Fico či Počiatek. SDKÚ chce vyvodiť zodpovednosť za Kurimany

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Fico či Počiatek. SDKÚ chce vyvodiť zodpovednosť za Kurimany

Odoslaťod bzzi » 13. Dec 2013 14:52

Fico či Počiatek. SDKÚ chce vyvodiť zodpovednosť za Kurimany

Opozičná SDKÚ-DS apeluje na vládu Roberta Fica (Smer-SD) a špeciálne na ministra dopravy Jána Počiatka (Smer-SD), aby vyvodil politickú zodpovednosť v súvislosti s minuloročnou tragédiou na diaľničnom moste pri Kurimanoch.

"Kladieme si otázky, čo sa ešte musí stať, aby vláda na Slovensku začala cítiť politickú zodpovednosť," spýtal sa na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave podpredseda SDKÚ-DS Ivan Štefanec.

Pripomenul tiež niekoľko nedávnych situácií zo zahraničia, keď napríklad poľský minister dopravy odstúpil pre škandál s hodinkami za 5000 eur. V Lotyšsku zase tamojší premiér odstúpil pre nešťastie, ktoré sa stalo na súkromnej stavbe. "Apelujeme na politickú zodpovednosť vládnych činiteľov, osobitne ministra Počiatka," zdôraznil Štefanec.

Odvolával sa pritom na nedávne informácie o tejto nehode, ktoré sa objavili v médiách. Podľa Jozefa Mikuša (SDKÚ-DS) hovoria okrem iného aj o tom, že s veľkou pravdepodobnosťou pri stavbe pochybil aj štát. Zamestnanci štátu či štátnych inštitúcií podľa neho museli vedieť o zlyhávaní tohto projektu už pri jeho vzniku či počas výstavby, alebo v rámci kontrol stavebného dozoru.

Poslanci SDKÚ-DS sa preto pokúsili zaradiť na rokovanie aktuálnej schôdze Národnej rady (NR) SR samostatný bod o tomto nešťastí, v rámci ktorého by minister vysvetlil opatrenia rezortu po tragédii. S tým však neuspeli, a preto chcú ministra Počiatka interpelovať a v rámci toho ho požiadajú o odpovede na viaceré otázky.

Napríklad, či vedel on alebo jeho podriadení o tom, že projekt vrátane statických prepočtov na podpornú konštrukciu mosta neboli vypracované podľa platných slovenských noriem. Alebo či vedel, že podpery na moste boli poddimenzované a že vedúci pracovníci subdodávateľa a pracovníci stavebného dozoru v čase nehody nemali dostatočnú odbornú spôsobilosť.

http://hn.hnonline.sk/ekonomika-a-firmy-117/fico-ci-pociatek-sdku-chce-vyvodit-zodpovednost-za-kurimany-597898
bzzi
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 395
Obrázky: 23
Založený: 13. Máj 2010 17:35

Naspäť na 2013

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.