Dopravná polícia na slovenskej cestnej sieti

sekcia venovaná cestnej sieti

Moderátor: Moderátori

Odoslaťod i15 » 20. Aug 2009 16:57

vladi87 napísal:... kontrole pásov...


len nech kontroluju a pokutuju, je uplne mimo mojho chapania spravanie ludi, ktori nie su schopni obetovat 5 sekund zapnutiu pasu a namiesto toho vymyslaju komplikovane teorie o tom, preco su vlastne pasy zbytocne ("ked narazis do kamiona, je ti pas na ****" ... "mojho oca kona brat prezil, bo nemal pas, vyhodilo ho z auta, ktore potom vybuchlo"... atd)
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

Odoslaťod i15 » 20. Aug 2009 16:57

druha vec je, ze samotni policajti si takmer zo zasady pasy nezapinaju...
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

Odoslaťod vladi87 » 20. Aug 2009 19:24

i15 napísal:
vladi87 napísal:... kontrole pásov...


len nech kontroluju a pokutuju, je uplne mimo mojho chapania spravanie ludi, ktori nie su schopni obetovat 5 sekund zapnutiu pasu a namiesto toho vymyslaju komplikovane teorie o tom, preco su vlastne pasy zbytocne ("ked narazis do kamiona, je ti pas na ****" ... "mojho oca kona brat prezil, bo nemal pas, vyhodilo ho z auta, ktore potom vybuchlo"... atd)


Neviem, či si reagoval na mňa, ale ak hej, nesprávne si pochopil. Nech tie pásy kontrolujú, ja si ich zapnem vždy a vôbec mi to nevadí. Nezapol som si raz, keď som išiel z domu na pumpu a hneď to bolo za 5 kíl. Nie som proti pásom, ani proti meraniu rýchlosti a alkoholu. Len by som rád niekedy po akcii Jastrab, Orol alebo iná háveď počul aj štatistiku typu toľko a toľko vodičov prechádzalo plnú čiaru, ohrozovalo ostatných pri predchádzaní...ale nie, vždy po akcii sa dozvieme iba to, koľko vodičov porušilo rýchlosť, a koľko si ich nezaplo pásy...
Obrázok používateľa
vladi87
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 403
Obrázky: 8
Založený: 05. Jún 2009 07:38

Odoslaťod Dialniciar » 04. Sep 2009 23:11

Štatistika je dôležitá predovšetkým, čo sa týka počtu DN, počtu mŕtvych a počtu ťažko zranených. Následne bohate postačuje celkový výber na pokutách a potom najčastejšie priestupky a vzhľadom na to, že možností, za čo dostať pokutu je vcelku dosť, tak ja osobne napr. nepovažujem za dôležité uvádzať, koľko šoférov išlo cez plnú čiaru. I keď možno by nebolo zlé raz za rok takú štatistiku vypracovať. A čo sa týka celoštátnych akcií: tie už nie sú nijako pomenované. Realizujú sa niekoľkokrát v roku, ale majú konkrétne zameranie (napr. na vesty a prilby alebo rýchlosť alebo púšťanie áut tými pomalšími atď.) podľa regiónov, resp. podľa príčin úmrtí a zranení v jednotlivých regiónoch. Istotne je lepší výsledok, ak je viac dopravných policajtov v akcii denne, ako 20x v roku. A zjavne je, lebo aj výber na pokutách je neustále vyšší aj klesá počet mŕtvych. A to je hlavn á náplň dopravnej polície. Až sa toto stabilizuje, potom sa môžu presúvať hoci do mestečiek riadiť tam križovatky a kontrolovať parkovanie. :idea:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Dialniciar » 25. Jan 2010 21:44

Nešťastná láska zamestnala dopravných policajtov :arrow:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=13007
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Dialniciar » 04. Feb 2010 21:59

Za toto patrí policajtom pochvala :arrow:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=13084
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Dialniciar » 06. Feb 2010 21:54

Kaliňák: Kamerový systém má ochrániť policajtov i vodičov :arrow:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=13130
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Tomas PO » 07. Feb 2010 02:04

Dialniciar napísal:Kaliňák: Kamerový systém má ochrániť policajtov i vodičov :arrow:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=13130

Konecne.
ta neznam ci ne hej
Obrázok používateľa
Tomas PO
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 975
Založený: 03. Okt 2006 23:43
Bydlisko: Presov

Odoslaťod joe1024 » 07. Feb 2010 09:48

Dialniciar napísal:Kaliňák: Kamerový systém má ochrániť policajtov i vodičov :arrow:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=13130

Respect :!:

Normalne nechapem, ze sme sa toho v tejto bananovej republike dozili.
joe1024
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 855
Založený: 10. Jan 2008 12:40

Odoslaťod vladi87 » 07. Feb 2010 10:12

joe1024 napísal:
Dialniciar napísal:Kaliňák: Kamerový systém má ochrániť policajtov i vodičov :arrow:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=13130

Respect :!:

Normalne nechapem, ze sme sa toho v tejto bananovej republike dozili.


Super. Len aby to potom všetko neskončilo na youtube.
Obrázok používateľa
vladi87
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 403
Obrázky: 8
Založený: 05. Jún 2009 07:38

Re: Dopravná polícia na slovenskej cestnej sieti

Odoslaťod Dialniciar » 07. Mar 2010 16:44

Diaľničiari a polícia sa sporia, kto mal vodičov varovať :arrow:

viewtopic.php?f=35&t=13222
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Re: Dopravná polícia na slovenskej cestnej sieti

Odoslaťod vladi87 » 05. Apr 2010 07:52

Včera policajti kontrolovali vodiča Mercedesa na ceste R1 (I/66) pri odbočke na Zvolenskú cestu, v smere BB-ZV. Obe vozidlá stáli v odbáčacom pruhu, policajné auto navyše zasahovalo aj do pravého priebežného jazdného pruhu. Policajti sa okolo automobilov pohybovali bez akýchkoľvek reflexných prvkov. O 500 metrov ďalej sa nachádza odstavný pruh, aj obrovské tesco parkovisko. Som zvedavý, kedy sa naučia naši príslušníci odstavovať previnilcov bez toho, aby ohrozovali bezpečnosť seba aj ostatných.

Trocha nekvalitný snímok, ale vidno, ako policajné auto presahuje hranicu odbáčacieho pruhu:

gallery/image_page.php?album_id=140&image_id=8091
Obrázok používateľa
vladi87
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 403
Obrázky: 8
Založený: 05. Jún 2009 07:38

Re: Dopravná polícia na slovenskej cestnej sieti

Odoslaťod Tomas PO » 05. Apr 2010 11:03

Mytne transportery bezne stoja na dialnici lavymi kolesami v pravom pruhu. Bez majakov, vystraznych smeroviek,...
ta neznam ci ne hej
Obrázok používateľa
Tomas PO
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 975
Založený: 03. Okt 2006 23:43
Bydlisko: Presov

Re: Dopravná polícia na slovenskej cestnej sieti

Odoslaťod Dialniciar » 13. Apr 2010 15:09

V Žiline neurobí vodičák takmer polovica uchádzačov :arrow:

viewtopic.php?f=35&t=13353
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Re: Dopravná polícia na slovenskej cestnej sieti

Odoslaťod Dialniciar » 25. Máj 2010 19:44

Celoslovenská dopravno-bezpečnostná akcia potrvá do nedele :arrow:

viewtopic.php?f=35&t=13532
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Re: Dopravná polícia na slovenskej cestnej sieti

Odoslaťod badger-FB » 27. Máj 2022 16:48

V rámci fóra sa dajú čítať rozličné zvesti o tom kto vás určite nemá právo len tak zastaviť na ceste. Nielenže má, ale ďaleko širšie kompetencie pri tomto existujú. Má to svoje postupy. Nevedomosťou spojenou s hrubým chovaním ľudí tento proces končí a začína prísnejšie jednanie s takýmto občanom. (inak je vždy jednanie nad rámec zákona, každý dostane zrozumiteľnú informáciu o vykonaní cestnej kontroly alebo celkovo dôvodu pre zastavenie, ak tak vykonáva iná zložka + ako občan sa vždy máte právo spýtať na dôvod zastavenia etc). V rámci viacerých tém sa rôzne vykladajú pokuty. Dávno existuje presný sadzobník a to aj na maximálky. Ak už raz zaplatíte, tak ste uznali chybu a reklamácia je zbytočná. Takže po správnosti nie je žiadna alternatíva k tomu, že máte stáť na STOPke 3 sekundy či 10 sekúnd etc. Takéto výklady máte právo odmietnuť zaplatiť, no nemáte istotu, že nie ste na kamerovom zázname, že ste naozaj nezastavili a tento výklad mohol byť len názorným pre vaše poučenie. Ak ste si ale istý, tak neplatiť. Myslím si, že už sa podobné praktiky nevyskytujú. No pre lepšie vzdelanie je potrebné poznať detaily týchto priebehov. Rozsah PZ "je veľký", ale rozhodne to nie je ako som sa dočítal nedávno v jednej téme, že 50 tisíc. To dohromady nemá PZSR s OSSR ani s ich civilnými pracovníkmi. Môže byť, že samotné MV zamestnáva toľko ľudí, ale v tom je agenda - hasiči (skoro 4,5 tisíc), riadenie samospráv vrátane hlavných štátnych úradníkov v tomto rezorte naprieč štát a spolu s celým PZ. Určite potom ani tvrdenia, že každý 5. policajt je dopravný neobstojí. Nie je to ani 20% a nie je to ani 10%. Iná vec je, že právo na vykonanie cestnej kontroly nemá len dopravný. A nie len samotný PZ v rámci MV, ale aj ... a určite nie je mýtna polícia pod NDS, čo som sa tu tiež dočítal. A nie je ani prava, že je pod železničnou, lebo to je doprava. Je pravda, že boli kedysi pod dopravou, ale už dekádu sú začlenení aj železničiari pod PZ. A ani nespadá mýtna polícia pod "daniarov" (správne by to mala byť finančná správa, lebo to je rozdiel daniari 5 tisíc ľudí, ale k tomu máte kriminálku, clo a finančná správa ako celok je 2x toľko ľudí). Jej činnosť nie je extra prísna, kopíruje náplň práce zo zahraničia a samozrejme, že ak vodič nemá platné/funkčné zariadenie, tak musí zaplatiť pokutu, presne ako aj v zahraničí. Mýtna polícia spadá pod dopravnú. pre usmernenie niekoľko podstatných odkazov a rozcestníkov:

Iba postreh: Na okresnej úrovni je viac ako 1 300 dopravných policajtov, ich rozmiestnenie zodpovedá nehodovosti.

Sadzobník pokút platný k 1.1. 2022: https://www.minv.sk/?dopravne_informacie&subor=434151

Čo čakať a čím sa riadiť pri Cestnej kontrole: https://www.minv.sk/?cestna-kontrola

Mýtna polícia spadá organizačne pod dopravnú políciu. (pod MV)
badger-FB
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 23
Založený: 27. Dec 2021 23:31

Re: Dopravná polícia na slovenskej cestnej sieti

Odoslaťod cPalo » 28. Máj 2022 15:51

badger-FB napísal:...
Iba postreh: Na okresnej úrovni je viac ako 1 300 dopravných policajtov, ich rozmiestnenie zodpovedá nehodovosti.
...

Iba postreh, rozmiestnenie dopravnej polície zodpovedá hlavne dobrej výbere na danom mieste, t.j. v pohode úsek, takže vodiči tam jazdia nad limit = isté prachy
P.S.: nečítam tvoje dlhé príspevky, určite nie celé, takže možno aj s celým súhlasím, len o tom neviem ;)
Toto ale mi udrelo do očí ;)
cPalo
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 483
Založený: 07. Jan 2020 15:32

Re: Dopravná polícia na slovenskej cestnej sieti

Odoslaťod badger-FB » 08. Jún 2022 14:34

Ja tiež všetko nečítam, ibaže nerozlišujem medzi dlhým alebo krátkym ale od obsahu toho čo ma zaujme. Takže aj keď nerozumiem technologickým postupom alebo geologií, tak si o tom rád prečítam. :) Dosť sa potom objasní v možných náhľadoch na problémy. Je mi jasné, že sa tu asi nemusím rozpisovať o taktickej veste, nožoch, nočnom videní etc., osekávam to na logistiku a súvisiace témy.

Ich rozmiestnenie zodpovedá dopravnej nehodovosti: znamená, že najviac ich je v BA, NR a TT kraji. Či to odpovedá aj vybraným pokutám, to neviem ani som to neštudoval. Štatistické výstupy z dopravnej nehodovosti existujú. Či to potom prerátať na rozsah ciest a áut (intenzít) alebo registrácii? Alebo počet obyvateľov, na to sú iní experti. Väčšina krajiny si spája políciu s vyberačmi pokút, pričom ich náplň je úplne iná, aj keď je fakt, že už z pozície práce aká to je, tak asi nebudú chváliť tých čo perma porušujú predpisy. Argument o dobrej ceste a jazde nad limit = Vodič na Slovensku dokáže denne spôsobiť DN na naozaj "dobrom úseku", stačí že má opravenú, rovnú, prehľadnú cestu a aj tak je tam DN. Veľa DN je čisto z prekročenej MPR a nezvládnutia jazdy. Čím to asi bude? A my máme takéto správanie tolerovať? Nevidieť ho? Prehliadať ho? Práve vysoké prekročenia MPR sa riešia aj vo vyspelých štátoch priamym zastavením na ceste.

Ale fakt je, že cestné kontroly a celý mechanizmus je nastavený k istej forme buzer*cie, pretože sa napĺňa rozpočet. Ak ho nenaplníš, tak nemáš aj 15-20% platu. A ak ho nevieš dlhšie plniť, tak si neplníš povinnosti a nielenže nemáš odmeny ale máš sťaženú prácu a to sa netýka len tých 1,3 tis. ale o dosť viac tisíc. V tomto prípade rozhodne nie je správne, aby policajná hliadka špehovala dedinskú hospodu a každý kto vyjde z nej voj a nasadne na bicykel aby sa dávalo dúkať a z mála sa dávajú pokuty za stovky eur. Samo o sebe to je zle nastavené. Nepochybne by bolo lepšie, keby sme mali automatické senzory a kamery na STOPkách, keby sme mali mobilnejšie kamery na kritických úsekoch, keby sme mali adekvátne rozmiestnené úsekové meranie a vôbec nie je potrebné, aby pokuty dával PZ. Ani nie je potrebné, aby PZ vydával značky. Odpadla by úžasná administrácia ... resp. by bolo viac ľudí v teréne. Dala by sa posilniť napr. enviro polícia etc.

Mýtna polícia je presne tak isto vnímaná vodičmi nákladnej dopravy. :D Čím to bude? :D Zaujímavé ale je, že po prechode DE-CZ hraníc, keď sa vami vyjdú Bagúni a iné zložky, tak nastáva rovnaké potenie. :D Pritom stačí mať na poriadku technický stav vozidla, papiere a jazdiť podľa predpisov. Potom sa netreba báť ani pokút. Kto sa ako správa, tak musí čakať postihy. Na SK sú v podstate len veľmi mierne sankcie, ktoré sa takto uplatňujú dokola, bez efektu na tých, ktorí tak činia. To všetci vieme ...

A ano, viem, že občas sú na cestách znížené MPR pre práce na ceste, ktoré tam nie sú. Aj to, že na dobrých úsekoch je znížená MPR na dlhšom úseku z rôznych dôvodov, ktoré nie je na pohľad vidieť čo našinca zvádza k tomu ich porušovať, lebo našinec vie úplne všetko sám najlepšie. Ideálne by bolo, keby každý občan - vodič obdržal pri každom takom obmedzení aj dôvod, aby potom dodržiaval predpisy. Čo sú všetko situácie, ktoré zvádzajú k prekročeniam - a zase aj k výberom pokút. Zase sme u toho, PZ nevykladá nejaké teória vs. prax situácie = ale sa drží striktne daných parametrov. A je na každom ako pristúpi ku každému, kto tie predpisy poruší. Či je to nevedomosť, či a ako jazdí doteraz etc. Nemenia sa za jazdy v danej sekunde, ale ide ich zmeniť/upraviť, ale nastálo a po nejakom procese.

Napríklad teraz v tomto období a nasledujúcich týždňov je celoslovenská akcia zameraná na alkohol ... takto riešime dokola to isté. V ideálnom svete by bolo vozidlo, ktoré by vodičovi nedovolilo naštartovať, že by musel sám vykonať pred jazdou dychovú skúšku. :D To tých úradníkov v Bruseli nenapadne.
badger-FB
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 23
Založený: 27. Dec 2021 23:31

Re: Dopravná polícia na slovenskej cestnej sieti

Odoslaťod badger-FB » 12. Okt 2022 20:32

Tu je vlastne táto téma, takže niektoré príspevky z inej sa sem hodia, ale už na ne iba odkážem, vlastne od tohto ďalej: viewtopic.php?p=251264#p251264 .

Tak neviem, keď som prečítal úvod témy, že či to napĺňa ten pôvodný obsah, pre aký to bolo určené. Ja sa v tom rozdelení strácam: https://www.dialnice.info/viewtopic.php?f=8&t=3705 , niektoré tie témy neviem odlíšiť medzi sebou, keď potom čítam tie debaty tam. Myslím to tak, že by to išlo aj spojiť. (aj dve témy: cesty smrti a dopravné nehody) Takže som len pre istotu doplnil, že debata k dianiu na cestách v zmysle činnosti DI sa nájde aj inde.

sorry za "duplicitu" :oops:

Lenže nevnímajte to tak, že idem kritizovať, že to treba zmeniť, lebo ja som nepochopil kam to napísať.

pokojne to môže moderátor popresúvať ako chce..
badger-FB
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 23
Založený: 27. Dec 2021 23:31

Re: Dopravná polícia na slovenskej cestnej sieti

Odoslaťod badger-FB » 19. Okt 2022 18:21

z inej témy (MPR v obciach)

ondrej100 napísal:Presne to ma ešte zaujímalo, nevidel som ťa to tu rozoberať - prípad: merajú 90, niekto ide 85, ja ho predbehnem a idem na ich radare 100, hneď po zaradení spomalím na 90 - 94. Je to na pokutu?
Preto som napísal, ondrejko100:
badger-FB napísal: A ak je to na rovine a je tam kľudne aj 6 vozidiel a je tá možnosť, ty môžeš zrýchliť (nie nad povolené limity tolerancie a predbehnúť naraz.

Ostatní ti v podstate odpovedali.

Tu nejde len o to, že sa meria - prípadne sa je na mieste, ale aj čo kto vidí (policajt) a kto ako možno argumentuje (ty). V 95% máš vždy smolu, v 5% existuje možnosť, že dokážeš, že to bolo v záujme zachovania bezpečnosti premávky. Základný faktor činnosti je udržať bezpečnosť (a dbať na ochranu majetku etc.). Určite nemôžeš ísť namiesto 85 vyše trepnem 120 a potom prudko brzdiť s tým argumentom, že "on bol pomalý". V takom prípade ty musíš nájsť úsek cestnej komunikácie, na ktorom ho bezpečne predbehneš do požadovaného limitu (a spoliehať sa na toleranciu, ak to chceš "urýchliť"), toto ti nikto nezakazuje a máš na to právo. Len to "potrvá", v opačnom prípade neboli vytvorené podmienky, aby si splnil náležitosti bezpečného predcházania. Okrem možných iných situácií, ale v prípadných iných rýchlostných mantineloch a situáciách na cestnej komunikácii. Môže byť, že sa dáš predbiehať za dobrého rozhľadu, ale v čase predchádzania sa vyskytnú okolnosti, ktoré ťa prinútia v záujme zachovania bezpečnosti cestnej premávky na minimálny časový a dĺžkový úsek zrýchliť, dokončiť tak bezpečne manéver predchádzania a ísť ďalej predpisovo. Napríklad predbiehaš pomalšie vozidlo (traktor), ktorý ide 25/40 km/h a všetko je fajn, ale "zrazu" je tam zníženie MPR na 40 km/h. Dá sa baviť ako traktor ide, ak sa sám charakterizuje za prekážku, tak obiehaš, aj keď sa dá riešiť aj traktor a prečo bez dôvodu vybočuje etc. (to isté sú faktory, kedy OA idú na kraj cesty a už porušujú predpisy - aby sa tam vošiel niekto 3.), takisto vozidlo pred tebou môže nečakane zrýchliť, čo nesmie, a ty vyhodnotíš situáciu tak, že chceš dokončiť manéver, ktorý si započal (napríklad je niekto za tebou a vytvorilo by zmätočnú situáciu tvoje pribrzdenie a zaradenie sa naspäť). Ale sú to všetko samé "špeciálne okolnosti", ktoré za istých okolností nemusíš vedieť dokázať, respektíve vždy ti môže byť povedané, že si začal predchádzací manéver bez toho, aby si si overil dopravnú situáciu etc.

Aby sme sa chápali lepšie, vzhľadom na ďalšie príspevky. DI nepovažuje samotné prekrošenie MPR (ak nie je výrazné) za najhorší priestupok, ktorý znižuje faktor bezpečnosti. Sú ďaleko horšie priestupky.

Pred dekádou bolo možné sankcionovať aj zle zavesený stromček. :D Potom prišla úprava do navigácie (a rozhľadu) a stromček odpadol. Ide o to, že ide aj o jedinečný prístup policajta. Sú takí, ktorí nikdy nebudú pokutovať niečo, čo iný kľudne urobí. Jeden sa drží naozaj toho, čo najviac robí problémy pre dopravu a druhý sa drží striktne litery zákona, predpisov. U prvého nie je dobré sa zahrávať s ohňom a ísť oponovať za tie vážnejšie veci (nedanie prednosti, jazda na červenú, rýchlosti o viac km etc.), kým u druhého je možné ak je vodič šikovný (znalý predpisov ale dokonalejšie), aby argumentoval a oponoval. Policajt musí preukázať čo vodič (ne)urobil, teraz sa nebavím o tom čo príde automaticky poštou, tam je dokázané. A vodič ak má lepšie znalosti, tak môže oponovať a už to sú veci, ktoré nejde dokázať alebo len ťažko (nereálna fikcia) typu, blikneš na druhého - a je to policajt. Ale ty si nemusel vedieť a blikal si, lebo si upozorňoval na to, že na ceste je zver. Odvraciaš riziko - a už je za také niečo pokuta ťažko udeliteľná. Tam ide ale potom o to, aby si bol vodič istý stavom vozidla. :) Aj dokladov etc.

Konkrétne mapové podklady nebudem hodnotiť. Lebo ako niekto uviedol, tak verzií mohlo byť viac. Váš vodičský výklad často nekorešponduje s tým ako ste to naozaj spravili. A občas bohužiaľ výklad odporuje pravidlám, to je úplné trio.. zlý predpoklad toho čo sa deje - čo ja urobím - a prečo to urobím. To je potom lepšie byť ticho, lebo to sú také situácie, že príslušník má vopred jasno - ale po slovách vodiča sprísni pôvodný plán.

richi napísal:@badger-FB
konkretnu situaciu nebudem hodnotit (viem si predstavit viacero verzii) .. len mi napadlo ci je nejaky uzus, ked uz "tatra plaziaca sa krokom" moze byt povazovana za prekazku na ceste, teda ju nepredbieham, ale obchadzam..
Úzus.. Myslíš niečo také, že je MPR 70 kmh a vodič ide striktne 70, pre istotu 65 a je tam plná čiara a je za ním kolóna ďalších 6 áut. A je taký úsek dlhý 8 km kvôli asi 5 časom cez deň (dobytok, deti do a z bud zastávky etc.) a ide okolo policajné auto a jasne mávne na prvého aby zrýchlil. (stalo sa mi v Nemecku na Bundeske).

Stretávam sa často s "Nemá vodič právo prejsť do protismeru, ak mu v jazde bráni nejaká prekážka?"

Ak na krajnici stojí auto - čiže tvorí prekážku, tak ak to situácia dovoľuje tak nič nebráni/nezakazuje to auto (prekážku) obísť. Musí to tá situácia dovoliť, čiže musí dodržať pravidlá o obchádzaní.

Čo ak je na ceste výtlk?

Výtlky takého rozsahu, ktoré sú v jazdnej dráhe, tvoria prekážku. Vodič by mal výtlk bezpečne obísť, takže ak ide oproti iné auto, tak správne treba pred výtlkom zastaviť a až potom ho obísť. Žiadne vyhýbanie sa "navzájom". K výtlku pristupujeme rovnako. Nikde nie je napísané, že pri obchádzaní nerovnosti, výtlku prejdeme do protismeru a ohrozíme a obmedzíme ostatných ÚCP a že sa nedodržia pravidlá. (aj keď sa vodičovi zdá, že to sú sekundy a kam by došiel, keby mal vždy zastaviť a miestni si vyhnú a ten druhý mal miestnu značku etc. toto sú zbytočné slová). Zase na cestách, kde je to "samá jama" sa to rieši dopravným značením a iným prístupom, čiže ak k niečomu príde, tak je na dotyčnom vodičovi.. (to na margo, že niekde je takéto obchádzanie nereálne).

Iný úzus. Miro v tej téme opísal "obchádzanie prekážky" ale na mieste, kde je plná čiara. Tatra možno nemala vojsť do cesty - v tom momente bolo možné zreagovať, ak oproti nič neišlo a nebolo možné bezpečne dobrzdiť etc. (treba poznať prečo niečo urobím - prečo "musím") ale nie že idem za ňou a jednoducho ju predbehnem tam, kde je to zakázané. :shock: To sorry, to je taký argument, že keby si sa ozval, tak máš po papieroch do konania. Ešte buď rád, že "len takto". Toto presne som zažil na Čertovici pred týždňom.. týpek videl už pri nájazde do serpentíny, že za zákrutou nič nejde, ale 100% to byť nemohlo kvôli stromom, takže už z polovice zákruty sa dal do protismeru a svoj manéver ukončil spolu s koncom plnej čiary. Cez kamerový záznam je v riešení, lebo čo je moc.. A tiež si možno myslel, že vzhľadom na silu jeho koní sú všetci pomalí a on sa ponáhľa a boli sme prekážkami. To proste takto nejde. No a potom ešte ten detail, že zrovnávať je potrebné aktuálny stav: pokuta v 1995, a pravidlá z 2009 resp. 2020. :D Z toho si naozaj môže každý vybrať čo chce.

Ak tam nie je plná čiara a ak pomalšie vozidlo uhýba na stranu (môžeme si myslieť, že má technickú poruchu - ale mal by mať potom smerovky etc. ak nemá..) - ale to je v riešení dotknutého vozidla, ide o nás - môžeme ho v rámci možností obísť. Za dodržania pravidiel. (určite neprinútim toho oproti aby uhybal - v lete idú kombajny.. tak asi nepôjdeme všetci v kolóne 100 km - ale ide o to, kde a prečo). To je ale kombajn, to nemusí byť "pomalá tatra". Čo je to pomalá Tatra? Treba to špecifikovať a aj cestu, akej sa to týka. Myslím to všeobecne. Je iné mať prehľadný široký úsek a mať neprehľadný úsek nižšej kategórie. Mať plne naloženú tatru alebo vetriesku etc.

Je fakt, že niektoré.. sú nejasné. Ale plné čiary a pohybujúce sa vozidlá nejasné nie sú.

Aj pomalá tatra je v mieste plnej čiary účastník premávky a vy za ňou pôjdete dovtedy dokiaľ nebude miesto vhodné na predchádzanie. Pretože pohybujúca sa tatra nie je prekážkou. Keby stála na kraji cesty, tak sa zmenila situácia. Ľudový slovník "pomalý prekáža" nemá nič spoločné s pravidlami. To isté kombajn, cez plnú ho predchádzať nebudete. Aj keď ide pomaly. Tam je ešte zvýraznené symbolmi a majákmi, že je to veľký stroj, tak o to viac nepôjdete do protismeru keď sa to nesmie. Aj keď zdanlivo stojí tým že ide mimoriadne pomaly, nie je to prekážka. Tak za ním pôjdete možno aj 5 kilometrov, keď je práve na nejakom horskom úseku. Oni majú zase svoje pravidlá pre presúvanie sa.

Chápem, že to máte dobre mienené, ale nie je to dobre vykonané. A preto tam tie hliadky stoja a.. aj drevo sa ťaží v nejakých lokalitách a tie NA s drevom málokedy idú 70 a nie 90 a (povedzme že na 40 km sú 2 miesta kde sa predchádzať dá ale často to nejde a je tam 1 miesto kde je rovinka ale je to zakázané (lebo na dosah chodci a hlavne napr. na ceste často štrk) a vy ho tam líznete v 100.. celé zle), lebo smerujú k píle, vlaku etc. a on plne naložený nepôjde 80+, ale do 70, nič tým neporušil a je ÚCP ako aj vy. Takže sa stačí "dobre postaviť" a striehnuť.. O tom to je.. Vy ste jednoducho povinní dodržať pravidlá pre predchádzanie, v opačnom prípade nepredbiehať. Všetko ostatné je na hrane v medzipriestore vnímania "DI".
badger-FB
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 23
Založený: 27. Dec 2021 23:31

Re: Dopravná polícia na slovenskej cestnej sieti

Odoslaťod IDV » 19. Okt 2022 20:16

Ako casto chodis nahlasovat auta pre porusenie predpisov? Musis tam byt denne kedze u nas casto nedodrziavaju dopravne predpisy
IDV
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 542
Založený: 09. Sep 2021 21:16

Re: Dopravná polícia na slovenskej cestnej sieti

Odoslaťod ondrej100 » 20. Okt 2022 07:06

badger-FB

Existuje u nás zákon ktorý ukladá napríklad kamiónu idúcemu 70 na 90tke keď sa za ním vytvorí kolóna ísť pri prvej možnosti bokom a pustiť kolónu? Myslím, že kedysi (možno aj ešte dnes) toto platilo vo Veľkej Brtánii a bolo to pod pokutou. Ja som tak napríklad raz niesol v aute veľa vecí a boli nestabilné, šiel som na 70tke asi 67 podľa GPS, vytvorila sa za mnou kolóna povedzme 10 áut a na prvej možnosti som odbočil na parkovisko a pustil ich. Je už iný príbeh, že tam odbočili aj dva kamióny, zablokovali ma proti odchodu a jeden kamionista mi vynadal, či ich chcem zabiť (inak, šiel som na tempomate 70, bez brzdenia a zrýchľovania tak doteraz nechápem, ako som ich mohol zabiť (asi tým že som šiel na 70tke 67? a oni to mysleli tak, že ich zabijem tým, že nestihnú doviesť tovar včas? - aj keď tým vynadaním stratil asi dve minúty a ja som ho zdržal menej, keď som dva kilometre šiel o 3km/h pomalšie ako limit)
ondrej100
diskutujúci
 
Príspevky: 76
Založený: 14. Okt 2015 21:10

Re: Dopravná polícia na slovenskej cestnej sieti

Odoslaťod richie » 20. Okt 2022 07:53

badger-FB napísal:z inej témy (MPR v obciach)
..
richi napísal:@badger-FB
konkretnu situaciu nebudem hodnotit (viem si predstavit viacero verzii) .. len mi napadlo ci je nejaky uzus, ked uz "tatra plaziaca sa krokom" moze byt povazovana za prekazku na ceste, teda ju nepredbieham, ale obchadzam..
Úzus.. Myslíš niečo také, že je MPR 70 kmh a vodič ide striktne 70, pre istotu 65 a je tam plná čiara a je za ním kolóna ďalších 6 áut. A je taký úsek dlhý 8 km kvôli asi 5 časom cez deň (dobytok, deti do a z bud zastávky etc.) a ide okolo policajné auto a jasne mávne na prvého aby zrýchlil. (stalo sa mi v Nemecku na Bundeske).
....


vdaka za reakciu .. sice podstatne obsirnejsia, ale chapem ze si chcel byt uplny ..

skusim este raz a presnejsie.. ide mi o to ci je niekde nejaky uzus v tom, kedy to uz moze byt povazovane za prekazku (a predbehnem to v nejakom rozumnejsom useku aj cez plnu - ano silne individualne podla situacie) a kedy uz nie .. teraz prosim neriesme hlupu otazku kamiona/kombajna/hocico.. iduceho 70 na 90-tke - to samozrejme nie je prekazka na ceste (akokolvek sa mi to moze zdat obmedzujuce) ..ale napr. nalozena vetrieska iduca do kopca na druhy redukovany stupen (alebo traktor) s uzasnou rychlostou 25kmh ci este pomalsie .. tak v pripade takeho tiahleho stupania sa mi nezda velmi nebezpecne predbehnutie (ano samozrejme ze nie pred vrcholom, kde mi spoza horizontu vyleti miestny strelec skusajuci pocity jazdca rallye.. )

inak aj z tohto dovodu mi je luto, ze sa upustilo od stavby useku Ozdany-Figa ..pretoze prave tu sa casto stava, ze sa clovek "vlecie" 50-70kmh desiatky kilometrov - pri tejto rychlosti kamion nie je prekazka ani podla mna, ale podmienky na bezpecne predbehnutie tam tiez nie su .. naviac az prilis casto tam niekto strati nervy (alebo je vyznavac ruskej rulety) a skusa predbiehat, casto na najmenej vhodnych usekoch (terenna vlna, blizko pred rychlou zakrutou,...)


edit:
este na doplnenie - je mi jasne, ze nemozes mozno verejne "podporovat" predbiehanie cez plnu .. taktiez ak sa niekde nieco viac toleruje, ze sa to neda brat ako pravidlo ... a stale tam bude riziko individualneho pristupu/momentalnej indispozicie/mensej skusenosti ci nadhladu posudzujuceho organu/ci inych dovodov (vymyslim si interne kontroly/problemy,....) .. ale podla popisu situacie (teda neriesim ci zodpoveda skutocnosti) sa mi to zda takmer ako modelova situacia prekazky na ceste

ano, este si viem predstavit, ze ked tam boli (vystavba dialnice) podobne situacie vyrazne castejsie a pravdepodobne casto realizovane aj podstatne nebezecnejsie (v nevhodnej casti stupania, ci premavky v protismere, etc...) a na zaklade nejakych poziadaviek ci mozno aj incidentov (clovek stretava na cestach kde koho a casto evidentne bez zdraveho usudku) tam bola dana hliadka vyslana ako na "vystrahu" tak sa mozno miro nezmestil do moznej tolerancie posudzovanej nebezpecnosti, alebo len dany clovek nemal ochotu posudzovat kazdu situaciu individualne ..
richie
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 304
Obrázky: 0
Založený: 17. Jún 2015 07:32

Re: Dopravná polícia na slovenskej cestnej sieti

Odoslaťod Miro » 20. Okt 2022 10:00

Zacitujem znova zo zákona o cestnej premávke:

"prekážkou cestnej premávky je všetko, čo môže ohroziť alebo obmedziť jazdu vozidiel a pohyb chodcov"


Podľa môjho názoru ten vlečúci sa traktor, či Tatra v súlade s týmto ustanovením je prekážka cestnej premávky (obmedzuje jazdu vozidiel). Ale ako tu bolo už viackrát napísané, podľa policajtov platí, že pokiaľ sa vozidlo hýbe aj akoukoľvek malou rýchlosťou, nie je to prekážka. Ale napísané som to v zákone nenašiel. Pokiaľ niekto viete, kde by to mohlo byť, budem vám vďačný.
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravná polícia na slovenskej cestnej sieti

Odoslaťod Vceliak » 20. Okt 2022 12:18

Miro napísal:ten vlečúci sa traktor, či Tatra v súlade s týmto ustanovením je prekážka cestnej premávky (obmedzuje jazdu vozidiel).

Je aj nie je. Ak má na sebe značku, ktorá obmedzuje jeho maximálnu rýchlosť pod povolenú, dá sa vyhodnotiť takéto vozidlo ako prekážka. Jasne to nie je napísane. Ale iný jasný príklad je, ak ide traktor zo zapnutým oranžovým majákom, tak takých som už predchádzal na plnej čiare aj priamo pred policajtmi, a tí boli z toho celí "paf", lebo nechápali že nechcem platiť pokutu za predbiehanie na plnej čiare, a že si to s nimi kľudne rozdám pred ich šefstvom po predvolaní. Trvalo im asi desať minút kecania do vysielačky, kým mi vrátili bez slova papiere, a mohol som ísť.
Vceliak
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 487
Založený: 20. Okt 2016 11:50

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Cestná sieť

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 12 hostí.