Figeľ chce dať na diaľnice z eurofondov 2,2 miliardy eur

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Figeľ chce dať na diaľnice z eurofondov 2,2 miliardy eur

Odoslaťod miso » 19. Dec 2010 15:32

Celkovo by mohlo ísť na výstavbu slovenských ciest z fondov Európskej únie (EÚ) 2,2 miliardy eur. V nedeľňajšej diskusnej relácii televízie Markíza Na telo to konštatoval šéf rezortu dopravy Ján Figeľ (KDH) s tým, že toľko očakáva, že by sa mohlo z aktuálneho strategického rámca presunúť na dopravu.

V budúcom roku by mali vládni ministri preskupiť do Operačného programu Doprava desiatky miliónov eur tak, aby v ňom bolo celkovo 400 miliónov eur. Práve táto čiastka by mala putovať na výstavbu tunela Višňové, ktorého realizácia aj so spolufinancovaním zo štátneho rozpočtu by mala vyjsť na približne 700 miliónov eur.

Figeľov oponent, predseda najsilnejšej opozičnej strany Robert Fico (Smer-SD), však snahu tejto vlády stavať z eurofondov spochybnil. "Tam nie sú peniaze, celý strategický rámec má cez 11 miliárd eur pre všetky oblasti, v Operačnom programe Doprava sú tie prostriedky minimálne," podotkol s tým, že neverí ochote ministrov vzdať sa peňazí zo svojich OP.

Opozícia tiež kritizuje zrušenie prvého a tretieho balíka projektov verejno-súkromného partnerstva (PPP), koalícia však oponuje ich predraženosťou. Aktuálne sa stavia iba druhý balík PPP, výstavba rýchlostnej cesty medzi Nitrou a Zvolenom. Ak by sa však realizovali všetky tri balíky, ročne by štát stáli 700 miliónov eur. Fico to za veľa nepovažuje.

"Žiadna vláda doteraz nedávala ročne viac ako 500 miliónov eur na cesty," podotkol Figeľ. Ako pripomenul, všetky peniaze by išli iba na tieto tri balíky PPP, čo je 150 km diaľnic a rýchlostných ciest. Pripomenul, že je potrebné myslieť aj na opravu a výstavbu ciest nižšej kategórie.

TASR | 19. decembra 2010

Zdroj: portál http://www.pravda.sk
http://spravy.pravda.sk/figel-chce-dat- ... nomika_p01
miso
diskutujúci
 
Príspevky: 74
Obrázky: 88
Založený: 24. Apr 2010 20:02

Naspäť na 2010

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.