Obrovský rozdiel v komforte, no rovnaká cena

Moderátor: Moderátori

Obrovský rozdiel v komforte, no rovnaká cena

Odoslaťod devil » 10. Dec 2019 13:21

Kompetentní aj odborník veľké rozdiely potvrdzujú.

Ideme vlakom. Znie názov pesničky, ktorú pre ZSSK naspievala skupina S hudbou vesmírnou. Štátna spoločnosť sa takýmto spôsobom snažila spropagovať, že aj na Slovensku sa dá cestovať vlakom moderne a pohodlne. Sľubovaný komfort si však cestujúci neužijú všade rovnaký. Medzi tzv. severnou a južnou trasou, ktoré spájajú Bratislavu s Košicami, sú totiž obrovské rozdiely. ZSSK to ale pri cenotvorbe nezohľadňuje. Ak sa cestujúci vyberie rýchlikom severnou trasou, tak ho v I. triede čakajú rôzne benefity. Dostane napríklad zadarmo pollitra vody, môže si prečítať dennú tlač či surfovať na internete. Vo vozni sú polohovateľné sedadlá, pri ktorých je elektrická zásuvka, stolík a individuálne osvetlenie. Cestujúci má aj viac miesta okolo seba. Na južnej trase sa cestujúci v tej istej kategórii dočká trojdecovej vody, wifi a elektrickej zásuvky. Komfort vo vozni je lotéria, keďže na túto trasu ZSSK nedáva vždy tie zmodernizované.

Desaťročia zanedbávaný vozový park aj infraštruktúra

Samotná Železničná spoločnosť si tieto rozdiely uvedomuje. Podľa ich vyjadrení sa desaťročia poriadne do vlakov neinvestovalo a odnáša si to práve južná trasa. „Približne polovica nášho vozového parku pochádza ešte spred roku 2000. Preto sa niekedy cestujúci stretnú aj s vozňami, ktoré ešte neprešli modernizáciou. Vozový park modernizujeme najrýchlejšie v histórii," hovorí hovorca ZSSK Tomáš Kováč. „Bohužiaľ, aj keď vozový park ZSSK prechádza v poslednom období obnovou, príliš veľa nových vozidiel je kvôli poruchám odstavených a musia byť nahrádzané starými a nezrenovovanými vozidlami. Problémom pre cestujúcich ale nie sú ani tak staré a nemoderné vozne, ale to, že sú špinavé a v zlom technickom stave," oponuje odborník z Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo Rastislav Cenký. Problémom južnej trasy má byť aj infraštruktúra, ktorú štát už desaťročia zanedbáva. Dôvodom je jej samotné európske zaradenie. Patrí totiž len do tzv. doplnkovej siete. „Severná trasa je definovaná ako V. koridor, je súčasťou základnej siete TEN-T (Transeuropean Network - Transport ), a teda jej modernizácia má vyššiu prioritu ako aj vyššiu mieru projektovej pripravenosti," uviedol Michal Lukáč, hovorca Železníc Slovenskej republiky (ŽSR), ktoré majú na starosti koľajnice. ŽSR zároveň tvrdí, že jej prioritou je aj modernizácia južnej trasy. Na druhej strane, na jednotlivých úsekoch sú zatiaľ vypracované len štúdie, prípadne sa len štúdia pripravuje. „ŽSR už v súčasnosti realizujú jednotlivé investičné akcie na južnom ťahu, avšak len podľa disponibilných finančných zdrojov," dodal Lukáč. Práve aj zhoršený stav infraštruktúry môže za to, že si cestujúci neužijú lepší komfort. Podľa ZSSK tam totiž dochádza k výrazným meškaniam spojov. „Stav infraštruktúry ilustruje aj fakt, že v porovnaní s moderným koridorom na úseku Bratislava - Žilina, kde príde do cieľa načas 92 percent vlakov, pri rýchlikoch na úseku Bratislava - Banská Bystrica je v cieľovej stanici načas zhruba 54 percent," uviedol Kováč. Navyše sa podľa neho nemôžu nasadiť rýchlejšie a modernejšie vlaky. „S nižšími traťovými rýchlosťami sa tam totiž nedostanú ani vozne, ktoré sú určené na rýchlosť 160 km/h, nakoľko ich využitie by nebolo v súlade so zásadami dobrého hospodára," dodal. Toto ale ŽSR kategoricky odmieta. „Kvalita koľají a ani výluky nemajú vplyv na radenie vozňov vo vlakoch ZSSK," ohradil sa hovorca ŽSR Michal Lukáč.
Aj odborník hovorí, že rýchlejšie vlaky sa dávajú na sever, keďže je na tejto trase väčší dopyt. Na druhej strane, práve tento aspekt nemusí byť pre cestujúceho vždy rozhodujúci. „Je to o celkovom dojme z cestovania a ten môžete mať aj pri nižších cestovných rýchlostiach. Ak sa vo vlaku cítite dobre a pohodlne, nevadí vám stráviť v ňom viac času. Závisí to samozrejme aj od účelu cesty," myslí si odborník Rastislav Cenký.

Komfort odlišný, cena rovnaká

Kompetentní aj odborník teda potvrdzujú, že na severnej trase si cestujúci užijú omnoho lepší komfort ako na juhu. Napriek tomu sa za I. triedu platí rovnaký príplatok v oboch prípadoch. Ten sa pohybuje do piatich eur. „V každom prípade, pokiaľ si niekto kúpi lístok do prvej triedy a takýto vozeň tam nie je zaradený, príplatok vraciame," odpovedal Kováč. Prečo však južnou trasou nie je tento príplatok automaticky v I. triede nižší, sme sa nedozvedeli. „Cestujúci, ktorí chcú cestovať kvalitne a pohodlne, sú ochotní si za cestu priplatiť. Pre nich vrátenie príplatku nie je rozhodujúce. Zvolili si totiž prvú triedu a boli ochotní si za ňu zaplatiť. Ak nedostali adekvátnu službu, budú sa v budúcnosti zrejme pozerať po iných alternatívach cestovania," myslí si Cenký.

Na južnej trase je občerstvenie sci-fi

Jednou z dôležitých vecí, ktoré nesúvisia len s I. triedou, ale slúži pre všetkých cestujúcich, je možnosť občerstvenia. Na severnej trase je bežne dostupný reštauračný vozeň, prípadne vlakvedúci chodí s občerstvovacím vozíkom. „Na južnej trase sme s našimi dodávateľmi, bohužiaľ, nenašli rentabilný model prevádzkovania občerstvenia a do straty tu ísť nemôžeme my ani oni," ozrejmil hovorca ZSSK Kováč. V praxi to znamená, že aj počas niekoľko hodinovej jazdy, sa človek musí spoľahnúť na vlastné zásoby. Na záver treba ešte pripomenúť, že oproti juhu, si ľudia cestujúci severom môžu vybrať okrem rýchlika aj možnosť IC vlaku, ktorý opäť ponúka vyšší komfort. Vyplýva z tohto, že cestujúci, ktorí využívajú na presun južnú trasu, sú občanmi druhej kategórie? „Na južnej trase je zrejme nižší dopyt a preto aj menej kvalitné služby. To nie je o občanoch druhej kategórie. Zvolili sme si v štáte sociálnu politiku a vlaky zadarmo, tak sa nemôžeme sťažovať, že v systéme nie je dosť peňazí na modernizáciu, opráv a servis," uzavrel odborník Rastislav Cenký.

https://www.tvnoviny.sk/exkluzivne/1984 ... re-a-juhu#
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Naspäť na 2019

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.