Žilinská diaľnica má odporcu v koalícii

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Žilinská diaľnica má odporcu v koalícii

Odoslaťod hellion O))) » 24. Nov 2010 20:07

Žilinská diaľnica má odporcu v koalícii

Minister Figeľ musí poslancovi SaS Kollárovi vysvetliť, prečo vzal biznis jeho ex-firme.

Žilinská súkromná diaľnica, ktorá má vodičom nahradiť kľukatú cestu okolo Strečna, si našla odporcu vo vládnej koalícii. Nepozdáva sa šéfovi poslaneckého klubu SaS Jozefovi Kollárovi, ktorý tvrdí, že v prepočte na kilometer vychádza draho. Porovnáva ju s tendrom na nadväzujúce úseky medzi Martinom a Prešovom, ktorý minister dopravy Ján Figeľ (SaS) stopol pre vysokú cenu. Figeľ to musí preto vysvetľovať na dnešnej Koaličnej rade. Naznačil, že Kollárovou motiváciou môže byť predchádzajúce pôsobenie v skupine Doprastav, ktorú Figeľ o porovnateľnú zákazku pripravil. Kollár to odmieta.

Možný konflikt záujmov
Ešte vo včerajšom vydaní denníka Sme zastával Jozef Kollár názor, že tretí balík treba zrušiť a vytendrovať nanovo. Argumentoval podobne, ako predtým šéf Doprastavu Ivan Šesták: v prepočte na kilometer je žilinská diaľnica drahšia ako projekt, ktorý Figeľ zrušil. Po tom, ako to prebral so svojím šéfom Richardom Sulíkom, však svoje slová zmiernil. „Ide mi len o rovnosť šancí pre akúkoľvek firmu a ako šéfovi parlamentného finančného výboru o efektívne využívanie verejných zdrojov,“ povedal pre HN Kollár.

Figeľ mu včera nepriamo odkázal, aby v koalícii nepresadzoval záujmy Doprastavu. „Ak bol niekto poradcom, tak takýto vzťah mohol znamenať minulosť, ale nemôže znamenať súčasné postoje a väzby.“
Podľa obchodného registra bol Kollár donedávna v dvoch dcérskych firmách tejto spoločnosti – Doprastav Development a Doprastav Alfa. Pôsobenie podľa obchodného registra ukončil 2. septembra, v deň, keď vláda oznámila, že prvý balík za súkromné peniaze nepostaví. Predtým bol šesť rokov aj predsedom predstavenstva Poštovej banky. Podľa vlastných slov poradenstvo v oblasti diaľnic Doprastavu neposkytoval a konflikt záujmov v tom nevidí.

Ján Kováč, 20:00 24. 11. 2010 | Čítané: 0x | Príspevkov: 0
http://hnonline.sk/ekonomika/c1-48300540-zilinska-dialnica-ma-odporcu-v-koalicii
hellion O)))
návštevník
 
Príspevky: 43
Založený: 24. Jan 2010 15:44
Bydlisko: Brno/Martin

Naspäť na 2010

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.