Polícia začala merať na diaľnici D1 dodržiavanie odstupov

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Polícia začala merať na diaľnici D1 dodržiavanie odstupov

Odoslaťod Milos » 18. Dec 2010 13:51

Po dlhšej príprave začala polícia teraz v decembri 2010 merať dodržiavanie rozstupov na diaľnici D1. Zatiaľ nejde o kontrolu takzvaného bezpečného odstupu, lebo ten v súčasnom zákone nemáme jednoznačne zadefinovaný, ale ide o kontrolu nedodržania dopravnej značky B19 - "Zákaz jazdy motorových vozidiel vo vzdialenosti kratšej, ako je vyznačené". Tieto dopravné značky sú na diaľnici D1 medzi Bratislavou a Trnavou osadené po každom vstupe. Pre všetkých uvádzam, že práve nedodržanie vzdialenosti od predchádzajúceho vozidla je hlavnou príčinou nehôd na tomto úseku.


Obrázok

Na uvedenom úseku sú umiestnené dopravné značky B19 s údajom 70 metrov a jednoznačne zakazujú jazdu vo vzdialenosti kratšej ako 70 metrov. Ak neviete odhadnúť vzdialenosť 70 metrov, tak si môžete pomôcť smerovými stĺpikmi Z 7b, ktoré sú osadené vpravo pozdĺž diaľnice v 50 metrovom rozstupe (okrem odbočiek a iných prekážok, kde sú navyše). Čiže treba jazdiť od vozidla pred vami vo vzdialenosti aspoň 1 a pol rozstupu stĺpikov.


Obrázok
Obr. 1. Zvyčajne jazdím s odstupom aspoň dvoch stĺpikov, čo je 100 metrov. Na splnenie podmienok značky B 19 stačí odstup 1,5 rozostupov stĺpikov, zdá sa vám to veľa?Ak niekoho predbiehate a zaraďujete sa naspať, tak nie tesne pred predbiehané vozidlo, ale až 70 metrov pred ním, pripadne majte rýchlosť podstatne vyššiu ako vozidlo ktoré ste predbehli, aby sa vzdialenosť 70 metrov vytvorila. Ak sa niekto zaradí pred vás a nevzďaľuje sa, tak musíte plynulo pribrzdiť a znova si vytvoriť odstup 70 metrov.

Podľa vyjadrenia polície merajú rýchlosť oboch vozidiel a pokutujú len vtedy, keď je zhodná, čo znamená ustálenú jazdu. Nepokutujú, keď je rozdielna, čiže vozidlo práve predbehlo, zaraďuje sa, alebo sa rozbieha na predbiehanie.


Obrázok
Obr. 2. Aký odstup majú podľa vás nákladne vozidlá na obrázku?Nedodržiavať odstup a spoliehať sa na to, že vy začnete brzdiť hneď ako začne brzdiť vozidlo pred vami, je riskantné. Na jednej strane nie ste po celu dobu jazdy v takom strehu a musíte pripočítať aj reakčné časy, na druhej strane môže vozidlo pred vami bez brzdenia naraziť do prekážky a potom sa všetci čudujú, ako je možné, že nikto ani v desiatom vozidle v poradí nedokázal ubrzdiť.


Podrobnosti aj s videom o prvom meraní si môžete prečítať v článku: http://www.cas.sk/clanok/187511/vodici-pozor-na-pokuty-tymto-pristrojom-meraju-rozostupy-na-d1.html


Jozef Drahovský, sobota 18. decembra 2010 12:02


Zdroj:http://drahovsky.blog.sme.sk
http://drahovsky.blog.sme.sk/c/250835/Policia-zacala-merat-na-dialnici-D1-dodrziavanie-odstupov.html


Pozn.: Niektoré pravopisné, resp. štylistické chyby, interpunkciu či preklepy som po autorovi opravil
Obrázok používateľa
Milos
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 419
Založený: 15. Feb 2005 16:20

Naspäť na 2010

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.