Korekcie pri eurofondoch môžu byť vyššie ako 180 miliónov

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Korekcie pri eurofondoch môžu byť vyššie ako 180 miliónov

Odoslaťod plš » 20. Dec 2013 22:43

Korekcie pri eurofondoch môžu byť vyššie ako 180 miliónov

Rozpočet nemusí zaťažiť len 180 miliónov eur, ktoré nám Brusel nepreplatí pre krátke lehoty pri tendroch. Odborníci si myslia, že budú aj ďalšie korekcie.
BRATISLAVA. Suma eurofondov, ktorú nám Európska komisia nepreplatí, môže byť vyššia ako 183 miliónov eur, o ktorej hovoril tento týždeň podpredseda vlády pre investície Ľubomír Vážny.
V tomto prípade ide o takzvanú plošnú korekciu. Vypočítala sa ako desať percent z hodnoty potenciálne chybných projektov.
Brusel nám vyčítal krátke lehoty, ktoré mali súťažiaci v tendroch a označil ich za systémovú chybu. Slovensko zaplatí tieto peniaze z rozpočtu, potom ich chce vymáhať od obstarávateľov, ktorí pochybili.
Individuálne korekcie
Komisia však môže uplatniť aj individuálne korekcie na konkrétne projekty, čo sa stalo už aj v minulosti. Andrej Králik zo zastúpenia Európskej komisie na Slovensku nevylúčil, že môžu prísť aj ďalšie.
„Myslím si, že budú aj ďalšie individuálne korekcie,“ predpokladá odborník na eurofondy Ján Rudolf.
Projektov je veľa a eurofondy z druhého programového obdobia sa môžu čerpať do konca roku 2015. To, že môžu byť korekcie o čosi vyššie, pripustil vo štvrtok aj Vážny. Aké iné chyby nám Brusel vyčíta, nechcel vo vtedy veľmi konkretizovať.
Ministerstvá nechcú byť konkrétnejšie, aké iné nedostatky im Komisia vyčíta. Ministerstvo školstva uviedlo, že ani nemôžu zverejniť výsledky auditov Komisie.
Za koho boli vyššie
Hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa povedal, že s Komisiou nevedú ďalšie rokovania o korekciách za iné projekty. Práve na dopravné projekty uplatnil Brusel najvyššie korekcie pre krátke lehoty pri zákazkách. Dosiahli takmer 160 miliónov eur.
Viac ako sto miliónov z tejto sumy pripadá podľa ministerstva na tendre z čias, keď bol ministrom dopravy Vážny. Problémovou bola napríklad modernizácia trate medzi Novým Mestom nad Váhom a Zlatovcami. Na projekty, o ktoré sa začalo súťažiť za Radičovej vlády, sa vzťahujú korekcie za 40 miliónov eur.
Vážny zverejnil štatistiku, z ktorej vyšla horšie Radičovej vláda. Chybných projektov pre krátke lehoty bolo u nás 326. Za prvej Ficovej vlády ich bolo 56 a za necelé dva roky Radičovej vlády 176.

piatok 20. 12. 2013 21:00 | Marianna Onuferová

Čítajte viac: http://ekonomika.sme.sk/c/7046914/korek ... z2o3OOOz8d
plš
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 04. Sep 2011 22:26
Bydlisko: Košice

Naspäť na 2013

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.