Zápchy od Šamorína má zmierniť unikátny trojpruh

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Zápchy od Šamorína má zmierniť unikátny trojpruh

Odoslaťod miroa » 31. Dec 2010 07:38

Kritická dopravná situácia na juhovýchodnom okraji hlavného mesta by sa mohla zlepšiť skôr, ako bude dokončený prvý úsek rýchlostnej cesty R7.
Slovenská správa ciest predloží v januári návrh možného riešenia na zvýšenie plynulosti dopravy v úseku medzi Dunajskou Lužnou a Bratislavou, kde sa denne vytvárajú niekoľkokilometrové kolóny.

Podľa zistení Pravdy správa ciest navrhne ministrovi dopravy Jánovi Figeľovi rozšírenie preťaženej cesty na tri jazdné pruhy. Nový pruh má byť vybudovaný na ulici Svornosti, teda v časti patriacej magistrátu. Jeho zvláštnosťou bude, že ráno by slúžil vodičom smerujúcim do Bratislavy a poobede, naopak, v opačnom smere. O jeho premenlivosť sa má starať svetelná signalizácia. Ide o prvé riešenie tohto druhu na Slovensku.

Okrem toho správa ciest navrhuje, aby sa vo zvyšnej časti Rovinka – Dunajská Lužná zvýšil pred svetelnými križovatkami počet jazdných pruhov na dva. "Následne za každou svetelnou križovatkou by sa doprava "zipsovala" do jedného jazdného pruhu," priblížila hovorkyňa SSC Iveta Fedorová. Ako dodala, riešiť to chcú v rámci existujúcej šírky cesty, len s malými úpravami, aby sa riešenie čo najskôr zrealizovalo.

Ako dlho by to celé malo trvať, nevie dať zatiaľ odpoveď ani ministerstvo dopravy. "Považujeme za nevyhnutné urýchlene riešiť túto problematickú situáciu," odkázal len hovorca Martin Krajčovič. Problémom ešte môže byť aj financovanie investície, o ktorom ministerstvo rokuje s hlavným mestom.

"Na dobu, kým nebude hotová rýchlostná cesta R7, je to podľa mňa jednoduché riešenie, ktoré môže fungovať a v rannej špičke to pomôže skrátiť kolónu alebo zrýchliť cestu do Bratislavy," myslí si o návrhu správy ciest Martin Matala z občianskeho združenia imhd.sk, ktoré sa venuje doprave.

Ako sú jednotlivé vstupy do hlavného mesta zaťažené, ukážu výsledky celoštátneho sčítania dopravy, ktoré SSC uskutočnila tento rok. V roku 2005 prešlo úsekom Bratislava – Dunajská Lužná denne 19 773 vozidiel. Po diaľnici D1 (51 307 vozidiel za deň) to bol druhý najzaťaženejší vstup do Bratislavy. Odvtedy sa intenzita dopravy podľa obyvateľov okolitých obcí rapídne zvýšila.

http://spravy.pravda.sk/zapchy-od-samor ... nomika_p01
Obrázok používateľa
miroa
diskutujúci
 
Príspevky: 135
Obrázky: 502
Založený: 19. Jún 2007 06:09
Bydlisko: Martin

Naspäť na 2010

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.