Dôchodky na diaľniciach nezarobia, tvrdí odborník

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Dôchodky na diaľniciach nezarobia, tvrdí odborník

Odoslaťod miso » 19. Dec 2010 15:44

Ak by sme do financovania diaľnic zapojili dôchodkové fondy, sporitelia môžu zabudnúť na vyššie výnosy.

Krajine a novým cestám by možno pomohli, no zaplatili by ich zo svojich dôchodkov. Pre TASR to povedal Michal Nalevanko, riaditeľ poradenskej spoločnosti The Benchmark Research & Consultancy.

Snaha o získanie úspor z druhého piliera do financovania diaľnic prichádza podľa neho od politikov, nie od dôchodkových správcovských spoločností. "Ak politici chcú použiť na budovanie diaľnic druhý pilier, má to zmysel len vtedy, ak z neho získajú peniaze lacnejšie ako inde. To ale nie je v záujme sporiteľov, pre nich je výnos rozhodujúci," povedal Nalevanko. Otázka výnosov by podľa neho mala byť prvoradá aj v tejto diskusii. "Svoje dôchodky budú sporitelia dostávať v peniazoch, nie v kúskoch diaľnic. V otázke financovania diaľnic sú súkromnými investormi, nie charitatívnym spolkom," zdôraznil.

Politici by sa podľa Nalevanka mali usilovať o to, aby dôchodkové fondy a celý druhý pilier nebol závislý od štátu. "Hlavným dôvodom takýchto zásadných reforiem je, aby v budúcnosti neboli dôchodky vyplácané výlučne zo štátnej kasy. Ak sú penzijné fondy tvorené hlavne dlhmi štátu voči budúcim dôchodcom v podobe rôznych dlhopisov, nič sa nezmení, dôchodky budú stále financované štátom. Sporenie na dôchodok v tomto prípade poslúži len ako účtovná finta," dodal Nalevanko.

Hoci sa o možnom zapojení penzijných fondov do financovania diaľnic hovorí v súvislosti s plánovanými zmenami v druhom pilieri, podľa Nalevanka by sa nemalo o nich rozhodovať rýchlo. "Sú zmeny, ktoré môžu politici urobiť pri dobrej vôli okamžite. Financovanie diaľnic je ale projektom niekoľkých desaťročí, s vlastnými ekonomickými a najmä politickými rizikami. Takéto rozhodnutia sa nerobia z večera do rána," uzatvára Nalevanko.

TASR, 19. 12. 2010

Zdroj: portál http://www.hnonline.sk
http://hnonline.sk/ekonomika/c1-4877505 ... i-odbornik
miso
diskutujúci
 
Príspevky: 74
Obrázky: 88
Založený: 24. Apr 2010 20:02

Naspäť na 2010

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.