VIDEO: Pozrite si výstavbu diaľnice D3 v Čadci

Moderátor: Moderátori

VIDEO: Pozrite si výstavbu diaľnice D3 v Čadci

Odoslaťod plš » 27. Dec 2018 08:33

VIDEO: Pozrite si výstavbu diaľnice D3 v Čadci
Martin Majerníček, Pravda 27.12.2018 06:00

Diaľnica na Kysuciach chýba ako soľ. Stavia sa pri Čadci, ale problémové úseky pri Kysuckom Novom Meste stále čakajú na príchod stavebných strojov. Výstavba úseku D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec podľa diaľničiarov postupuje podľa plánu. Nový úsek severnej diaľnice v plnom profile má byť hotový na konci roka 2020. Tranzitná doprava bude môcť obísť Čadcu, cez ktorú vedie cesta prvej triedy I/11.

Pozrite si zábery z rozostavaného úseku D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec:

Štvorprúdovka povedie cez zastavanú časť mesta. „Napriek náročnosti realizácie diaľnice v intraviláne prace postupujú s reálnym harmonogramom. Vykonávajú sa nosné konštrukcie na rozhodujúcich mostoch a oporných múroch. Zakladanie objektov je ukončené. Svahy sú zaistené pre ďalší postup,“ informuje hovorkyňa Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS).

Diaľničný úsek D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec bude po dostavbe dlhý 5 673 metrov. Výstavbu zabezpečujú stavebné spoločnosti Strabag, Porr a Hochtief. Výstavba sa oficiálne začala v decembri 2016. Jej ukončenie je plánované na december 2020. Výstavba prebieha z väčšej časti z eurofondov z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra a z Nástroja na prepájanie Európy (CEF). Stavebné spoločnosti v tendri ponúkli cenu 239 miliónov eur bez dane. Predpokladaná cena pritom bola nižšia vo výške 199 miliónov eur.

Diaľničiari budujú úsek v plnom profile. Po dostavbe sa z každej strany napojí na dva už existujúce úseky. Južne od rozostavaného úseku je v prevádzke v polovičnom profile úsek D3 Oščadnica – Čadca, Bukov s jednorúrovým tunelom Horelica. Smerom na sever od rozostavaného úseku pokračuje diaľnica D3 v polovičnom profile až k poľským hraniciam. V križovatke Svrčinovec sa na diaľnicu D3 bude napájať krátka 1,71-kilometrová rýchlostná cesta R5 k hraniciam s Českou republikou.

Úsek D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec odbremení od tranzitnej dopravy mesto Čadca. Podľa celoštátneho sčítania dopravy z roku 2015 prechádza po ceste prvej triedy I/11 priamo cez mesto takmer 19-tisíc automobilov denne. Po rovnakej ceste medzi Čadcou a Svrčinovcom denne jazdí približne 15-tisíc vozidiel.

Investor v rámci výstavby úseku musí zbúrať 32 nehnuteľností. Diaľničiari zaznamenali problémy s výkupom jedného z domov. Národná diaľničná spoločnosť (NDS) majiteľke ešte v roku 2014 vyplatila 260 407,93 eura. Podľa diaľničiarov majiteľka žiadala doplatiť sumu vo výške 185 153 eur. Spor NDS a pôvodnej majiteľky domu sa skončil na súde.

Dostavbe diaľnice D3 chýbajú dva úseky v okolí Kysuckého Nového Mesta. Diaľnica sa začína v križovatke Hričovské Podhradie. Smerom na sever pokračuje v plnom profile prostredníctvom tunela Považský Chlmec. Aktuálne štvorprúdovka končí v časti Žilina, Brodno.

Diaľničiari v novembri odštartovali tender na projektové práce privádzača úseku D3 Žilina, Brodno – Kysucké Nové Mesto. Samotný úsek s celkovou dĺžkou 11,2 kilometra je vo fáze procesu prípravy a vypracovania dokumentácie pre územné rozhodnutie a dokumentácie stavebného zámeru.

Nadväzujúci úsek D3 Kysucké Nové Mesto – Oščadnica bude dlhý 10,79 kilometra. Podľa informácií zverejnených na internetovej stránke NDS je úsek aktuálne vo fáze procesu prípravy a vypracovania dokumentácie pre stavebné povolenie. Na výstavbu aktuálne štát nemá zabezpečené financovanie. Zdroje z aktuálneho programového obdobia na čerpanie eurofondov sú minuté.

Diaľničiari plánujú dostavbu druhého profilu úseku D3 Oščadnica – Čadca, Bukov. Daný štvorkilometrový úsek je aktuálne taktiež v procese prípravy a vypracovania dokumentácie pre stavebné povolenie. V rámci projektu dostane tunel Horelica druhú rúru. Vďaka tomu sa v oblasti zlepší plynulosť premávky. Aktuálne je potrebné v čase dopravných špičiek tunel priebežne uzatvárať. Termín začiatku výstavby zvyšných dvoch úsekov diaľnice D3 a dokončenia tunela Horelica spolu s priľahlým úsekom nie je známy.

https://spravy.pravda.sk/ekonomika/clan ... 3-v-cadci/
plš
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 04. Sep 2011 22:26
Bydlisko: Košice

Naspäť na 2018

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.