 13:54

DrX napísal:Proste, čo si mohli dovoliť, to mali...Tak prestante kňučať... a keď veľmi chcete tunel, poskladajte sa naň.


Vieš toto sa dá použiť aj v opačnom garde a v každej situácii :wink: teda to môžu použiť aj na teba - smutné že na Slovensku fungujete takto - mi to pripomína liečenie leukémie acylpyrínom - teplotu zrazíš ale nevyliečiš nič
johhan
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 39
Založený: 03. Feb 2005 21:43

Odoslaťod pohodak » 12. Jún 2009 14:01

DrX napísal: Proste, čo si mohli dovoliť, to mali...Tak prestante kňučať... a keď veľmi chcete tunel, poskladajte sa naň.


OT: prispevky takejto povahy su na urovni diskusii na sme, pravde a azete :roll:
pohodak
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 0
Založený: 20. Apr 2006 13:49
Bydlisko: PK

Odoslaťod stanog » 12. Jún 2009 14:35

Dialniciar napísal:Na SK je strasny rozptyl v rychlostiach: pritom PZ SR má právomoc pokutovať aj tých, čo zbytočne spomaľujú premávku. A mne sa zdá, že v posl. dobe ich je fakt dosť, čo idú miesto 90 km/h pod 80 km/h a ešte sa čudujú, keď sa na nich blikne alebo zatrúbi, lebo idú ako páni mierne za strednou deliacou čiarou na vozovke ... ale toto nie je problémom na tomto úseku k téme, o ktorej je reč.


Presne tak, vcera som siel za Bagrom takmer 10 km usek 20-kou pritom zákon jasne nariaduje pomalým vozidlám na vhodnom mieste pustiť dopredu ostatných. Cestou minul 3 možné odstavné plochy a nič. Výsledok bol potom taký že keď nakoniec odbočil všetci čo za ním stratili drahocenné minúty sa to snažili dohnať na nasledujúcom úseku a drali sa dopredu. Takto sa v luďoch prebúdza agresivita a narastá nebezpečenstvo na cestách. Lenže to by policajti museli mať možnosť natáčať si jazdu. Najjednoduchšie je však merať rýchlosť tak načo riešiť iné veci, však pán Packa...
stanog
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 46
Založený: 29. Jan 2008 12:05
Bydlisko: Do Senca to mám na skok ale do/z Bratislavy často aj hodiny...

Odoslaťod vladi87 » 12. Jún 2009 14:53

stanog napísal:
Dialniciar napísal:Na SK je strasny rozptyl v rychlostiach: pritom PZ SR má právomoc pokutovať aj tých, čo zbytočne spomaľujú premávku. A mne sa zdá, že v posl. dobe ich je fakt dosť, čo idú miesto 90 km/h pod 80 km/h a ešte sa čudujú, keď sa na nich blikne alebo zatrúbi, lebo idú ako páni mierne za strednou deliacou čiarou na vozovke ... ale toto nie je problémom na tomto úseku k téme, o ktorej je reč.


Presne tak, vcera som siel za Bagrom takmer 10 km usek 20-kou pritom zákon jasne nariaduje pomalým vozidlám na vhodnom mieste pustiť dopredu ostatných. Cestou minul 3 možné odstavné plochy a nič. Výsledok bol potom taký že keď nakoniec odbočil všetci čo za ním stratili drahocenné minúty sa to snažili dohnať na nasledujúcom úseku a drali sa dopredu. Takto sa v luďoch prebúdza agresivita a narastá nebezpečenstvo na cestách. Lenže to by policajti museli mať možnosť natáčať si jazdu. Najjednoduchšie je však merať rýchlosť tak načo riešiť iné veci, však pán Packa...


Niekedy mám pocit, že celá ich činnosť spočíva v kontrolovaní dokladov a meraní rýchlosti. Dokonca meranie prevádzkujú často na miestach, kde to je neodôvodnené. (Z hľadiska dodržiavania zákona je síce meranie odôvodnené vždy, ale v konečnom dôsledku má vodič právom pocit, že ide len o vyberanie korún, keďže merajú v tesnej blízkosti tabúľ na kilometre vzdialených od nebezpečných križovatiek, prechodov, škôl a pod... ). Myslím, že viac policajtov nám netreba, stačí aby sa postavili tam, kde ich treba (a nie do odstavného pruhu na diaľnici ) :)
Obrázok používateľa
vladi87
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 403
Obrázky: 8
Založený: 05. Jún 2009 07:38

Odoslaťod i15 » 12. Jún 2009 15:05

Koro napísal:ja som myslel, ze tam nebudu zvodidla ale len taketo zabrany

http://blog.sme.sk/blog/115/195121/ivanska-6.jpg[/img]


dufam ze taketo plastove valce tam nedaju, tie nic nevydrzia

pod 12cm zabranami by som si predstavoval skor nejake pevne obrubniky, ktore sa daju prejst velmi nizkou rychlostou (napriklad ked sa stane nehoda a treba ju obist), ale neda sa cez ne predbiehat, alebo ich presahovat jednym kolesom (to presahovanie je tiez zlozvyk niektorych expresnych predbiehacov :) )
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

Odoslaťod vladi87 » 12. Jún 2009 15:17

i15 napísal:
Koro napísal:ja som myslel, ze tam nebudu zvodidla ale len taketo zabrany

http://blog.sme.sk/blog/115/195121/ivanska-6.jpg[/img]


dufam ze taketo plastove valce tam nedaju, tie nic nevydrzia

pod 12cm zabranami by som si predstavoval skor nejake pevne obrubniky, ktore sa daju prejst velmi nizkou rychlostou (napriklad ked sa stane nehoda a treba ju obist), ale neda sa cez ne predbiehat, alebo ich presahovat jednym kolesom (to presahovanie je tiez zlozvyk niektorych expresnych predbiehacov :) )


Už si videl niekedy na obojsmernej ceste nejaké tvrdšie zábrany? A čo vyhýbacie manévre? Uznávam, že prejazd polkou vozidla v cudzom jazdnom pruhu je neresťou mnohých vodičov, ale nejaké pevné zábrany si tam neviem predstaviť.
Obrázok používateľa
vladi87
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 403
Obrázky: 8
Založený: 05. Jún 2009 07:38

Odoslaťod Andrej » 12. Jún 2009 15:43

Hm, inac, neboli pred cca 20-30 rokmi na mnohych usekoch terajsej I/18 medzi ZA a RK 2+1 pruhy? Ja v tom tiez nevidim az taky problem, ked na ceste sirokej 11,5 m budu 3 pruhy. Na kazdy pruh tak vychadza 3,5 m a este vyjde aj na krajnice. Urcite je to lepsie ako vyhodit stovky mil. € na rozsirovanie na 2+2 a este na dlhsie tam spomalit premavku. Alebo mate ine docasne riesenie do vystavby Visnoveho? ;)
Andrej
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 608
Založený: 08. Feb 2005 16:57

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Cestná sieť

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 18 hostí.