SaS a KDH sa sporia o tretí balík PPP

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

SaS a KDH sa sporia o tretí balík PPP

Odoslaťod rbarat » 24. Nov 2010 21:39

R. Sulík si vyžiadal rokovanie o projekte na zajtrajšej Koaličnej rade

Vládna strana SaS zablokovala schválenie tretieho balíka PPP projektov na výstavbu diaľnice pri Žiline, ktorý dnes mala odobriť vláda. Predseda SaS Richard Sulík požiadal v utorok premiérku Ivetu Radičovú, aby tento bod vypustila z rokovania kabinetu. Balíkom PPP projektov sa bude vo štvrtok zaoberať Koaličná rada.

„Ja som sa včera spojil s premiérkou a požiadal som ju, aby stiahla bod z rokovania vlády k PPP projektom a to preto, lebo si myslím, že zmluvu v takto veľkom objeme, je to viac ako dve miliardy eur, by sme jednoducho mali prejsť na Koaličnej rade,“ povedal dnes Sulík novinárom.

Dodal, že k PPP projektom má niekoľko otázok, ktoré však nechcel konkretizovať. Sulík verí, že po rokovaní Koaličnej rady návrh o týždeň vláda schváli. Podľa Koaličnej zmluvy môže ktorýkoľvek z partnerov požiadať o predrokovanie niektorého bodu z rokovania vlády na Koaličnej rade.

Podľa predsedu KDH Jána Figeľa, ktorý ako minister dopravy balík PPP projektov predkladá, je to pochopiteľná požiadavka, pretože ide o veľký balík peňazí. Naznačil však, že za tým môžu byť aj iné súvislosti. Predseda poslaneckého klubu SaS Jozef Kollár bol totiž poradcom Doprastavu pri prvom balíku PPP projektov, ktoré Figeľ zastavil.

„Dúfam, že neexistujú iné motívy, pretože rezorty a politické strany majú obhajovať štátny záujem. Tlačím na to, aby ceny pri obstarávaní boli čo najnižšie, kvalita zaručená. Ak má niekto iné zámery, nemali by byť súčasťou takéhoto formovania vzťahov,“ povedal Figeľ novinárom a dodal, že počas uplynulých mesiacov nezaznela požiadavka na nejaké hlbšie prehodnocovanie rokovaní.

Figeľ verí, že ide len o nedorozumenie. Podľa neho partneri mohli už skôr avizovať, že majú nejaký problém. „Nebolo to tak,“ konštatoval. Odmietol tiež postoje, ktoré nepomáhajú rokovaniam, ale politizujú výstavbu diaľnic.
Podľa Figeľa ak padol prvý balík, neznamená to odkaz pre tretí balík, že má padnúť rovnako.

„Ak bol niekto poradcom, mohol takýto vzťah znamenať minulosť, ale nemôže znamenať súčasné postoje, alebo väzby. Odkazy od Ivana Šestáka ako predsedu predstavenstva Doprastavu o politickej pomste odmietam. Nie je to žiadna pomsta. Nie som pomstychtivý. Chcem, aby sa na Slovensku stavali diaľnice transparentne, za primerané ceny, výhodné aj pre štát, nielen pre banky, alebo stavebné firmy,“ uviedol.

Koaličná rada sa bude vo štvrtok zaoberať aj zvýšením platieb štátu za svojich poistencov do zdravotných poisťovní, čo presadzuje KDH. Kresťanskí demokrati navrhujú, aby štát za svojich poistencov platil 4,68 % z priemernej hrubej mzdy a nie 4,32 %, ako to ministri schválili v návrhu štátneho rozpočtu na rok 2011. Tento rok platil štát za svojich poistencov 4,78 %. Návrh KDH by mal priniesť do zdravotníctva takmer 94 miliónov eur navyše. Štát platí odvody napríklad za dôchodcov, študentov a deti. Predmetom rokovania Koaličnej rady bude aj návrh štátneho rozpočtu na rok 2011.

http://ekonomika.etrend.sk/ekonomika-sl ... ppp-1.html
rbarat
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 471
Obrázky: 3
Založený: 10. Jún 2005 12:15
Bydlisko: Ba

Naspäť na 2010

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.