Peniaze na diaľnice? Figeľ minie štyri miliardy

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Peniaze na diaľnice? Figeľ minie štyri miliardy

Odoslaťod miso » 30. Dec 2010 12:47

V nasledujúcich rokoch chce Ján Figeľ využiť z eurofondov na výstavbu ciest približne 2,2 miliardy eur.

Tieto peniaze by sa mali použiť v rokoch 2011 až 2014.

"K tomu treba pripočítať objemom menšiu ale veľmi dôležitú štátnu investíciu vo forme spolufinancovania, ktorá je napríklad pri diaľniciach zhruba v pomere 55 ku 45, teda
55 % peňazí z eurofondov a 45 % zo štátneho rozpočtu," vysvetlil v rozhovore pre TASR. Celkovo sa tak vyčlení na cesty suma 4 miliardy eur.

Minister zdôraznil, že aktuálne Slovensko prichádza do obdobia, ktoré bude výnimočné z hľadiska intenzity a objemu investícií do nadradenej infraštruktúry. V lete budúceho roka by mala byť napríklad dokončená výstavba od Nitry až po Tekovské Nemce na rýchlostnej ceste R1. "Ide zhruba o 50 km stavaných ako projekt verejno-súkromného partnerstva, pričom už na budúci rok začnú prvé splátky, ktoré potrvajú 30 rokov," podotkol.

Aktuálne sa už spúšťajú verejné súťaže na výstavbu vybraných úsekov diaľnice D1, ktoré boli pôvodne obsiahnuté v zrušenom prvom a treťom balíku projektov verejno-súkromného partnerstva (PPP). Celkovo ide o 70 km diaľnice. "To je veľký objem začatia výstavby s tým, že budeme ďalej pripravovať pozitívne stanovisko s Európskou komisiou na úsek Turany – Hubová. Následne by šiel do obstarávania aj tento úsek," vysvetlil Figeľ.

Zhotoviteľ by sa mal vysúťažiť na výstavbu diaľnice D3 pri Kysuciach. Ministerstvo podľa Figeľových slov nezabúda ani na rýchlostné cesty. "Ponúkneme do súťaže aj úseky na rýchlostných cestách, osobitne na R2, ale aj R4," pripomenul.

TASR, 30. 12. 2010

Zdroj: portál http://www.hnonline.sk
http://hnonline.sk/ekonomika/c1-4906666 ... i-miliardy
miso
diskutujúci
 
Príspevky: 74
Obrázky: 88
Založený: 24. Apr 2010 20:02

Naspäť na 2010

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.