Vylúčenie z tendra považuje HANT za neopodstatnené

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Vylúčenie z tendra považuje HANT za neopodstatnené

Odoslaťod nonick » 16. Dec 2011 15:52

BRATISLAVA. Stavebná spoločnosť HANT BA DS, a.s. považuje za neopodstatnené vylúčenie združenia s jej zastúpením z nového tendra na výstavbu druhého úseku diaľnice D 1 Jánovce - Jablonov. Z tohto dôvodu chce považskobystrická firma požiadať Národnú diaľničnú spoločnosť (NDS), a.s. o nápravu jej rozhodnutia.

Pre agentúru SITA to potvrdila Miriam Bayerová z materskej spoločnosti HANT BA, a.s. Jej dcérska firma spolu s Cestnými stavbami Liptovský Mikuláš, spol. s r.o. predložila vo verejnej súťaži najlacnejšiu ponuku za 119,86 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty.

"Predmetom vylúčenia sú podľa obstarávateľa detaily referenčných stavieb, ktoré nič nemenia na podstate stavebného diela. Komisia pravdepodobne dospela k svojmu záveru na základe súčasného stavu, kedy je komunikácia v provizórnom užívaní a nezohľadnila fakt, že po dobudovaní sa stane súčasťou diela, ktoré bude spĺňať všetky požadované parametre," uviedla Bayerová k dôvodom vyradenia z diaľničného tendra.

Národná diaľničná spoločnosť sa k dôvodom i celkovému počtu vylúčených účastníkov zo súťaže nechcela vyjadriť. Zdôvodnila to tým, že tender ešte pokračuje. Podľa informácií agentúry SITA diaľničiari vyradili z tendra piatich z trinástich uchádzačov. V hre pritom zostala druhá najlacnejšia ponuka skupiny v zložení Eurovia SK, a.s. Košice, Eurovia CS, a.s. Praha a Stavby mostov Slovakia, a.s. Banská Bystrica.

Východnú, 9,5-kilometrovú časť diaľnice pri Levoči chcú tieto firmy naprojektovať a postaviť za 126,26 mil. eur. Predpokladaná cena prác bola vyše 270 mil. eur. Ak HANT neuspeje so žiadosťou o nápravu rozhodnutia diaľničiarov ani prípadnými námietkami na Úrade pre verejné obstarávanie, skupina Eurovia môže kontrakt získať.

Stavba druhého úseku diaľnice pri Levoči by mala trvať tri roky alebo 1 125 dní, financovaná bude z prostriedkov Kohézneho fondu Európskej únie a štátneho rozpočtu v rámci Operačného programu Doprava. Súčasťou diaľnice bude dvojrúrový tunel Šibenik v dĺžke 635,5 metra. Stavba diaľničného úseku bude viesť cez katastrálne územia priľahlých obcí od Levoče cez Spišský Hrhov, Doľany, Klčov a Nemešany po Spišské Podhradie.

NDS pôvodný tender na výstavbu diaľnice zrušila, pretože spoločnosť Doprastav podala na súde žalobu na preskúmanie zákonnosti rozhodnutia Úradu pre verejné obstarávanie. Ten totiž vyhovel len časti jej námietok proti podmienkam súťaže. Úrad nariadil NDS odstrániť nedostatky v súťažných podkladoch.


Čítajte viac: http://ekonomika.sme.sk/c/6184592/vyluc ... z1ghnwgD6b
nonick
diskutujúci
 
Príspevky: 101
Obrázky: 1
Založený: 20. Nov 2011 12:45

Naspäť na 2011

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.