Figeľ:Peniaze z 2.piliera sa môžu využiť cez diaľničné dlhop

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Figeľ:Peniaze z 2.piliera sa môžu využiť cez diaľničné dlhop

Odoslaťod Andrej » 29. Dec 2010 16:21

Figeľ: Peniaze z 2. piliera sa môžu využiť cez diaľničné dlhopisy

BRATISLAVA. Peniaze sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri by sa mohli na výstavbu diaľnic a rýchlostných ciest využiť pomocou predaja diaľničných dlhopisov. Práve tento spôsob získania peňazí z fondov, v ktorých sa aktuálne nachádza takmer 3,7 miliardy eur, považuje šéf rezortu dopravy Ján Figeľ (KDH) za najpravdepodobnejší.

Využitie nasporených peňazí účastníkov druhého piliera predpokladá podľa ministra zmenu zákona, ktorý by určil presné podmienky. "Ak by k tomu došlo, tak v dohľadnej budúcnosti, to znamená v priebehu roku 2011, bude potrebné vytvoriť zákonné podmienky pre všetky typy investícií, či už individuálne od fyzických osôb alebo od právnických osôb, na podporu výstavby ciest prostredníctvom tzv. diaľničných dlhopisov," konštatoval v rozhovore pre TASR.

Možnosť financovať výstavbu nadradenej infraštruktúry práve pomocou tohto zdroja však nie je uzavretá. Ako upozornil Figeľ, práve minister práce Jozef Mihál (SaS) pripravuje pre svojich koaličných partnerov materiál o týchto možnostiach. "Ja som za viaczdrojové financovanie," zdôraznil však.

Figeľ podotkol, že minulou vládou preferovaná forma výstavby ciest formou projektov verejno-súkromného partnerstva (PPP) je len jedna, nie jediná možnosť. "Druhý pilier je nóvum, ktoré vzniklo samotnou reformou dôchodkového systému, a iste by bolo zaujímavým zdrojom peňazí, ale musí byť výhodné pre obe strany, teda pre fondy aj pre štát," dodal.

streda 29. 12. 2010 11:49 | Copyright © TASR 2010


Čítajte viac: http://ekonomika.sme.sk/c/5700596/figel ... z19VxGQNxV
Andrej
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 608
Založený: 08. Feb 2005 16:57

Naspäť na 2010

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.