Ľudia kamióny v záhradách nechcú, už vlani spísali petíciu

Moderátor: Moderátori

Ľudia kamióny v záhradách nechcú, už vlani spísali petíciu

Odoslaťod Miro » 17. Sep 2017 11:10

Ľudia kamióny v záhradách nechcú, už vlani spísali petíciu

Útrapy obyvateľov Makova, ktorí žijú v blízkosti medzinárodnej cesty I/10, ktorá je podľa nich v dezolátnom stave, neskončili, naopak. Vlani spísali aj petíciu, zatiaľ bez odozvy.

17. sep 2017 o 7:33 Iveta Hažíková
Obyvatelia Makova žijúci v blízkosti medzinárodnej cesty I/10 sú zúfalí. (Zdroj: AO)
Písmo:A-|A+012

MAKOV. Obyvatelia žijúci v blízkosti medzinárodnej cesty I/10 sú zúfalí. Sťažujú si, že žiadnou raritou nie sú havarované kamióny, ktoré nezriedka skončia pri ich domoch, dokonca v záhradách. Vlani spísali petíciu, ktorú vedenie obce odovzdalo na ministerstve dopravy. Svoju nespokojnosť vyjadrilo vyše 600 obyvateľov.

Niektoré úseky sú v katastrofálnom stave

Spomínaná cesta je vo veľmi zlom stave, niektoré úseky sú doslova katastrofálne. Na viacerých miestach sú v asfalte veľké nerovnosti a diery v celom profile, ktoré spôsobujú nadmerný hluk, spôsobený zväčša kamiónovou dopravou. Nekvalitný, šmykľavý asfalt je príčinou častých dopravných nehôd, najmä v zákrutách pri klesaní z obidvoch strán Makova. Na mnohých miestach je vozovka nevhodne naklopená a počas dažďov steká voda z cesty priamo do pivníc rodinných domov a záhrad.
Nekvalitná cesta v Makove (3 fotografie)

Starosta obce Martin Pavlík hovorí, že sa denne stretáva s nespokojnosťou obyvateľov, tiež návštevníkov obce. „Aj napriek prísľubu kompetentných sa doposiaľ neodstránili závady na ceste I. triedy I/10,na ktoré sme poukázali spomínanou petíciou,“ konštatuje.

K žiadnym opatreniam nedošlo

Podľa jeho slov nekvalitná vozovka na mnohých miestach naďalej strpčuje život obyvateľom. „Je pre mňa zarážajúce, že napriek častým dopravným nehodám na kritickom úseku v smere na Bytču a naším urgenciám, nakoľko dochádza k priamemu ohrozeniu ľudí v rodinných domoch, správca cesty nevykonal žiadne opatrenia, či už spomalením alebo zdrsnením vozovky na tomto úseku,“ vraví. Dodáva, že aj naďalej budú upozorňovať a žiadať riešiť túto veľmi zlú situáciu. „Veď takto zaťažená cesta s medzinárodným významom si zaslúži väčšiu starostlivosť a pozornosť od zodpovedných inštitúcii.“
Prečítajte si tiež:Na výstavbe diaľničného úseku robí takmer stovka ľudí

Všetko bude opäť závisieť od financií

Ministerstvo dopravy tvrdí, že sleduje a hľadá možnosti riešenia problému obyvateľov Makova. „Do realizácie, po ukončení projektovej prípravy, pôjde projekt rekonštrukcie mosta I/10 Makov – Trojačka, most 238. Projekt „Modernizácia vybraných úsekov ciest I. triedy – I/10 Makov – prieťah“ sa urobí v prípade uvoľnenia zdrojov z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra,“ informoval tlačový odbor ministerstva. Je vraj v balíku plánovaných projektov OP Integrovaná infraštruktúra pod modernizáciou ciest I. triedy. Vzhľadom na rozsah, sa ale nezmestil do určenej alokácie, čo znamená, že by sa mohol financovať, len ak vypadne niektorý z plánovaných projektov.

ČO POVEDALI PO SPÍSANÍ PETÍCIE NA CESTU MIESTNI OBYVATELIA:

Eva Čuboňová – Je tu veľká premávka, veľa dopravných nehôd. Najhoršie je, keď zaprší. Vždy sa tu vyvráti nejaké auto. Predtým to boli osobné, teraz pribudli aj kamióny. S tým súvisí aj vytekanie prevádzkových kvapalín. Jednoducho sa bojíme. Tá cesta je v dezolátnom stave. Čo si spomínam, boli tu prevrátené tri kamióny, osobné autá sme mali aj v záhrade. Žiadali sme zníženie rýchlosti, ale 70-tka nepostačuje. Cesta je zle naklopená a ako som spomínala, veľká je aj rýchlosť.

Ján Holáčik – V noci je to niečo hrozné, nedá sa spať. Človek sa zobudí aj päťkrát za noc. Keď ide prázdny kamión 70 – 80 kilometrovou rýchlosťou, akoby vám niekto strelil do domu. Zdá sa, že vám padá strecha. V mojej záhrade zatiaľ auto neskončilo, ale stalo sa, že sa jednému odtrhol vozík, vošiel do protismeru. Je možné, že bol zle upevnený, ale zrejme k tomu pomohla aj jama, ktorá je na tejto ceste.

Irena Cingelová – Keď ide prázdny kamión, môžete mať aj plastové okná, nič vám nepomôže. Je to hrozný rachot. Čo sa týka mojej práce, chodím na samé nočné, nikdy by som neverila, že raz budem musieť spať so štupľami v ušiach. Mojej sestre tieto jazdy kamiónov vykrivili plot, po búrkach ide všetka voda do jej dvora. Koľkokrát sme v noci vybehli, že nebodaj kamión havaroval. Pravdou totiž je, že každý tento hluk sa prenáša do našich domov.

Karola Masnicová – Zvlášť v noci vôbec nemôžem otvoriť okno. Už toľkokrát som vybehla von, či nedošlo k havárii kamiónu. Tie jamy na ceste sú hrozné.

Ivana Bajcarová – Keď prechádzajú kamióny v noci, trasú sa mi poháre v kredenci. Takisto ako ďalší, aj ja si často myslím, že je tu búračka. Tá cesta nie je rovná, rovnako ako iným, aj mne steká voda z nej až do dvora.

Nechajte si posielať ranný prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Čítajte viac: https://mykysuce.sme.sk/c/20650577/ludi ... z4svh1202P
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Naspäť na 2017

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.