tartuje severný obchvat Prešova, Kažimír sa teší z úspory vy

Moderátor: Moderátori

tartuje severný obchvat Prešova, Kažimír sa teší z úspory vy

Odoslaťod plš » 21. Dec 2017 17:51

21.12.2017, 13:34 Aktualizované o 16:06
Štartuje severný obchvat Prešova, Kažimír sa teší z úspory vyše sto miliónov
Autor: TASR

Prvá etapa výstavby rýchlostnej cesty predstavuje úsek s dĺžkou 4,3 kilometra.
Štartuje severný obchvat Prešova, Kažimír sa teší z úspory vyše sto miliónov
Zdroj: NDS

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) vyhlásila vo štvrtok verejnú súťaž na výstavbu prvej etapy severného obchvatu Prešova na rýchlostnej ceste R4. Predpokladaná hodnota zákazky je podľa diaľničiarov 169,98 milióna eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH).

"Plánovaný úsek má odľahčiť dopravu v meste Prešov a tvorí jeho severný obchvat," priblížila hovorkyňa spoločnosti Michaela Michalová.

Cesta do Poľska

Prvá etapa výstavby rýchlostnej cesty predstavuje úsek s dĺžkou 4,3 kilometra (km) medzi križovatkami Prešov, západ a Prešov, sever. Ide o prepojenie cesty prvej triedy I/68 medzi Sabinovom a Prešovom s diaľnicou D1.

Výstavbou rýchlostnej cesty R4 sa podľa NDS v danom úseku prerozdelí doprava a čiastočne sa zníži zaťaženie mestských komunikácií. Súčasťou úseku je tunel Bikoš s dĺžkou 1155 metrov. "Rýchlostná cesta R4 je súčasťou transeurópskej dopravnej siete TEN-T, ide o začiatok severnej R4 smerom na Poľsko cez Svidník," dodala Michalová.

Úsek by sa mal vybudovať v plnom profile. "NDS znížila náklady na výstavbu prvej etapy prešovského obchvatu o 33 miliónov eur oproti dokumentácii na stavebné povolenie. Konečnú cenu určí až medzinárodný tender," opísala Michalová.

NDS podľa jej slov predĺžila lehotu na predloženie ponúk v súťaži o jeden mesiac oproti minimálnemu zákonnému limitu pre nadchádzajúce vianočné obdobie.

O konečnej podobe úseku pritom podľa Michalovej rokovala diaľničná spoločnosť s Útvarom hodnoty za peniaze pri ministerstve financií a v spolupráci s ním sa bude vytvárať aj definitívna podoba druhej etapy úseku R4 s dĺžkou 10,2 km.

Odhadujú úsporu vyše sto miliónov

Podľa Útvaru hodnoty za peniaze sa pritom cena za celý obchvat zníži o 112 miliónov eur. Prvá etapa obchvatu je totiž plánovaná v plnom profile a druhá za odhadovaných 235 miliónov eur v polovičnom profile. Náklady na výstavbu druhej etapy tak klesli rozhodnutím o výstavbe v polovičnom profile o 79 miliónov eur, teda o 25 percenta.

"Teším sa, že sa spoločnými silami oboch rezortov podarilo zvýšiť kvalitu projektu. Ako minister financií mám však radosť najmä z toho, že sa odhad celkových nákladov znížil o pätinu," konštatoval minister financií Peter Kažimír (Smer-SD).

Diaľničiari však vyčíslili predpokladanú hodnotu zákazky na nižšiu sumu ako 222 miliónov ešte pred rokovaniami s Útvarom hodnoty za peniaze. "

Suma 222 miliónov eur bola odhadovaná na základe štátnej expertízy, predpokladaná hodnota zákazky sa stanovovala neskôr a znížili ju úspory v technických riešeniach a podrobne zadefinovaných opatreniach v realizačnej dokumentácii. Ďalšie úspory priniesli rokovania s ÚHP MF, išlo o zreálnenie jednotkových cien niektorých komodít, keď sa ceny uvedené v projektovej dokumentácii porovnali s aktuálnymi trhovými cenami na trhu a stavbách, ktoré NDS vysúťažila v poslednom období," uvádza vedúci odboru marketingu a služieb verejnosti NDS Martin Guzi.

Útvar hodnoty za peniaze pritom odporučil rezortu dopravy a NDS posúdiť prínosy druhej etapy severného obchvatu v analýze CBA ich porovnaním s relevantnými alternatívami riešenia dopravy v meste Prešov.

"Pre posúdenie druhej etapy by mali byť vyhodnotené aj ďalšie možnosti ako alternatívne trasovanie obchvatu, úpravy ciest vo vnútri mesta a posilnenie verejnej dopravy," doplnil riaditeľ Útvaru hodnoty za peniaze Štefan Kišš.

Severný obchvat Prešova v skratke

4,3 km dlhý úsek v plnom profile
dvojrúrový tunel Bikoš má dĺžku 1 155 km
spolu 9 mostov
3 mosty na R4
3 mosty na vetvách križovatky Prešov, sever
3 mosty mimo R4
1 367m celková dĺžka mostných objektov
1 objekt protihlukovej steny s dĺžkou 699 m
1 340 dní výstavby

Autor: peb, TASR
https://finweb.hnonline.sk/ekonomika/16 ... 0-milionov
plš
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 04. Sep 2011 23:26
Bydlisko: Košice

Naspäť na 2017

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.