Lepšie riešenia ako iluzórne rýchlostné cesty existujú

Moderátor: Moderátori

Lepšie riešenia ako iluzórne rýchlostné cesty existujú

Odoslaťod plš » 03. Dec 2017 20:12

Lepšie riešenia ako iluzórne rýchlostné cesty existujú

Obnovu zanedbaných ciest prvej triedy a malé obchvaty miest presadzuje analytik INEKO Ján Kovalčík preto, že bez nich zostane veľa regiónov ešte dlhé roky frustrovaných, keďže nemá slušné cestné spojenie so zvyškom Slovenska.

29.11.2017, 09:07 | Katarína Ragáčová | © 2017 News and Media Holding

Pred pár dňami ste predstavili interaktívnu mapu diaľnic. V rámci nej ste vyznačili aj niektoré úseky rýchlostných ciest, ktoré nie je nevyhnutné stavať. Lacnejšou a rýchlejšou alternatívou by podľa vás bola oprava existujúcej cesty prvej triedy. Z analytických kruhov už pár mesiacov zaznieva, že by sa mal štát viac sústrediť na ich obnovu v kontexte budovania diaľnic a rýchlostných ciest. Ale čo je skutočnou pohnútkou?

Môžem hovoriť len za seba. Nepovažujem za zodpovedné, keď vládni politici prezentujú diaľnice a rýchlostné cesty ako jediné riešenie, a to v blízkom horizonte, keď je ich vybudovanie nereálne. Vedie to k nezmyselným ekonomickým rozhodnutiam či už firiem, ktoré si postavia kapacity závislé od dopravného napojenia v miestach, kde im sľúbili cestu, ale aj jednotlivých domácností. Zoberme si len urbanizáciu v okolí Bratislavy. Určite by sa ľudia tak nenáhlili so sťahovaním do satelitov, keby dostali poctivú informáciu o tom, ako dlho budú čakať na dopravné riešenie. Tá nepoctivosť vlády má obrovské ekonomické, spoločenské a sociálne následky. Musí sa ľuďom začať hovoriť pravda. A považujem za zodpovedné nielen kritizovať, ale aj ponúkať riešenia. Niekde je to lepšie využitie koľajovej dopravy: lepšia ponuka vlakov by mohla do roka citeľne odľahčiť preťažené cesty v Bratislave a okolí, v Prešove i na Kysuciach. A čakanie na diaľnice by bolelo oveľa menej. Vo viacerých regiónoch by nadlho stačili zlepšenia existujúcich ciest prvej triedy alebo ich preložky. Rýchlocesty znejú síce lákavo, lenže na veľkorysé a drahé riešenia sa bude čakať oveľa dlhšie.
https://www.etrend.sk/trend-archiv/rok- ... stuju.html
plš
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 04. Sep 2011 22:26
Bydlisko: Košice

Naspäť na 2017

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.