Figeľa čakajú rokovania o PPP s SaS

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Figeľa čakajú rokovania o PPP s SaS

Odoslaťod Andrej » 26. Nov 2010 08:32

Figeľa čakajú rokovania o PPP s SaS

Vláda chce vymeniť 75 kilometrov diaľnic za takmer rovnako drahých 30 kilometrov. Aj to je problém, na ktorý narazila koalícia.

BRATISLAVA. O tom, ako skončí rozplánovaný tretí balík súkromných diaľnic, sa má rozhodnúť na budúci týždeň. Také sú aktuálne plány ministra dopravy Jána Figeľa (KDH), ako naložiť s takmer 30 kilometrami súkromných diaľnic okolo Žiliny. Tie rozbehla ešte bývalá vláda. Kabinetu Ivety Radičovej by sa tak mal dostať na stôl dodatok, ktorý diaľnicu zlacní.

„Chcem v stredu predložiť vláde návrh na prijatie druhého dodatku k tejto koncesnej zmluve, na základe ktorého sa mení výrazným spôsobom takzvaná ročná platba za dostupnosť,“ povedal vo štvrtok po rokovaní koaličnej rady Figeľ.

Tá by sa mala posunúť z pôvodne spomínaných 277 miliónov eur na 219 miliónov. Figeľ tak posunul svoje pôvodné plány, podľa ktorých chcel mať diaľnicu odobrenú vládou ešte v stredu. Vstúpil mu do toho koaličný partner – SaS. Vo štvrtok si preto na koaličnej rade predsedovia strán vysvetľovali, či tretí balík je, alebo nie je výhodný. Minister Figeľ zatiaľ u predsedu SaS Richarda Sulíka celkom nepochodil.

Sulík: Technické detaily

Aké je tretie PPP

* Pôvodne sa hovorilo o ročnej platbe 277,3 milióna eur*.
* Po zľave je 219 miliónov eur.
* Má za tým byť predĺženie termínov výstavby o dva mesiace.
* Podmienky na trhu môžu priniesť 204­miliónovú splátku.
* Kilometer stavby tretieho balíka vyjde po zľave na 53,9 milióna eur (29 km). Kilometer prvého balíka (75 km) vyjde najmenej na 29 miliónov eur.

*s predpokladom štátnej záruky
Zdroj: ministerstvo dopravy

„Diskutovali sme, diskutujeme, aj budeme diskutovať, pretože takýto projekt má množstvo záležitostí,“ odpovedal Figeľ na otázku, či sa už na projekte dohodol aj so SaS.

Hovorkyňa šéfa SaS Tatiana Tóthová povedala, že strana podporuje urýchlenú dostavbu diaľnic, ale „o takýchto významných a finančne náročných zmluvách by sa malo rokovať na úrovni koalície“. Dodala, že ide len o doladenie detailov. Keď sa to podarí, SaS nevidí dôvod, prečo by tretí balík nepodporila.

Z radov SaS hovoril o nevýhodnosti tretieho balíka predseda poslaneckého klubu strany Jozef Kollár. K balíku sa už nechce vyjadrovať, až kým o ňom nebude úplne rozhodnuté.

„Dnešná koaličná rada diskutovala o treťom balíku, diskusie budú pokračovať aj na budúci týždeň a do konečného rozhodnutia nebudem poskytovať ďalšie informácie,“ povedal.

Otvorene na stranu KDH sa postavil po koaličnej rade Most–Híd. „Samozrejme, my to podporujeme, je to v poriadku,“ povedal predseda strany Béla Bugár. Pripomenul, že KDH a SaS si ešte musia dovysvetľovať čísla. „Niekto porovnáva to, čo si druhý myslí, že nemá,“ povedal Bugár.

Rozdielne porovnávanie
SaS má svoje vlastné porovnávacie analýzy. Malo by ísť o prepočty na jeden kilometer. Strana porovnáva, koľko vyjde jeden kilometer Figeľom preferovanej diaľnice okolo Žiliny a ním zastaveným projektom na 75 kilometrov diaľnic medzi Martinom a Prešovom.

Podľa dokumentov ministerstva dopravy by mala teraz výstavba jedného kilometra tretieho balíka diaľnic stáť 53,9 milióna eur, má však väčší podiel tunelov. Kilometer prvého balíka po maximálnej zľave vyrátal rezort na 29 miliónov eur.

Rozdiely sú však vo výške ročných splátok. Najnižšiu, ktorú uchádzač reálne ponúkol na stavebné náklady, vyčíslil rezort pre prvý „prešovský“ balík na 251 miliónov eur. Tretí balík by mal byť najviac na úrovni 219 miliónov eur.

Doprastav, ktorý za zastavenie prvého balíka ministra Figeľa ostro kritizuje, hovorí, že po uplatnení rôznych zliav by sa splátky štátu za prvý balík pohybovali od 190 až 210 miliónov eur. Pôvodne to bolo 289 miliónov.

piatok 26. 11. 2010 | Daniela Krajanová

Čítajte viac: http://ekonomika.sme.sk/c/5655865/figel ... z16N6054Wf
Andrej
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 608
Založený: 08. Feb 2005 16:57

Naspäť na 2010

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.