Váženie preťažených áut na ceste v Dvoriankach...

Moderátor: Moderátori

Váženie preťažených áut na ceste v Dvoriankach...

Odoslaťod janovie » 23. Dec 2017 14:06

23. dec 2017 o 9:27 TASR
Váženie preťažených áut na ceste v Dvoriankach je stále len na papieri
Projekt je pozastavený, chýbajú peniaze.

DVORIANKY. Projekt nepretržitého monitoringu dopravy na ceste I/79 v obci Dvorianky (okr. Trebišov) je stále odložený na neurčito.

Systém mal byť hotový 15. decembra, podpis zmluvy medzi Slovenskou správou ciest (SSC) a úspešným uchádzačom z verejného obstarávania zabrzdil nedostatok peňazí.

Projekt so stavbou vážnice má pomôcť riešiť problém na Hlavnej ulici v Dvoriankach, obyvateľov dlhodobo trápi hluk a vibrácie od množstva kamiónov.

Systém má identifikovať vozidlá, ktoré prekračujú povolenú hmotnosť či rýchlosť a porušujú pravidlá cestnej premávky.

Súčasťou má byť aj monitorovanie intenzity hluku a emisií v ovzduší.

Čaká sa na rozpočet
"SSC nedostala potrebný súhlas z Ministerstva dopravy a výstavby SR a rokovania ohľadom financovania výstavby vážnice, resp. zaradenia do investičného plánu na rok 2018, aktuálne prebiehajú," uviedla hovorkyňa SSC Lucia Karelová.

Ministerstvo dopravy argumentovalo, že ide o finančne náročný projekt, ktorý sa bude odvíjať od podoby schválenia štátneho rozpočtu na budúci rok. Ten schválila NR SR minulý týždeň.

"Je potrebné počkať na podrobné rozdelenie pridelených zdrojov do jednotlivých kapitol Ministerstva dopravy a výstavby SR. Až následne po tomto procese bude možné zodpovedne povedať, či a v ktorej oblasti dôjde k navýšeniu prostriedkov v roku 2018," konštatovala hovorkyňa rezortu Karolína Ducká.

Ministerstvo: Urobili sa opatrenia
Ministerstvo podľa nej robí niekoľko opatrení na zmiernenie hluku na ceste I/79 i na zvýšenie dozoru nad nákladnou dopravou.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:
Špeciálny tichý asfalt sa na frekventovanej ceste v Dvoriankach osvedčil
"Okrem nasadenia špeciálneho nízkohlučného asfaltu priamo v Dvoriankach sa v poslednom roku výrazne zintenzívnila aj kontrola na ceste I/79," uviedla.

Preťažené nákladné autá podľa podozrení v minulosti spôsobili dramatické zhoršenie niekoľkých cestných stavieb.

"Stavba zabudovaných váh je iba jedným zo spôsobov, ako je možné splniť túto úlohu. Polícia aj v súčasnosti využíva mobilné váhy, ktoré rovnako plnia funkciu aktívnej kontroly kamiónovej dopravy na našich cestách," konštatovala Ducká.

Aktivista: Politikom je to jedno
Miestny aktivista v Dvoriankach Ján Vitkovič pripomína, že firma na realizáciu systému monitoringu dopravy bola vo verejnom obstarávaní vybraná už pred vyše dvoma mesiacmi.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:
Ján Vitkovič už roky bojuje s úradníkmi. Trápia ho kamióny v Dvoriankach
"Myslím si, že politici znovu nedodržali sľub, pritom už od leta sľubovali tento systém na Hlavnej ulici v obci a nakoniec toho roku tu nebude nič. Vidím to tak, že politikom, ako aj úradníkom je jedno, ako ľudia žijú pri cestách s medzinárodným tranzitom kamiónov a považujem vzniknutú situáciu za neuveriteľné kocúrkovo," uviedol predseda petičného výboru Dvorianky.

Opatrenia proti preťaženým kamiónom s vážením mobilnými váhami, na ktoré sa odvoláva rezort dopravy, považuje za nedostačujúce.

V súvislosti s položením špeciálneho asfaltu v obci v tomto roku Vitkovič konštatoval, že sa tak stalo len na 300-metrovom úseku na vjazde do obce od Hriadok a chýba položiť zvyšných 800 metrov.

K 15. decembru 2017, kedy mal byť projekt s osadením vážnice hotový, vyhlásil petičný výbor Dvorianky protest na Facebooku, o čom informoval všetky kompetentné orgány vrátane Úradu vlády SR.

O príprave nejakého fyzického protestu na Hlavnej ulici aktuálne Vitkovič nevie.

https://dolnyzemplin.korzar.sme.sk/c/20 ... pieri.html
janovie
diskutujúci
 
Príspevky: 86
Založený: 02. Júl 2009 07:52

Naspäť na 2017

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.