Štát postaví diaľnice za peniaze z úspor

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Štát postaví diaľnice za peniaze z úspor

Odoslaťod duro_z_dediny » 25. Nov 2010 00:11

Druhý pilier. O návrhu by mala zajtra rokovať koaličná rada.

Sporitelia druhého dôchodkového piliera „budú stavať“ diaľnice. Minister práce Jozef Mihál (SaS) má totiž už pripravený návrh na financovanie výstavby autostrád z úspor ľudí, ktorí si sporia na svoj dôchodok. Zajtra si ho majú vypočuť aj koaliční partneri na ich plánovanom zasadnutí. „Národná diaľničná spoločnosť by takto získala zdroje a na druhej strane by to znamenalo pre sporiteľov vedomie, že ich peniaze ostanú doma, buduje sa infraštruktúra a zároveň by tam bolo veľmi zaujímavé zhodnotenie. Je to typický príklad, keď všetci vyhrajú,“ povedal včera po rokovaní vlády minister. Podľa neho by sa návrh zákona mohol dostať do pripomienkového konania ešte v decembri. Vláda by sa ním mala zaoberať vo februári.

Bezpečnosť a výnos
Nápad financovať výstavbu diaľnic cez úspory v druhom pilieri sa pozdáva aj ministrovi dopravy Jánovi Figeľovi (KDH). Podľa neho pôjde o doplnkovú injekciu. Dobré JE, že cesty sa TAK budú môcť platiť z viacerých zdrojov, myslí si.

Mechanizmus financovania a samotné podmienky, za akých by mali sporitelia na tom zarobiť, nie sú známe. Podľa Figeľa sa do diskusie budú musieť zapojiť aj rezort financií a Národná banka Slovenska. Idea má podporu aj v parlamente. „Samozrejme, záleží na nastavení, ale určite som za. Je to moja myšlienka spred desiatich rokov,“ povedal Ivan Švejna (Most-Híd). Podobne reagoval aj Ivan Štefanec z SDKÚ-DS.

Dôchodkové správcovské spoločnosti sa už v minulosti vyjadrili, že v tom problém nevidia. Prioritou podľa predsedu ich Asociácie Petra Sochu však musí zostať bezpečnosť a výnos pre sporiteľa. „Bolo by potrebné upraviť viacero technických vecí. Napríklad musíme vyriešiť otázku garancií. Nemôže sa hodnotiť polročné obodbie, keď by išlo pravdepodobne o dlhodobé štátne dlhopisy.“

Štyri percentá ročne
V súčasnosti sa ročný výnos štátneho dlhopisu, ktorý je splatný o desať rokov, pohybuje v priemere na štyroch percentách. V porovnaní s akciami, ktorých vývoj sa už dnes podľa analytika Trim Broker Stana Pánisa nedá vôbec predpovedať, sú „diaľničné dlhopisy“ istota. „To, čo platilo pred desiatimi rokmi, že čím dlhšie akcie držím, tým viac zarobím, je dnes minulosťou. Ako sa bude vyvíjať hodnota akcií, sa nedá odhadovať ani v dlhodobom horizonte,“ hovorí Pánis. Podľa neho by však investovanie do výstavby diaľnic pre dôchodkové spoločnosti nemalo byť povinné. „Nech sa DSS-ky rozhodnú samé, či je to pre nich, a teda pre ich sporiteľov, výhodné alebo nie.“

Filip Obradovič , 00:00 25. 11. 2010

Zdroj:HN, portál http://hnonline.sk
http://hnonline.sk/ekonomika/c1-4830263 ... ze-z-uspor
Obrázok používateľa
duro_z_dediny
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 207
Založený: 18. Jún 2009 10:46

Naspäť na 2010

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.