Výrazná zmena: Prepoja diaľnice D1 a R1, minister zvrátil s

Moderátor: Moderátori

Výrazná zmena: Prepoja diaľnice D1 a R1, minister zvrátil s

Odoslaťod Pacho » 31. Dec 2023 11:23

Ministerstvo dopravy avizuje zmenu postoja. Prepoja diaľnice D1 a R1, a to v protiklade s výsledkami predchádzajúcej štúdie. Tá pôvodne ukázala, že stavať tunel pod Donovalmi sa vraj neoplatí. Minister Jozef Ráž teraz hovorí, že pri takýchto projektoch sa štát nemá pozerať len na peniaze. Zároveň naznačuje, že výsledkom štúdie príliš neverí. V prípravach prepojenia dvoch významných diaľničných ťahov, resp. diaľnice a rýchlostnej cesty sa tak bude pokračovať.
„Už som sa stretol s výpočtom, ktorý ukazuje, že predpoklady, ktoré boli použité pri hodnotení tohto prepoja, neboli úplne štandardné. Metodika výpočtu výhodnosti alebo nevýhodnosti nejakej cesty sa dokáže veľmi líšiť,“ skonštatoval minister dopravy Jozef Ráž mladší.
Minister preto zmietol zo stola smerovanie, ktorým sa chcel vydať štát pôvodne: „Za mňa, určite sa toho držať nebudeme. Myslím si, že to prepojenie tam patrí.“
Súčasné vedenie rezortu dopravy tak otvorene vyjadruje podporu spojeniu diaľnice D1 a rýchlostnej cesty R1 cez tunel pod Donovalmi. Povedané slovami Ráža: "Či tunel pod Donovalmi má byť alebo nemá byť, za mňa má byť."
Spojenie D1 a R1 tunelom? Neriešme len na peniaze
„Často naozaj netreba pozerať len na ekonomický aspekt toho, či niekde cesta byť má alebo nemá. Vždy je to samozrejme otázka toho, čo si môžeme dovoliť," zamýšľa sa Ráž a priznáva, že eurofondové peniaze má Slovensko pripravené len na výstavbu diaľnice D3 na Kysuciach. „D3 máme finačne krytú, máme ju vo vysokom štádiu prípravy,“ ubezpečil.
Kedy a za aké peniaze postavia veľké prepojenie D1ky a R1ky, zostáva otvorené. „Bude sa pokračovať v prípravnom procese,“ prisľúbil nateraz minister
Pacho
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 125
Založený: 09. Máj 2006 07:19
Bydlisko: Lipt. Mikulas

Naspäť na 2023

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.

cron