Maximálna povolená rýchlosť v obciach SR

sekcia venovaná cestnej sieti

Moderátor: Moderátori

Aká MPR v obciach by podľa vás bola najlepšia na Slovensku?

50 km/h
35
55%
60 km/h
23
36%
menej ako 50 km/h
4
6%
viac ako 60 km/h
2
3%
 
Celkový počet hlasov : 64

Re: Maximálna povolená rýchlosť v obciach SR

Odoslaťod IDV » 17. Okt 2022 09:24

Samozrejme, ja som takto dostal 300 pokutu za rychle obehnutie (kickdown) a dalej som siel +10 MPR, a presne v ten moment obehovania v rychlosti bola fotka, stali na konci rovinky, neviem teda ci robia videozaznam, alebo sa trafil v urcitom bode na fotku. Ked som sa ho opytal ze mal som ho pomalsie obehovat, aby som mal nizsiu pokutu, alebo rychlejsie a bezpecnejsie? Povedal ze nemal som vobec obehovat a mal som ist kludne za nim. To bolo posledny krat ked som nemal zapnuty Waze. Kedze boli tam zaznaceni. Im je jedno ci obehujes alebo nie, hlavne ze ides rychlejsie nez MPR a uz pokuta. Takze tak. Chcel som ci mi neznizi pokutu ale bol prisny a nic. Uplatky nedavam do vrecka, najlepsie bolo ze nemali ruska (bolo to pocas covidu) :) ked ma zastavili mali si ich nasadit - boli blizsie nez 2 metre. Podla mna v ten den malo vybrali tak nemali zlutovania. Ved su hodnoteni podla vysky vybranych pokut podla toho co vsade hovoria ludia, tak sa necudujem.
IDV
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 542
Založený: 09. Sep 2021 21:16

Re: Maximálna povolená rýchlosť v obciach SR

Odoslaťod Kvík » 17. Okt 2022 10:17

Vôbec nerozumiem, prečo by z hľadiska posudzovania prekročenia MPR malo zavážiť, či práve obiehaš alebo nie. A keď už by to tak malo byť, skôr by som sa priklonil k tomu, že je to práveže priťažujúca okolnosť.
Να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις.
Kvík
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 270
Obrázky: 3
Založený: 20. Sep 2017 18:16
Bydlisko: BA

Re: Maximálna povolená rýchlosť v obciach SR

Odoslaťod IDV » 17. Okt 2022 10:40

Ak sa dobre pamatam mna v autoskole ucili ze mam obehnut rychlo a bezpecne, nie pomaly a nebezpecne.
IDV
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 542
Založený: 09. Sep 2021 21:16

Re: Maximálna povolená rýchlosť v obciach SR

Odoslaťod ondrej100 » 17. Okt 2022 10:43

Plynulosť cestnej premávky? Už vidím, ako sa niekto trepe za niekým 85 a v obci 45 takých 50 kilometrov. A nie vždy je ľahké predbehnúť toho čo ide 85 tak, aby som neprekročil rýchlosť. Keď idem o 10km/h rýchlejšie (napríklad ak on ide 85 a ja ho idem predbehnúť ešte bez pokuty rýchlosťou 95), tak prejdem za sekundu o 2,8 metra viac ako on. Keď si chcem udržať aspoň aký - taký odstup a nepichnúť sa milimeter pred neho, tak potrebujem mať odstup aspoň 15 metrov, plus jeho auto, plus ísť pred neho aspoň 15 metrov, to je dokopy dajme tomu 35 metrov. Na predbehnutie mi treba 12,5 sekundy. To oproti idúce auto čo ide 90 (ak ide predpisovo) prejde vyše 300 metrov. Niekedy také medzery medzi oproti idúcimi nie sú, to ad1. Ad2 - ešte sa musím spoliehať, že oprotiidúci ide predpisovo, častejšie ale nie, takže by som musel čakať na medzeru aspoň 500 metrov, aby som si bol ako - tak istý, že obehnúť stihnem. A to nepočítam, keby som ho chcel predbiehať úplne regulérne, že by som ani 90 neprekročil. To už by sme mohli naťahať všade plné čiary, lebo množstvo predchádzaní by sa znížilo o 99%
ondrej100
diskutujúci
 
Príspevky: 76
Založený: 14. Okt 2015 21:10

Re: Maximálna povolená rýchlosť v obciach SR

Odoslaťod Miro » 17. Okt 2022 20:27

Nuž, taký je zákon. Nehodnotím, či je dobrý, alebo zlý, ale je to tak. Povolenú rýchlosť nesmieš prekročiť ani pri predchádzaní. A ak nemôžeš bezpečne predchádzať bez prekročenia rýchlosti, nesmieš predchádzať.

Ja som takto pred rokmi dostal pokutu tu: https://goo.gl/maps/ggjbBgiUqnLG84P88 za predchádzanie. Predbehol som tam plne naloženú Tatru, ktorá sa tam plazila krokom, zhora nič nešlo, výhľad doďaleka, takže nič nehrozilo. Policajti stáli na vrchole stúpania a ryžovali. Vtedy sa tam stavala diaľnica, takže tých Tatier tam takto jazdilo veľa. Ešte som vraj mohol byť rád, že mi nezobrali vodičák.
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Maximálna povolená rýchlosť v obciach SR

Odoslaťod ondrej100 » 19. Okt 2022 07:48

No bohu žiaľ. Ešte som si uvedomil, že som to zle spočítal, lebo som počítal len koľko prejdú za 12,5 sekundy oprotiidúce autá a nepočítal som svoje auto. Čiže je treba medzeru medzi oprotiidúcimi autami viac ako 600 metrov minimálne a bezpečne aj cez kilometer
ondrej100
diskutujúci
 
Príspevky: 76
Založený: 14. Okt 2015 21:10

Re: Maximálna povolená rýchlosť v obciach SR

Odoslaťod richie » 19. Okt 2022 10:34

Miro napísal:..Ja som takto pred rokmi dostal pokutu tu: https://goo.gl/maps/ggjbBgiUqnLG84P88 za predchádzanie. Predbehol som tam plne naloženú Tatru, ktorá sa tam plazila krokom, zhora nič nešlo, výhľad doďaleka, takže nič nehrozilo....


@badger-FB
konkretnu situaciu nebudem hodnotit (viem si predstavit viacero verzii) .. len mi napadlo ci je nejaky uzus, ked uz "tatra plaziaca sa krokom" moze byt povazovana za prekazku na ceste, teda ju nepredbieham, ale obchadzam..

PS: @badger-FB - trpezlive vysvetlovanie na urovni-klobuk dole
richie
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 304
Obrázky: 0
Založený: 17. Jún 2015 07:32

Re: Maximálna povolená rýchlosť v obciach SR

Odoslaťod ondrej100 » 19. Okt 2022 12:14

Miro napísal:Nuž, taký je zákon. Nehodnotím, či je dobrý, alebo zlý, ale je to tak. Povolenú rýchlosť nesmieš prekročiť ani pri predchádzaní. A ak nemôžeš bezpečne predchádzať bez prekročenia rýchlosti, nesmieš predchádzať.

Ja som takto pred rokmi dostal pokutu tu: https://goo.gl/maps/ggjbBgiUqnLG84P88 za predchádzanie. Predbehol som tam plne naloženú Tatru, ktorá sa tam plazila krokom, zhora nič nešlo, výhľad doďaleka, takže nič nehrozilo. Policajti stáli na vrchole stúpania a ryžovali. Vtedy sa tam stavala diaľnica, takže tých Tatier tam takto jazdilo veľa. Ešte som vraj mohol byť rád, že mi nezobrali vodičák.

Tak neviem teda ako je to teraz lebo si to nespomenul, ale na google maps tvojom linku je tam plna ciara, cize podla toho si pokutu dostal za to a nie koli rychlosti. Pripadne za oboje. Aj ked co sa rychlosti tyka tak sa cudujem ze si prekrocil, ked ako pises, ze si predbiehal velmi pomaly iducu Tatru.
ondrej100
diskutujúci
 
Príspevky: 76
Založený: 14. Okt 2015 21:10

Re: Maximálna povolená rýchlosť v obciach SR

Odoslaťod Miro » 19. Okt 2022 13:36

Áno, bolo to za predbiehanie a nie kvôli rýchlosti. Tá Tatra prišla z boku a musel by som za ňou takmer zastaviť, tak som sa rozhodol ju predbehnúť. Áno, bol to priestupok, ale rozhľad je tam dostatočný na to, aby to bolo bezpečné.

richie, podľa zákona 8/2009 Z.z. je "prekážkou cestnej premávky všetko, čo môže ohroziť alebo obmedziť jazdu vozidiel a pohyb chodcov".
Podľa vyhlášky 30/2020 Z.z. pozdĺžnu súvislú čiaru je "zakázané ju prechádzať alebo nákladom presahovať, ak to nie je potrebné na obchádzanie prekážky cestnej premávky".

Nejasná definícia, z ktorej si môžem vybrať, čo chcem. Aj som tej policajtke vtedy hovoril, že tá takmer stojaca Tatra bola pre mňa prekážkou, tak som ju obišiel, pretože som to považoval za bezpečné, ale nepomohlo to. Bol som nakoniec rád, že to bolo za 500 Sk (bolo to v r. 1995) a nezobrala mi vodičák. Ešte mala reči, že ako podnikateľovi by mi vodičák určite chýbal a že tam bolo kvôli predbiehaniu veľa nehôd atď. Proste kým sa to hýbe, tak to nie je prekážka.

Pravda, mohol som nesúhlasiť a ísť do správneho konania, ale to by mi tá policajtka zrejme na mieste zadržala vodičský preukaz a to som naozaj nechcel riskovať.
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Maximálna povolená rýchlosť v obciach SR

Odoslaťod badger-FB » 19. Okt 2022 18:23

ondrej100, richie,..

odpovedám tu: https://www.dialnice.info/viewtopic.php ... 33#p251533 :wink:

richie napísal:PS: @badger-FB - trpezlive vysvetlovanie na urovni-klobuk dole
Snaha je, či je to trpezlivá snaha, to neviem, ale keď to tak pôsobí, tak je dobre.
badger-FB
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 23
Založený: 27. Dec 2021 23:31

Predchádzajúca

Naspäť na Cestná sieť

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 20 hostí.