Koalícia uvoľnila cestu súkromnej diaľnici, rozpočet chce vy

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Koalícia uvoľnila cestu súkromnej diaľnici, rozpočet chce vy

Odoslaťod rbarat » 25. Nov 2010 14:38

Koalícia má záujem postaviť diaľnicu zo Žiliny do Martina so súkromným partnerom. Vyplynulo to z rokovania koaličnej rady o štátnom rozpočte.

Na koaličnú radu sa téma tretieho balíka PPP projektov dostala na žiadosť strany Sloboda a Solidarita, ktorej sa nepáčila cena za tento balík (viac v článku Sulík stopol diaľnicu, odmieta, že ide o pomstu). Po koaličnej rade oznámil minister dopravy Ján Figeľ, že v stredu predloží vláde návrh druhého dodatku k dnes existrujúcej koncesnej zmluve s konzorciom, ktoré vedie nemecký Hochtief. Podľa Figeľa sa podarilo rokovaniami znížiť tzv. platbu za dostupnosť na 218,7 milióna eur ročne, čo má byť približne o 27 percent menej než bolo v pôvodnom návrhu. Uviedol tiež, že technické parametre zostanú zachované podľa zmluvy, mierne sa však predĺži čas výstavby. V prípade ľahších úsekov ide o posun z 39 na 41 mesiacov a pri ťažších úsekoch z 55 na 57 mesiacov.

Čo z rozpočtu uberú, to inde pridajú

Navrhovaný deficit štátneho rozpočtu má zostať na plánovanej úrovni 4,9 percenta hrubého domáceho produktu. Návrhy, ktoré znižujú jeho príjmy, sú kompenzované zvýšením v iných oblastiach. Cieľom vlády je znížiť deficit o 1,9 miliardy eur. O túto sumu by bol vyšší, keby štát nešetril.

Podľa premiérky Ivety Radičovej nebudú sa platiť odvody v prípade príspevkov do III. dôchodkového piliera. Zdravotníctvo však môže rátať s odvodmi z príjmov z dividend, ktoré sa vyplácajú fyzickým osobám.

V prípade neplatičov odvodov by sa nemal už udeľovať generálny pardon, ale penále by sa malo vyšplhať len do výšky sto percent pôvodne dlžnej sumy.

Zdravotníctvo nedostane vyššiu platbu za poistenca štátu. Bude 4,32 percenta (z priemernej mzdy pred dvomi rokmi), ako to bolo aj v návrhu rozpočtu. V súčasnosti je to 4,78 percenta z vymeriavacieho základu. "Nie je podstatná platba štátu za poistenca, ale ako sa platí, komu sa platí a ako efektívne sa využíva," tvrdí Radičová. Podľa ministra financií Ivana Mikloša do zdravotníctva pôjde z verejných zdrojov viac peňazí, celková suma sa v rozpočte zvyšuje o 2,1 percenta.

Miernejšie bude zvýšenie dane z piva. Namiesto zvýšenia o 49 percent pôjde o 22 percent pre malé pivovary. Veľké pivovary s produkciou nad 100-tisíc hektolitrov stúpne zdanenie o 27 percent.

Radičová ohlásila aj ústretovosť voči rodinám. Pôjde o zvýšenie materskej, predĺženie jej poberania aj v u tých, ktorí už na materskej sú, zmeny v rodičovskom príspevku a predĺži sa ochrana mamičiek na osem mesiacov.

Mikloš dodaní emisie

Zdroje do štátneho rozpočtu chce vláda získať aj dodatočným zdanením tých podnikov, ktoré "netransparentne" získali za minulej vlády emisné povolenky nad rámec svojej potreby. Ďalšie zdoje chce štát získať znížením nákladov Sociálnej poisťovne na svoju správu (vo výške 4 milióny eur), šetrením na ministerstve práce, ale aj tým, že na výstavbu Zimného štadióna v Bratislave uvoľní 14 miliónov eur už v tomto roku, čím nezaťaží budúcoročný rozpočet.

Podnikatelia, ktorí musia mať registračnú pokladnicu, musia rátať, že nový fiškálny modul budú musieť mať od 1. januára 2012.

http://spravy.pravda.sk/koalicia-uvolni ... nomika_p01
rbarat
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 471
Obrázky: 3
Založený: 10. Jún 2005 12:15
Bydlisko: Ba

Naspäť na 2010

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.