Bájka o diaľniciach a rožkoch

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Bájka o diaľniciach a rožkoch

Odoslaťod miso » 29. Nov 2010 19:46

Keď politika zatemňuje myseľ alebo ako si Fico do úst našpinil

Ministrom Figeľom ohrdnutí slovenskí stavbári z PPP1 projektu (Martin-Prešov) uvažujú v duchu typicky slovenskom: „keď skapala koza mne, nech skape aj susedovi“. Ich ataky na tretí balík PPP (Žilina-Martin) sú vedené nielen po mediálnej, ale i politickej linke. Ficov tlačovkový výlev o stavaní dvojnásobne predraženej diaľnice zahraničnými firmami (mal na mysli PPP3) prišiel asi v nádeji, že obecenstvo už zabudlo, kto daný balík vytendroval a schválil. Chlapi u nás v krčme by povedali, že si nasral do huby.

Do atakov sa neváha k Smeru pripojiť ani SaS s (okrem iného) prevzatým argumentom o dvojnásobne drahšej dialnici ZA-MT oproti tomu, čo ponúkli dobrodinci z Doprastavu a Váhostavu na trase MT-PO. Vraj PPP3 je, čo sa týka ceny za kilometer, takmer dvakrát taký drahý, ako PPP1. Novinárska obec, najmä SME samozrejme neváha tento nezmysel vytlačiť denne aspoň v jednom článku. Pripojil sa i Klub500. To, že je to pravda, čo sa absolútnych čísel týka, je jedna vec. Druhá vec je, že je to vyfabrikovaný hruško-jablkový argument a každý, kto ho používa, sa usvedčuje z hlbokej mentálnej slabosti.

Keď to povie Fico, je to OK, zvykli sme si. Keď to napíšu v SME, je to OK, vieme o čo ide. No keď s tým pracuje aj SaS, som na pochybách.

Pre tých, ktorým sa daný argument zdá logický, nasledujúca úloha.

Zájdite do supermarketu a urobte 2 nákupy. V prvom z nich (označme ho PPP1) kúpte 25 rožkov, z toho 3 poctivé grahamové a 22 obyčajných. V druhom z nich (PPP3) kúpte 10 rožkov, z toho 4 grahamové. Vypočítajte priemernú cenu rožka. Ak Vám vyjde, že v PPP3 je rožok v priemere raz tak drahý, počítali ste správne. Odteraz kupujte iba rožky podľa schémy PPP1, je to pre vás dvojnásobne lacnejšie. Ušetríte.

Pre tých, ktorý tušia, že niekde je pes zakopaný, niekoľko čísel v tabuľke.

Z uvedeného vyplýva, že podiel extra drahých stavieb (tunelov) a drahých stavieb (mostov) na PPP balíkoch nie je rovnaký, ani zanedbateľný. Ak pripustíme, že odhadom je most 3x taký drahý ako diaľnica vedená po zemi a tunel 10x taký drahý, potvrdí sa to isté, čo pri rožkoch. V PPP1 je oveľa vyšší podiel nenáročných kilometrov stavby, čo priemernú cenu za km znižuje. Asi nikto zdravouvažujúci nemôže čakať, že niekto bude stavať tunely za takú cenu, za akú iný stavia klasickú diaľnicu. Z tohto pohľadu je teda takmer dvojnásobná cena za kilometer pri PPP3 voči PPP1 pri daných predpokladoch úplne v poriadku, pretože takmer 33 % dĺžky PPP3 sú tunely.

Nechce sa mi veriť, že by si v SaS toto neuvedomovali. Ale účel svätí prostriedky. Snáď sa tým nedemaskuje, že aj SaS je len panák presadzujúci záujmy Doprastavu biznisu. Najbližšie dni ukážu. Možno prídu ekonomickí liberáli v útoku na PPP3 aj s argumentom, že slovenské diaľnice majú stavať iba slovenské firmy s iba slovenskými robotníkmi.

Pri výstavbe diaľnic v SR by malo platiť „stavať za každú rozumnú cenu“. Nechať o diaľniciach rozhodovať politikov na základe politických argumentov a záujmov lobby je ten najdrahší variant, ktorý je k dispozícii. Viac nabudúce.

PS: Údaje o PPP balíkoch som prevzal v SME :)

PS2: Celý nezmysel, ktorý popisujem, má na svedomí predseda predstavenstva Doprastavu Šesták, ktorý ho vyslovil v rozhovore pre SME. Namiesto toho, aby ho novinari obvinili z hrubého zavádzania, tak mu túto udičku zúfalca zhltli aj s navijákom. Vrátane expertov SaS, akými bezpochyby sú Sulík a Kollár. Buď z nevedomosti alebo zámerne. To prvé by bolo pre náš všetkých lepšie.

Pavol Čižmárik / Blogy / 13:28, 29.11. 2010

Zdroj: portál http://www.etrend.sk
http://blog.etrend.sk/pavol-cizmarik/20 ... a-rozkoch/
miso
diskutujúci
 
Príspevky: 74
Obrázky: 88
Založený: 24. Apr 2010 20:02

Naspäť na 2010

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.