Súkromny vlak na slovensku

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Súkromny vlak na slovensku

Odoslaťod Pacho » 28. Dec 2010 18:54

Z Bratislavy do Komárna bude jazdiť súkromný vlak českej firmy
ČTK, idnes.cz, pi | 28. decembra 2010 18:23
Česká spoločnosť RegioJet bude na Slovensku prevádzkovať regionálny osobný vlak na trati Bratislava - Dunajská Streda - Komárno. So slovenským ministerstvom dopravy podpísala deväťročnú zmluvu, informoval český server iDnes.cz.

Ilustračné foto
Autor: shutterstock.com

Nový dopravca sľubuje zdvojnásobiť počet spojov a skrátiť čas jazdy. Cestu z Dunajskej Stredy do Bratislavy by vlak namiesto 70 minút zvládol za 43 minút. Vlaky by mohli začať jazdiť na jar roku 2012.

Podľa hovorcu českej spoločnosti slovenská strana ušetrí oproti súčasnosti desatinu nákladov, pričom sa prevádzka na trati zdojnásobí.

Železničná spoločnosť Slovensko podľa iDnes.cz dostáva výrazne vyššie dotácie než České dráhy, takže nie je problém ponúknuť nižšiu cenu. České dráhy inkasujú približne 100 Kč za kilometer, na Slovensku bude dotácia takmer 7 eur na kilometer (asi 180 Kč).

Smer Bratislava - Dunajská Streda je mimoriadne zaťažený automobilovou dopravou v rannej a večernej špičke. Moderný a častejšie jazdiaci regionálny vlak môže presvedčiť časť motoristov, aby čakanie v kolónach vymenili za pohodlnú jazdu na železnici.

RegioJet je spoločnosť zo skupiny Student Agency Radima Jančury. Snaží sa získať trate aj v Česku, ale kraje či ministerstvo dopravy nie sú zatiaľ príliš ústretové. Viaceré kraje koncom vlaňajška podpísali desaťročné zmluvy s Českými dráhami.

"Podobne ako pri zavedení eura urobilo Slovensko to, na čo nemalo Česko odvahu," komentoval postup slovenského ministerstva hovorca spoločnosti.

Podľa informácií denníka Sme si Figeľove ministerstvo českú spoločnosť vybralo bez súťaže, po porovnaní ponuky Železničnej spoločnosti Slovensko a RegioJetu. Zákon takúto možnosť nevylučuje, uvádza denník

www.pravda.sk
Pacho
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 82
Založený: 09. Máj 2006 07:19
Bydlisko: Lipt. Mikulas

Naspäť na 2010

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.