Zastaviť pred vjazdom na viacpruhovú cestu nie je hriech (KE

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Zastaviť pred vjazdom na viacpruhovú cestu nie je hriech (KE

Odoslaťod Milos » 18. Dec 2010 13:23

Jazdiť po viacpruhových cestách je zvyčajne jednoduché a rýchle. Ak tam ale prednosť upravujú dopravné značky, mnohí situáciu zbytočne komplikujú a často nevedia, ako správne prejsť takýmto miestom.

Ladislav sa nás spýtal na riešenie dopravnej situácie v Košiciach na križovatke Prešovskej cesty s Hlinkovou ulicou. Nevie, ako tam dať správne prednosť v jazde.


Ladislav: "Prešovská cesta je v týchto miestach štvorprúdovou (2+2) cestou pre motorové vozidlá v obci, s obmedzenou maximálnou povolenou rýchlosťou na 80 km/h. Vodič prichádzajúci po Hlinkovej v smere od mesta sa na ňu dostane prejdením cez most a odbočením doprava po 270° oblúku, kde sa potom pripája na Prešovskú (bod A v obrázku).

Obrázok

V tomto bode vzniká na Prešovskej ceste ďalší pruh (nazvime ho pripájací), ktorý je prvých niekoľko desiatok metrov ešte oddelený od ostatných plnou čiarou. Avšak už v bode A je umiestnená značka Daj prednosť v jazde.

Podobná situácia vzniká v bode B, kde sa pripája odbočka v smere zo sídliska Dargovských hrdinov. Opäť je tu značka Daj prednosť v jazde a Prešovská cesta sa tu rozširuje v smere na Prešov o štvrtý jazdný pruh. Od bodu C má Prešovská cesta opäť dva jazdné pruhy, ten štvrtý pokračuje ako odpájací smerom na sídlisko Ťahanovce a tretí úplne zaniká."Ako nám napísal Ladislav, v smere z Hlinkovej na sídlisko Ťahanovce je dosť frekventovaná premávka. Niektorí vodiči sa podľa neho vďaka značke Daj prednosť v jazde správajú v bode A tak, že na tom mieste auto zastavia a počkajú, kým po Prešovskej ceste nejde v pravom jazdnom pruhu žiadne motorové vozidlo. A to napriek tomu, že majú svoj (pripájací) jazdný pruh.

Ladislav sa ďalej pýta, ako je s významom dopravnej značky Daj prednosť v jazde. Chce vedieť, či je vodič povinný púšťať do svojho pruhu vozidlá prichádzajúce z Prešovskej cesty bez obmedzenia plynulosti ich jazdy.


Ladislav: "Sú vodiči, ktorí si myslia, že pri ich odbočovaní z Prešovskej cesty na sídlisko Ťahanovce by mali vodiči v bode A aj B stáť, čo by celkovej plynulosti premávky spôsobilo značné problémy.

Ešte snáď dodám, že väčšina vodičov prichádzajúcich v smere od sídliska Dargovských hrdinov, čiže v bode B, pri dávaní prednosti zastavuje, pretože väčšina z nich ďalej pokračuje cez dva pruhy na Prešovskú cestu v smere do Prešova."Prednosť v bode A

Vodič vchádzajúci na Prešovskú cestu v bode A sprava (z Hlinkovej) je povinný dať prednosť v jazde. Nie je podstatné, čo sa tam deje s pruhmi. Ale to len do miesta, kde končí križovatka, teda spájanie ciest. Rozhodlo o tom dopravné značenie, ktoré je nadradené všeobecnej úprave dopravných pravidiel (ktoré platí len pre najbližšiu križovatku).


§ 60, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(2) Úprava cestnej premávky vykonaná dopravnými značkami a dopravnými zariadeniami je nadradená všeobecnej úprave cestnej premávky.

§ 10, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(6) Vodič pri prechádzaní z jedného jazdného pruhu do druhého jazdného pruhu je povinný dať prednosť v jazde vodičovi jazdiacemu v jazdnom pruhu, do ktorého prechádza; pritom je povinný dávať znamenie o zmene smeru jazdy.


Ak by v bode A nebola dopravná značka Daj prednosť v jazde, potom by vodiči vchádzajúci z Hlinkovej na Prešovskú nemuseli dávať prednosť v jazde, ak by nezmenili jazdný pruh. No a vodiči idúci po Prešovskej, ktorí by chceli prejsť do pridaného jazdného pruhu, ktorý je pokračovaním Hlinkovej, by museli podľa predpisov dať prednosť vozidlám v danom pruhu. Lenže dopravná značka situáciu mení.

Vodiči prichádzajúci po Prešovskej majú pred bodom A dopravnú značku Hlavná cesta, vodiči prichádzajúci po Hlinkovej zas Daj prednosť vjazde. A tak tí, ktorí idú po Prešovskej a chceli by v mieste spojenia dvoch jazdných pruhov Prešovskej a jedného Hlinkovej ulice prejsť do pravého jazdného pruhu (ktorý je pokračovaním Hlinkovej), majú prednosť. Ale len do miesta, kde končí križovatka.

V mieste, kde končí križovatka totiž končí platnosť dopravných značiek upravujúcich prednosť. Podľa mapy je to niekoľko desiatok metrov od spojenia ciest. Jednoducho, spájanie ciest je križovatkou aj v mieste, kde sa jeden jazdný pruh jednej cesty pripojí k dvom ďalším inej cesty.Prednosť v bode B

Aj v tomto mieste treba postupovať tak, ako v bode A. Dať prednosť v jazde však neznamená, že je zakaždým nevyhnutné zastaviť.

Zákon o cestnej premávke uvádza, že prednosť dáte vtedy, ak ten, kto má prednosť, nebude musieť kvôli vám meniť smer alebo rýchlosť jazdy. Keďže ani v bode A ani B nie je stopka, miestom sa smie prejsť aj bez zastavenia. Dokonca, väčšinou je to bezpečnejšie a aj premávka je plynulejšia.


§ 2, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(2) Na účely tohto zákona sa ďalej rozumie
b) dať prednosť v jazde povinnosť účastníka cestnej premávky počínať si tak, aby ten, kto má prednosť v jazde, nemusel zmeniť smer alebo rýchlosť jazdyTreba si len ujasniť to, či niekto vo vedľajšom pruhu vľavo nechce prejsť do pravého pruhu. Ak áno, je potrebné mu dať prednosť. Ak je to potrebné, tak aj zastavením. Ide tu predsa najmä o bezpečnosť cestnej premávky.

V križovatke však už nezastavujte, to je proti predpisom. Ak kvôli bezpečnosti premávky niekto zastaví v mieste pred križovatkou, lebo dáva prednosť, netreba mu to zazlievať. Neporušil by vtedy predpisy. Ostatní za ním, ako na každej inej križovatke, musia strpieť jeho úkon. Ak by do auta zozadu narazili, s najväčšou pravdpepodobnosťou by boli označení za vinníkov nehody.


Prednosť v bode C

V mieste na Prešovskej ceste, kde sa zo 4 pruhov stávajú 2 a kde jeden pruh pokračuje ako nová cesta, je ďalšia križovatka. Prednosť tam ale nie je upravená dopravným značením a tak treba použiť ustanovenia zákona o cestnej premávke o jazde v pruhoch.

Vodič, ktorý prechádza do iného jazdného pruhu, je povinný dať prednosť vozidlám, ktoré sa v pruhu nachádzajú. A ak by sa dvaja vodiči, medzi ktorými je jeden jazdný pruh, chceli naraz vybrať do tohto pruhu, prednosť má ten, kto prichádza z pravého. Ten z ľavého musí dať prednosť.


sobota 11. 12. 2010 8:00 | Tomáš Novotný


Zdroj:http://www.sme.sk
http://natankuj.sme.sk/c/5650879/zastavit-auto-pred-vjazdom-na-viacpruhovu-cestu-nie-je-hriech.html
Obrázok používateľa
Milos
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 419
Založený: 15. Feb 2005 16:20

Naspäť na 2010

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.