Vláda Bratislave poskytne 13 miliónov eur na opravu ciest

Moderátor: Moderátori

Vláda Bratislave poskytne 13 miliónov eur na opravu ciest

Odoslaťod peterle » 14. Dec 2017 17:51

Magistrát chce 10-miliónovú dotáciu využiť na opravu najvýznamnejších spojníc mesta. Nemalú čiastku financií zhltne aj oprava historickej budovy SND.

13. december 2017

Bratislava dostane od štátu 13 miliónov eur na opravu komunikácii. Dnes to odsúhlasila vláda. Magistrát dostane z tejto sumy dotáciu 10 miliónov eur, mestská časť Staré Mesto jeden milión eur a dva milióny eur jej schválili ako návratnú finančnú výpomoc. Štát zároveň chce riešiť nutné opravy historickej budovy Slovenského národného divadla (SND) a taktiež rozvoj ďalších expozícií múzea moderného umenia Danubiana v Bratislave.

Oprava významných spojníc mesta
Magistrát chce 10-miliónovú dotáciu využiť na opravu najvýznamnejších spojníc mesta ako je Dolnozemská, Brnianska –Hodonínska – Lamačská, Račianska či Bajkalská. Taktiež chce rozšíriť most a kruhový objazd na Hradskej ulici. Staré Mesto plánuje dotáciu vo výške jedného milióna investovať do opravy povrchu komunikácií Povraznícka, Hlboká, Klemensova, Hriňovská, Hollého, Fraňa Kráľa, Kozia a Kýčerského.

Návratnú finančnú výpomoc v hodnote dvoch miliónov eur chce staromestská samospráva použiť na opravu komunikácií Strážnická, Justičná, Senická, Lermontovova, Mariánska, Tobrucká, Holubyho, Blumentálska, Na Kalvárii, Svoradova, Beskydská, Benediktiho a Dobrovského.

Kritický stav historickej budovy SND

Štát chce zároveň v Bratislave riešiť kritickú situáciu v historickej budove SND, kde je z dôvodu nevyhovujúcich technických riešení ohrozený hrací plán a prevádzka budovy. Na nevyhnutné opravy priestorov divadla preto navrhuje vyčleniť zo štátneho rozpočtu 980 000 eur.

Vláda zaviazala ministra financií Petra Kažimíra (Smer-SD), aby hľadal možnosti financovania. Rovnako má nájsť 400 000 eur na vybudovanie priestorov pre alternatívne expozície a sprievodné podujatia v múzeu moderného umenia Danubiana v Bratislave.

Hlavné mesto totiž podľa vlády dlhodobo pociťuje nedostatok priestorov pre výstavné projekty a Danubiana by novou expozíciou prispela k riešeniu tohto nevyhovujúceho sta­vu.

Integrovaná preprava aj vrakunská skládka

Vláda na svojom stredajšom rokovaní schválila tiež návrh na riešenie aktuálnych potrieb Bratislavy ako hlavného mesta SR. V ňom sa napríklad spomína výpadok príjmov Bratislavy spôsobený nezrovnalosťami pri sčítaní počtu jeho obyvateľov, problematika stavu ciest či zvýšené finančné dopady spolufinancovania fondov EÚ v súvislosti so zmenou pravidiel na započítavanie DPH medzi oprávnené výdavky.

Minister dopravy Árpád Érsek(Most-Híd) má v nadväznosti na výsledky štúdie realizovateľnosti železničného uzla Bratislava predložiť plán a harmonogram výstavby terminálov integrovanej osobnej prepravy. Zabezpečiť musí tiež navýšenie výkonov v osobnej železničnej doprave pre rok 2018, vrátane liniek v okolí Bratislavy. Za účelom riešenia problematiky náhradného nájomného bývania v hlavnom meste sa má vytvoriť medzirezortná pracovná skupina.

Gabčíkovo aj Slavín

Pokračovať v spolupráci s mestom pri príprave a realizácii sanácie toxickej skládky vo Vrakuni má za úlohu minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd). Zároveň má zabezpečiť rekonštrukciu asfaltového povrchu pravostrannej ochrannej hrádze vodného diela Gabčíkovo v katastri mestských častí Petržalka, Rusovce a Čunovo. Minister obrany Peter Gajdoš (SNS) dostal za úlohu v spolupráci s ministrom vnútra, financií, kultúry a primátorom Bratislavy vytvoriť pracovnú komisiu na posúdenie zámeru obnovy pamätníka Slavín a zriadenia expozície 2. svetovej vojny v ňom.

Bratislave naposledy schválila vláda dotáciu 15 miliónov eur v decembri 2015, a to na zabezpečenie príprav predsedníctva Slovenska v Rade EÚ v roku 2016. Väčšina peňazí išla do rekonštrukcie komunikácií.

Zdroj: TASR

http://bratislava.dnes24.sk/vlada-brati ... est-286684
peterle
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 592
Obrázky: 231
Založený: 13. Júl 2011 14:31

Naspäť na 2017

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.

cron