Peniaze z diaľnic pôjdu na výplaty. Pre slabé mýto

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Peniaze z diaľnic pôjdu na výplaty. Pre slabé mýto

Odoslaťod juliustaryani » 29. Nov 2010 19:43

Národnej diaľničnej spoločnosti sa nedarí na mýtnych poplatkoch zarobiť dosť peňazí na výplaty či zimnú údržbu.

Plán diaľničnej výstavby ministra dopravy Jána Figeľa (KDH) má „trhliny“.
Národnej diaľničnej spoločnosti sa totiž nedarí na mýtnych poplatkoch zarobiť dosť peňazí na výplaty či zimnú údržbu. Presunúť preto chce peniaze, ktoré mali pôvodne smerovať do výstavby, napríklad aj severnej D-jednotky.

Ak sa tak nestane, „bude to mať dosah na bezpečnosť cestnej premávky, najmä v blížiacom sa zimnom období,“ tvrdí Figeľov rezort v návrhu, o ktorom by mala v najbližších dňoch rozhodnúť vláda.

Príčinou výpadku je najmä chybovosť mýtneho systému v úvode tohto roka. Kamionisti vtedy museli platiť aj za kilometre, ktoré neprejazdili. Spoplatnená sieť bola totiž rozdelená na príliš dlhé úseky. Vodiči tak v niektorých prípadoch platili za celú trasu, aj keď z ktorej prešli len zlomok.

Prvým riešením vtedajšieho ministra Ľubomíra Vážneho (Smer-SD) bolo dočasné zrušenie mýta na cestách prvej triedy, kým sa chyby neodstránia. To štát pripravilo o príjmy. Druhým riešením bolo rozdelenie úsekov na menšie, čo zase predražilo prevádzku systému.

Spolu s ďalšími zmenami to štátu prinieslo „sekeru“ dohromady 30 miliónov eur. Národná diaľničná spoločnosť na otázku, ktoré stavby tým utrpia, do uzávierky neodpovedala.

http://hnonline.sk/ekonomika/c1-4836848 ... slabe-myto
juliustaryani
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 281
Založený: 31. Júl 2010 22:18

Naspäť na 2010

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.