Tretí balík PPP má posúdiť koalícia

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Tretí balík PPP má posúdiť koalícia

Odoslaťod Andrej » 24. Nov 2010 00:16

Tretí balík PPP má posúdiť koalícia

Rozhodovanie o treťom balíku súkromných diaľnic sa blíži do finále. Informácie o konečnej zľave sa rôznia. Žiadna však neuspokojí SaS.

BRATISLAVA. Včera to už vyzeralo tak, že dnes sa konečne verejnosť dozvie, ako chce minister dopravy Ján Figeľ (KDH) naložiť s plánmi bývalej vlády na zhruba 30 kilometrov diaľnic medzi Martinom a Žilinou.

Materiál o tom, ako ďalej, mal podľa informácií SME predložiť na dnešnej vláde a voči súkromným diaľniciam by bol priaznivý.

Ministra stopla nevôľa koaličného partnera. Vo večerných hodinách nám telefonovali z ministerstva dopravy, že materiál do vlády nepôjde, ale vo štvrtok do koaličnej rady.

Dôvodom má byť podľa informácií SME SaS. Predseda jej poslaneckého klubu Jozef Kollár priestor na extra drahé PPP bývalej vlády totiž nevidí a nič na tom nezmení ani žiadna zľava, ktorú Figeľ avizoval.

„Považujeme ho za predražený a skôr sa prikláňame k tomu, že by mal byť zrušený a opätovne vytendrovaný,“ povedal Kollár. Tretí balík je podľa neho „v násobku drahší než zrušený prvý balík“.

Okrem toho sa v treťom balíku pri cene nesúťažilo a podmienky na finančných trhoch sa medzičasom zmenili. Tretí balík by sa preto mal dostať na koaličnú radu, dodal s tým, že môže byť aj po novej súťaži financovaný ako PPP.

Figeľ mlčí
Ministerstvo dopravy o záveroch rokovania s koncesionárom, ktorý ako jediný súťažiaci za bývalej vlády vyhral zákazku na tieto diaľnice, mlčí. „Prebiehajú rokovania,“ povedal hovorca rezortu Martin Krajčovič.


Tretí balík

* Stavba 29 kilometrov ciest v okolí Žiliny má bez zľavy vyjsť na 1,99 miliardy eur.
* Ďalšie náklady vyvolá údržba a prevádzka – asi 1,8 miliardy eur. K tomu treba prirátať cenu financovania.
* Aktuálna splátka bez zliav je na úrovni 277 miliónov eur. Spláca sa 30 rokov.

Pôvodne malo konzorcium na čele s nemeckým Hochtiefom za cestu počas 30 rokov zinkasovať zhruba 8,5 miliardy eur. Napokon vraj ponúklo na ročné splátky až 30-percentnú zľavu.

To presvedčilo ministra Figeľa, aby o projekte súkromných diaľnic naďalej rokoval. Doteraz ministerstvo nevysvetlilo, ako bolo možné, aby zrazu firma zľavila z ceny takúto veľkú sumu.

Malo by ísť o zľavu zo stavebných prác, z údržby a zrejme aj z prevádzky. Stavebníci o takejto zľave hovoria ako o nemožnej. Možnosťou je aj to, že sa zmenili technické parametre stavby alebo sa zmenili termíny.

Aká ponuka sa napokon KDH zapáčila, je otázne. V kuloároch sa hovorí o rôznych zľavách.

„Teraz som sa prekvapene dozvedel, že sa dohodli,“ povedal zdroj z prostredia koalície. Najväčším prekvapením má byť to, že zľava bude viac než 30 percent, pritom konzorcium vraj pôvodne tvrdilo, že priestor na zľavu nie je žiadny. Preto o balíku pochybuje. „Niečo za tým musí byť,“ dodal zdroj.

Ďalší koaličný zdroj hovorí o zľave zo stavebných nákladov – z 1,99 miliardy eur na 1,52 miliardy eur, čiže asi 25 percent.

Ponúknutá zľava sa pozdáva ministerstvu financií, ktoré má tiež čo do tretieho balíka povedať. Zdroj z rezortu ju označil za „atraktívnu“, ale neznamená to automaticky súhlas, lebo všetko má vraj svoje za a proti.

Ministerstvo malo už včera analýzu, ktorá mu mala pomôcť PPP problém rozlúsknuť. Samotný minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ) sa k diaľniciam včera vyjadriť nechcel. Chystal sa, že sa o tom bude dnes diskutovať vo vláde.

SaS chce radšej nové PPP

Členovia víťazného konzorcia o projekte mlčia. „Komentujeme, až keď je podpísaná zmluva,“ povedala Karin Keglevichová, hovorkyňa rakúskeho Alpine. Podobne zareagoval nemecký Hochtief.

Exminister dopravy Ľubomír Vážny (Smer) upozornil, že aj keby sa štát s koncesionárom dohodol, čas do úplného uzavretia zmluvy sa ešte natiahne. Koncesionár sa ešte totiž potrebuje dohodnúť s bankami, a to potrvá ešte aspoň tri mesiace.

Figeľa pri treťom balíku tlačí aj dátum. Záležitosť chcel uzatvoriť do konca novembra a posledná plánovaná novembrová vláda zasadá dnes.

streda 24. 11. 2010 | Daniela Krajanová

Čítajte viac: http://ekonomika.sme.sk/c/5652247/treti ... z169OBKtd4
Andrej
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 608
Založený: 08. Feb 2005 16:57

Naspäť na 2010

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.